ماسک بارداری

ماسک بارداری
ماسک حاملگی یا ملاسما یا لکه پوستی بارداری در بیش از هفتاد درصد بانوان باردار و به خصوص در سبزه‌ها و معمولاً در نیمه دوم دوران بارداری بوجود می‌آید.

ممکن است این لکه‌های پوستی را روی پیشانی، گونه‌ها و بینی خود مشاهده کنید و در مواردی شدت یافته و تیره‌تر گردند. می‌دانیم که نوسانات هورمونی علت اصلی بروز این مشکل است، اما ماسک حاملگی هنوز هم مشکلی عجیب به شمار می‌آید. پژوهش‌ها و مطالعات یافته‌اند که هورمون‌های بارداری، تولید سلول‌های رنگ‌دانه‌ای را بیشتر می‌کنند و باعث تغییر رنگ پوست می‌شوند.

عموماً پس از خاتمه بارداری، ملاسما نیز ناپدید می‌گردد، اما در برخی از مواردِ شَدید می‌تواند به داخل لایه‌های عمیق‌تر سلول‌های پوست نفوذ کند. اگر بارداری تابستانی را تجربه می‌کنید، مراقب باشید؛ زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می‌تواند ملاسما را شدیدتر کرده و احتمال اینکه در بارداری‌های آینده نیز دوباره مشاهده شوند را افزایش می‌دهد. پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که اکثر بانوان از سن 20 تا 40 سالگی تحت تاثیر ملاسما قرار می‌گیرند و ظاهراً بین بانوانیکه پوست تیره‌تری دارند، شدت بیشتری خواهد داشت.

برای مبارزه با ملاسما، اولین راه پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. اگر بنابر مقتضیات شغلی یا محل زندگیان، ناگزیر به قرار گرفتن در معرض آفتاب شَدید هستید، توصیه می‌شود که از کرم ضدِ آفتاب قوی استفاده کنید. تاثیر نور خورشید بر ماسک بارداری را نباید دست کم گرفت، چراکه پزشکان معتقدند، حتی قرار گرفتن در معرض نور قوی آنهم در مکانی بسته نیز می‌تواند آغازگر و تشدیدکننده ملاسما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *