ماساژ برای کاهش دردهای قاعدگی

تسکین دردهای قاعدگی با ماساژ
خانم‌ها همزمان با شروع دوران قاعدگی یا چند روز زودتر از آن با دردهای ناحیه شکم روبه‌رو می‌شوند که علت اصلی آن انقباضات عضلات درونی بدن و اسپاسم‌هایی است که در این دوران به رحم و عضلات آن وارد می‌شود.

انقباضات رحمی که بیشتر خانم‌ها آن را یک‌بار در ماه تجربه می‌کنند، موجب بروز اختلال در گردش جریان خون در رحم شده و به این ترتیب دوران قاعدگی را برای خانم‌ها دردناک و پر استرس می‌کند.
بسیاری از زنان حتی بعد از ازدواج و دوران بارداری نیز قاعدگی‌های دردناک را تجربه می‌کنند و گاهی این مسئله در طول سال چندبار تکرار می‌شود.
یکی از بهترین شیوه‌های مقابله با این دردها و پیشگیری از بروز آن‌ها بهره‌مندی از ماساژ است که به‌طور کلی متمرکز بر عملکرد رحم و عضلات وابسته به آن و جریان گردش خون در این ناحیه است.
اجرای این ماساژ همزمان با شروع قاعدگی و حتی ۱۰ روز پیش از شروع این دوران به خانم‌ها کمک می‌کند تا دوران قاعدگی خود را بدون درد سپری کنند.

برای شروع این ماساژ کافی است گیرنده ماساژ به‌صورت چهارزانو روی محلی مناسب که برای ماساژ درنظر گرفته شده، بنشیند. برای این منظور توصیه می‌شود از یک تشک و ملحفه تمیز و اتاقی آرام و ساکت برای ارائه تکنیک‌های ماساژ به گیرنده استفاده کنید.
در این مرحله پشت سر ماساژ گیرنده بایستید و با کمک ۲ انگشت شست روی آخرین ردیف از محل رویش موها که خط رویش مو در پشت سر نامگذاری شده است ۲ برجستگی مربوط به سینوس‌های سر را شناسایی کرده و با کمک هر ۲ انگشت شست این نقاط را ماساژ دهید. برای این منظور ۴ انگشت دیگر را پشت گوش و روی سر قرار داده و به این ترتیب با تسلط کامل به ماساژ ۲ نقطه مشخص شده در پشت سر بپردازید. بهتر است به‌مدت ۲ تا ۳ دقیقه این نقاط را ماساژ دهید. به این ترتیب انرژی‌های بدن را فعال کرده و آن‌ها را به گردش وادارید.

در این مرحله پس از اتمام ماساژ ۲ نقطه مشخص شده در پشت سر، سراغ دست‌ها بروید.
برای ماساژ به سراغ هر ۲ دست بیمار بروید و با کمک شست خود حد فاصل ۲ انگشت شست و سبابه گیره ماساژ را ماساژ دهید. بهتر است برای ماساژ این نقطه از ماساژ فشاری استفاده کنید به این ترتیب که ۲۰ ثانیه نقطه موردنظر را فشار دهید و ۲۰ ثانیه آن را آزاد نگه دارید. فراموش نکنید که این ماساژ را برای هر ۲ دست راست و چپ تکرار کنید. این ماساژ کمک می‌کند تا انرژی و جریان گردش خون در بدن فعال شده و سیستم ایمنی بدن با قوت بیشتری فعالیت کند.

پس از فعال کردن جریان گردش خون از دریافت‌کننده ماساژ بخواهید که به شکم بخوابد(یعنی شکم روی زمین باشد)
در این مرحله با کمک ۲ انگشت شست در بخش پایین ستون فقرات به ماساژ ۲ سوی ستون فقرات بپردازید.
بنابراین از آخرین مهره کمر آغاز کرده و این ماساژ را بر ۲ سمت ۶ مهره پایینی ستون فقرات تکرار کنید. بهتر است این ماساژ را با قرار دادن هر ۲ شست در ۲ طرف ستون مهره‌ها تجربه کرده و آن را یک تا ۳ دقیقه تکرار کنید.

یکی از بهترین ماساژهایی که به تسکین درد و کاهش آن در طول روزهای قاعدگی کمک می‌کند، ماساژ یا فشار درمانی ۲ نقطه در طرفین استخوان خاجی است. در این مرحله با کمک شست‌ها این ۲ نقطه را در ۲ سوی استخوان خاجی با فشارهای متناوب و پیوسته به‌مدت ۳ دقیقه ماساژ دهید.
پس از دریافت این ماساژ تا حد قابل توجهی از درد بیمار در ناحیه رحم کاسته خواهد شد.در این مرحله نقطه‌ای که بین تخمدان‌ها و زیر ناف قرار دارد، ماساژ بدهید.
به این ترتیب با فشارهای ملایم به‌گونه‌ای که آسیب و دردی به بیمار وارد نشود با کمک سرانگشتان هر ۲ دست به ماساژ نقطه مورد نظر پرداخته و به این ترتیب موجب کاهش اسپاسم‌ها و انقباض‌های رحم و خون رسانی بهتر به رحم و عضلات اطراف آن شوید. این نقطه را می‌توانید از یک تا ۳ دقیقه ماساژ دهید.

در آخرین مرحله نقطه نزدیک به زانو در بخش درونی ران را که ابتدای عضله ران قرار دارد، پیدا کرده و با کمک هر ۲ شست به‌طور همزمان ماساژ دهید.
ماساژ این نقاط نیز بهتر است به‌صورت فشاری باشد. به این ترتیب که این نقطه را به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه فشار دهید و بعد آن را به همین میزان آزاد بگذارید. این کار کمک می‌کند تا انرژی و خونرسانی بهتری به بخش رحم برسد و از میزان و شدت دردها در طول این دوران کاسته شود.

ارائه این ماساژ علاوه‌بر آن‌که موجب کاهش درد و تسکین درد ناشی از اسپاسم‌های عضلانی می‌شود به تقویت بنیه بیمار نیز کمک می‌کند. خانم‌ها می‌توانند با تکرار این ماساژ در طول روزهای دوران قاعدگی، بخش بزرگی از مشکلات خود از قبیل بی‌حالی، درد و عقب افتادن از کارهای روزانه را جبران کنند.
علاوه‌بر این دریافت این ماساژ در طول ماه نیز می‌تواند به پیشگیری از بروز درد در دوران قاعدگی کمک کند.
دریافت این ماساژ ۲ تا ۳ بار در هفته در طول ماه بسیار کمک‌کننده است.
تنها باید توجه داشته باشید که هنگام ارائه ماساژ از وارد کردن فشار بیش از اندازه و آزار‌دهنده به بدن و اندام‌ها خودداری کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *