ماهی فلاورهورن

فلاورهورن

 

فلاورهورن اساساً از خانواده ی سیکلیده هاست و در گروه Cichlasoma ها که معمولاً در جنوب آمریکا یافت می شوند رده بندی می شود . این هیبرید زیبا از پرورش متقابل Cichlasoma Trimaculatus ، Cichlasoma Festae و Jingang Blood Parrot شکل می گیرد .

تا به امروز بسیاری از بهترین کیفیت های فلاورهورن به دلیل اشتیاق پرورش دهندگان تولید شده است .

در برخی گزارشات اشاره شده که فلاورهورن به عنوان یک جهش پرورش و اصلاح نژاد ماهی شناخته می شود .

این ماهی بسیار با دوام است و می تواند در شرایط آبی که برای بیش تر نژادهای ماهی مناسب نیست دوام بیاورد که این یکی از دلایل محبوبیت فلاور میان علاقه مندان به نگهداری ماهیان گرمسیری است . اما PH ایده آل برای فلاورهورن در حدود 7.0 تا 7.8 با درجه حرارت آب بین 27 تا 32 درجه ی سانتیگراد است . نژاد های سردسیرتر هم فقط نیاز به یک آبگرمکن برای آب دارند .

فلاورهورن از خانواده ی سیچلایدهای جنوب آمریکا بوده و خیلی منطقه ایست . هم چنین آنها در طبیعت خیلی پرخاشگرند و نگهداری آنها با ماهی های دیگر ( به خصوص ماهی های کوچکتر ) اصلاً توصیه نمی شود . بعضی ها مدعی هستند که با فلاورهورن بازی می کنند . در واقع فلاور سعی می کند از دست مزاحم رها شود و توصیه می شود دستتان را طرف فلاور نبرید .

تشخیص جنسیت فلاور هورن :

 

سن و طول : 2 ماهه ، 1 تا 30 میلیمتر .

مشخصه : در دوره ی نوجوانی باشند و رنگ بدن قابل توجه باشد .

روش : روشی وجود ندارد و تجربیات نشان می دهد ماهی های بزرگتر در دسته ، نر هستند .

 

سن و طول : 2 تا 5 ماه ، 30 تا 150 میلیمتر .

مشخصه : رنگ ها و الگوهای بدن مشخص ترند .

روش :

1-  سیاه و سفید در باله ی پشتی نشانه ی ماده بودن است ولی با این حال این روش خارج از خطا نیست و ممکن است فلاور نر هم چنین مشخصاتی داشته باشد .

2- مشاهده ی اندام تناسلی (papillae ) : اندام تناسلی V شکل نشانه ی نر بودن فلاور و اندام تناسلی U شکل ( پستان شکل ) نشانه ی ماده بودن فلاور است . به آرامی فشردن منطقه ی شکمی ماهی ممکن است اندام تناسلی را نمایان کند .

3- فلاورهای نر بدن ، باله های پشتی ، مقعدی و وابسته به دم گسترده تری دارند . هم چنین مشاهده شده فلاور نر فک و لب ضخیم تر و رنگ بدن متمایزی دارد .

 

سن و طول : 5 ماه و بالاتر ، 150 تا 600 میلیمتر

مشخصه : فلاوهورن شروع به بلوغ کرده است و هد ( غوز ) روی سر برجسته ای دارد .

روش : ماده ها شروع به جمع آوری تخم در شکم می کنند . ( حتی بدون حضور نر )

برخی از ویژگی هایی که مشاهده می شود :

1- نقطه سیاه در پشت : فلاورها هیبرید هستند ، لذا این روش 100% عمل نمی کند و بیش تر برای سیچلایدهای خالص مورد استفاده قرار می گیرد .

90% از بچه ها با نقاط پشتی نر هستند .

60% از بچه ها با نقاط پشتی ماده هستند .

2- ساختار بدن : فلاورهای نر اغلب در ادامه خطوط عضلانی بدن دارای زاویه هستند در حالیکه ماده ها گردتر و صاف تر هستند .

3- روش ستون فقرات : با نگاه به 6 ستون فقرات اول فلاور متوجه می شوید که نرها دارای برآمدگی گرد و ضخیم هستند در حالیکه ماده ها دارای ستون فقرات لاغرتر و صاف تری هستند .

4- روش لگن و ستون فقرات : فلاور نر از باله لگنی خود برای فن به فن پرورش تخم ها استفاده می کند ، بنابراین وقتی شما باله لکن و ستون فقرات فلاور مورد نظر را لمس می کنید ، اگر نرم است و ستون فقرات به قدری سخت نیست که نتوانید آن را بگیرید فلاور شما ماده است .

5- روش خط سینه ( خط چانه ) : اگر شما به ماهیتان از کنار ، اطراف ، آبشش و قبل از باله لگنی نگاه کنید ، درست زیر باله ی کنار آبشش ، این سینه ی ماهی شماست که اگر قفسه سینه ماهی شما جسیم باشد ، به احتمال زیاد نر است و ماده ها اغلب قفسه ی سینه کوچکتر و صاف تری دارند .

6- روش مقعدی : با وارونه نگه داشتن ماهی خود و نگاه به مقعد ماهی ، متوجه می شوید که مقعد نرها V شکل و در ماده ها U شکل است .

با نگاه از کنار به لوله ی تناسلی نرها ، باید لوله های آنها باید به سمت عقب نوک دار باشد در حالی که در ماده ها لوله ها مستقیم است .

برگرفنه از:aquarium5

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.