ماهی دیسکاس

ماهی دیسکاس

 

دیسکاس (دیسکس هم نوشته‌اند)

یک ماهی آب شیرین گرمسیری از رده شعاع‌باله‌ها (Actinopterygii) از راسته سوف‌ماهی‌سانان (Perciformes) خانواده سیکلیده (Cichlidae) از سرده همرودندان (Symphysodon) (با دندان‌هایی که با هم می‌رویند) و بومی منطقه رودخانه آمازون است که امروزه در آکواریوم‌های خانگی و عمومی با کاربرد زینتی نگهداری می‌شود. ظاهر قرص‌مانند (دیسک مانند) این ماهی دلیل اصلی نامگذاری آن است.

 

در آکواریوم

دیسکس(یا دیسکاس) را شاه ماهی ماهی‌های آب شیرین می خوانند. این ماهی در آکواریوم آرام، صلج جو و تا حدی ترسو است. دیسکس در حیات وحش به صورت گله‌ای زندگی کرده و این امر به ماهی آرامش خاصی می دهد، بنابر این باید حداقل در دسته‌های ۳ تایی نگهداری شود. این ماهی را نمی توان با هر ماهی آکواریمی نگهداری کرد و باید هم آکواریمی‌های دیسکس را به دقت از میان ماهی‌های آرام انتخاب کرد. دیسکس‌ها به دو دستهٔ کلی دیسکس‌های وحشی(صید شده از رودخانهٔ آمازون) و Hybird(پرورشی و حاصل آمیزش گونه‌های گوناگون) طبقه بندی میشوند.رنگهای اصلی آن بین طیف‌های قرمز تا آبی متغیر است که شرایط نامناسب نگهداری از جمله تغذیه می‌تواند تأثیر بدی بر رنگدانه‌های این ماهی بگذارد.

شرایط عمومی آکواریوم

دمای مناسب ۲۶-۳۰ درجه در مقیاس سلسیوس می‌باشد، این ماهی در مقابل تغییرات دمایی به شدت حساس است و این تغییرات می‌تواند زمینه‌ای برای بروز بیماری‌های کشنده ایجاد کند. آب زلال و نرم با تصفیه مرتب به همراه تعویض هفتگی و منظم بخشی از آب با آب تازه در نگهداری مناسب لازم است. نگهداری این ماهی به افراد کم تجربه توصیه نمی‌شود. تنظیم پ.هاش (PH) در مورد دیسکوس‌ها حیاتی است. پ.هاش بین ۴-۶٫۵ مناسب‌ترین سختی آب را فراهم می‌کند.

تغذیه

غذا دهی ترکیبی از غداهای خشک و منجمد و زنده می‌تواند ضامن رشد و سلامتی این ماهی‌ها باشد.غذاهای منجمد مانند دل گوساله، کرم خونی، غذاهای خشک آمادهٔ اختصاصی دیسکاس ها، برگهای اسفناج و کاهو هم قابل استفاده اند. تغذیهٔ ماهی با غذای زنده(بچه ماهی یا میگوهای تازه از تخم در آمده) در رشد ماهی تاثیر بسیار زیادی دارد اما با خطر انتقال بیماری‌های شایع بین ماهی‌ها از غذا به دیسکاس وجود دارد. تغذیهٔ بیش از حد ماهی سبب بیماری آن و آلوده شدن آب می شود. این یکی از معمول‌ترین اشتباهات تازه کارها است. هنگامی که ماهی شما در حال رشد است باید چندین بار در روز ولی هر بار به مقدار کم غذا داده شود. میتوانید این قانون کلی را به یاد داشته باشید که : معده یک ماهی تقریباً به اندازه چشمانش است. ماهی که به هنگام نزدیک شدن شما به آکواریم برای طلب غذا به دیواره آکواریم نزدیک می‌شود گرسنه نیست بلکه این نشانه سلامت اوست و نیازی نیست که هر دفعه که ماهی به فرض تغذیه به سطح آب نزدیک می‌شود به آن غذا داده شود.

دکور

سنگریزه‌های روشن، تنه درختان پوسیده و گیاهان آبی شرایطی مشابه با زیستگاه اصلی این حیوان در آمازون است. همیشه توجه داشته باشید که محلی برای مخفی شدن ماهی ایجاد کنید. این کار سبب می‌شود که ماهی آرامش بیشتری احساس کرده و در صورت ترسیدن خود را در آنجا مخفی نموده و احساس امنیت کند.همچنین لازم به ذکر است که سنگهای بزرگ و یا نوک تیز در کف آکواریوم می‌تواند باعث زخمی شدن این ماهی حساس گردد. این ماهی در طول شب گاهی حرکاتی ناگهانی می‌کند که در صورت وجود لبه‌های نوک تیز ممکن است به خود آسیب برساند.

ماهی دیسکاس در آکواریوم تکثیر می‌شود.

دیسکاس ماهی

تکثیر و پرورش ماهی دیسکاس به روش طبیعي

در این حالت یک جفت ماهی نر و ماده را در یک شیشه 120 گالنی قرار داده و با رسیدگی به شرایط آب و تغذیه مناسب منتظر جفت گیری و تخمگذاری ماهی نر وماده می شویم . این امر امکان دارد مدتی طول بکشد ولی باید صبور باشیم.در مرحله تخم گذاری باید مراقب ماهی نر وماده باشیم زیرا بعد از تخم گذاری امکان دارد که تخمها توسط نر وامده خورده شوند که میتوانیم با پوششی مناسب از تور تخمها را محافظت کنیم تا بچه ها از تخم خارج شوند.

تکثیر و پرورش ماهی دیسکاس به روش مصنوعی

در این حالت نبز مثل روش طبیعی مراحل را اجرا و منتظر تخم گذاری می مانیم ولی اینبار بعد از اینکه تخم گذاری انجام شد و اطمینان حاصل کردیم که تخمگذاری به اتمام رسیده تخمها را از اکواریوم بیرون آورده و در ظرف دیگری قرار می د هیم و با افزودن مقداری متیلن بلودر ظرف تخمها منتظر می مانیم تا تخمها تبدیل به لارو شوند

 

از صبح روز چهارم بعد از تولد لاروها به بدن والدین خود می چسبند و از لعابی که از پوست آنها تراوش می شود تغذیه می شود تغذیه می کنند. بعضی معتقدند که تخمهای خراب و تجزیه شده که رشد باکتریها را همراه دارد می تواند غذای چند روز لاروهای دیسکاس باشد ولی چیزی که ثابت شده است حضور والدین در هر حالت برای غذا دادن و پرورش لاروهای دیسکاس کاملا واجب ضروری است. زمانیکه بچه ها بخوبی شنای آزاد پیدا کنند و بتوانند نوزادان میگو را بخورند می توان والدین را از آنها دور ساخت و مولدین را برای نوبت بعدی تخمریزی آماده ساخت. تعویض آب به رشد و شادابی بچه های دیسکاس کمک می کند. زیرا آب دیسکاسها بر اثر مدفوع و غذاهای اضافی و مانده در آکواریوم آلوده و کمی اسیدی می شود که در نتیجه آب باعث سوختن لبه های باله و دم آنها خواهد شد. از طرفی دیگر بر اثر تبخیر آب املاح موجود در آب مانند نمکهای کلسیم و منیزیم باقی می مانند و آب را سنگین می کنند که برای دیسکاسها قابل تحمل نیست. بنابراین بهتر است همواره باندازه ایی که آب تبخیر می شود. به همان اندازه هم شما آب از آکواریوم خارج کنید. سپس آب آماده و مناسب اضافه کنید تا همواره تعادل بین املاح موجود در آب و سختی آب برای دیسکاسها برقرار باشد.

منبع:ویکی پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *