ماهی

ماهی یک مهره‌دار خونسرد و آبشش‌دار است که در آب زندگی می‌کند. ماهی‌های امروزی (با بیش از ۲۷۳۱۵ گونه) یک گروه پراتبار (پارافیلتیک) هستند و به سه گروه ماهیان استخوانی (با ۲۲۰۰۰ گونه)، ماهیان غضروفی (با بیش از ۸۰۰ گونه) و گروه‌های مختلف ماهی‌های بدون آرواره (۷۵ گونه) از جمله ماهی‌های مکنده و دهان‌گِرد تقسیم می‌شوند. ماهیها در اندازه‌های مختلف به چشم می‌خورند و طول آنها از ۴۵ فوت مثل کوسه نهنگی تا ۸ میلی‌متر مثل گوبی کوتوله متغیر می‌باشد. جانوران آبزی دیگر همانند عروس دریایی و ماهی مرکب ماهیهای حقیقی نیستند.

 

برای نمونه برخی از ماهیان چون صخره‌های ناهنجار و برخی مانند کرمهای لولنده هستند. بعضی تخت و مسطح چون کلوچه آردی و پاره‌ای مانند توپ هستند. ماهیان همه گونه رنگی دارند. یعنی همه رنگ‌های رنگین کمان. بسیاری از ماهیان رنگهای روشن همچون رنگهای درخشان و روشن پرندگان. سرخ تند زرد آبی و ارغوانی و صدها نمونه و گونه رنگ زیبا و دلربا و طرح‌های راه راه و خطوط شبیه توری یا نقطه چین دارند.

کوچک‌ترین ماهی پیگمی گابی فیلیپینی است که کمتر از ۱۳ میلیمتر در کمال رشد طول دارد. بزرگ‌ترین ماهی شارک وال می‌باشد که در رشد کامل ۱۸ متر طول و ۱۴ تن وزن دارد. این ماهی جانوران کوچک دریایی و گیاهان را می‌خورد و به طور کلی بی آزارتر از ماهیان دیگر نسبت به انسان است. خطرناکترین ماهی تنها چند کیلوگرم وزن دارد. سنگ ماهی که برآمدگی زهرداری دارد که می‌تواند با زهرش آدمی را در چند دقیقه بکشد. ماهی‌ها تقریباًٌ در همه آبها زندگی می‌کنند: در آبهای در نقطه یخ زدن قطب شمال و در رودها و جویبارهای بخارآلود جنگلهای استوایی و در جویبارهای خروشان کوهستانها و در آبهای رودهای آرام زیرزمینی. برخی از ماهیان سفرها و مهاجرتهایی سرتاسری اقیانوسی می‌کنند. ماهیان دیگر بیشتر زندگی خود را درون شنها و کف اقیانوسها می‌گذرانند. بیشتر ماهیان هرگز اب را ترک نمی‌گویند. اما برخی از ماهیان ممکن است ماهها در بستر خشک رودخانه زنده بمانند.

یک نوع ماهی به نام آناباس در سواحل فیلیپین، مالزی و مشرق هند وجود دارد که پس از این که بر اثر طغیان آب از آب دریا بدور و در برکه‌ای خشک شد از میان گل و لای خزان خزان همچون خزندگان راه می‌روند تا خود را به دریا برساند. ماهیان برای آدمی اهیمت بسیار دارند، خوراک میلیون‌ها نفر از مردم از ماهی فراهم می‌شود عده‌ای برای تفریح به شکار ماهی می‌روند و بسیاری آنها را همچون جانوران دست آموز در آکواریوم و غیره نگه می‌دارند. ماهیان در تعادل طبیعت نقش مهمی دارند. ماهیان گیاهان و جانوران آبزی را می‌خورند و باز خوراک گیاهان و جانوران می‌گردند و ماهیان تعادل مجموع کلی گیاهان و جانوران کرده زمین برقرار می‌سازند.

همه ماهیان مهره دار و دارای آلت تنفسی مخصوصی برای دم و بازدم در آب و خونسرد هستند. ماهیان نمی‌توانند حرارت بدن خود را با حرارت محیط اطراف خود میزان کنند. بعلاوه تقریباًٌ همه ماهیان باله‌ها و پره‌هایی دارند که در شنا کردن به کار می‌روند. جانوران آبی دیگر مانند دلفین‌ها و وال‌ها شبیه ماهی به نظر می‌رسند گرچه مهره دار و باله دار می‌باشند ولی بر خلاف ماهیان بچه زا هستند و بچه‌های خود را شیر می‌دهند به علاوه بر خلاف ماهیان با شش دم و بازدم می‌کنند همچنین خونگرمند.

 

خصوصیات ماهی‌ها

ماهی‌های زیادی در آبهای شور و شیرین زندگی می‌کنند که از لحاظ شکل، رنگ، اندازه، نوع غذا، نوع رفتار، محل زندگی با هم تفاوت دارند.

از لحاظ نوع غذا ماهی‌ها را می‌توان به ۳ گروه اجمالی زیر تقسیم کرد:

الف) گوشت‌خوار مانند:اسکار، کوسه‌ماهی، پیرانا و غیره ب) همه چیز خوار مانند: گربه ماهی ج) گیاه‌خوار مانند: مولی

از لحاظ رفتار می‌توان رفتارهای زیر را برای ماهی‌ها عنوان نمود:

الف) ماهی‌های صلح جو با رفتار مسالمت آمیز مانند گلدفیش، گوپی، مولی وغیره ب) ماهی‌های با رفتار خشن مانند پیراناها، کوسه ماهی، اسکار و غیره ج) ماهی‌های انزوا طلب مانند مارماهی، سفره ماهی وغیره د) ماهی‌هایی با زندگی گروهی مانند پیراناها، بارب و غیره

از لحاظ زندگی ماهی‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند:

الف) آب شور مانند کوسه ماهی، نهنگ، دلفین و غیره ب) آب شیرین مانند بارب، قزل آلا و غیره ج) سطح آب د) لایه‌های میانی آب ر) اعماق آب و کف دریا

اسکلت بعضی از ماهی‌ها غضروفی است مانند کوسه ماهی، اره ماهی، ماهی خاویار، سفره ماهی و غیره. داشتن باله و آبشش، ماهی را برای زیستن در آب سازگار می‌کند. بیشتر ماهی‌ها دارای فلس هستند. به نوع خاصی از فلس پولک گفته می‌شود.

ماهی‌ها از طریق آبشش تنفس می‌کنند. آبشش ۲ نوع است، ۱- داخلی ۲- خارجی، آبشش‌های داخلی آبشش‌هایی هستند که پوششی دارند ولی آبشش‌های خارجی پوششی ندارند. ماهی‌ها وقتی رشد می‌کنند، پولک‌هایی در می‌آورند که با دیگر پولک‌ها تفاوت دارد وبه راحتی تشخیص داده می‌شوند. دو خط جانبی روی پهلوهای ماهی است که از سلول‌های حساسی ساخته شده‌است، که به وسیلهٔ آن ماهی از تغییرات محیط خود با خبر می‌شود. بادکنکی در شکم ماهی وجود دارد که ماهی می‌تواند هوا وارد یا خارج از آن کند و بدین وسیله وزن خود را تغییر دهد و سبک و سنگین شود.

ماهی دارای ارزش تغذیه ای بسیار بالایی است و اکثر مواد مغذی مفید و ضروری برای انسان را به تنهایی داراست. ولی ویژگی مخصوص ماهی که آن را بین سایر مواد غذایی حائز اهمیت خاص ساخته است، نوع چربی موجود در آن است.

 

ماهی و محصولات دریایی با وجود آن که جزو مواد غذایی حیوانی هستند، ولی از نظر ترکیب چربی با سایر مواد حیوانی متفاوت‌اند. چربی موجود در مواد غذایی حیوانی به طور عمده حاوی ترکیباتی به نام اسیدهای چرب اشباع شده هستند که این ترکیبات موجب بالا بردن کلسترول و سایر چربی‌های نامطلوب خون می‌شوند.

 

بنابراین افراط در مصرف چربی‌های حیوانی، سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و در نهایت منجر به سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. ولی ماهی و آبزیان با وجود آن که از دسته مواد غذایی حیوانی هستند با این حال نوع چربی موجود در آنها مشابه مواد گیاهی است و از اسیدهای چرب اشباع نشده به نام امگا ۳ در آبزیان وجود دارد که اثرات بسیار مهمی‌در سلامت انسان به عهده دارد و در پیش‌گیری از بسیاری از بیماریها و کنترل و کمک به بهبود اختلالات و عوارض مختلف نقش مهم و سازنده‌ای به عهده دارد.

 

جالب است بدانیم که چربی موجود در بافت‌های ماهی و آبزیان تنها موجب افزایش کلسترول و سایر چربی‌های نامطلوب خون و عوارض قلبی و عروق کمک مؤثری نیز می‌کند. ماهی از منابع بسیار خوب پروتئین محسوب می‌شود. پروتئین موجود در ماهی از نظر کمیت و کیفیت قابل توجه است، بدین معنی که پروتئین موجود در ماهی به شکلی است که به آسانی در دستگاه گوارش هضم و جذب می‌شود و به طور تقریبا کامل در بدن به مصرف می‌رسد.

 

ماهی یکی از منابع خوب آهن است و آهن در خونسازی و همچنین در حفظ مقاومت بدن در برابر میکروب‌ها نقش مهمی‌به عهده دارد. آهن موجود در ماهی به گونه‌ای است که جذب آن در دستگاه گوارش آسان بوده و به خوبی در بدن به مصرف می‌رسد. علاوه بر آن آهن موجود در ماهی، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می‌دهد بنابراین نقش مهمی‌در پیشگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن به عهده دارد.

 

ماهی حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین‌های گروه “B” در تنظیم فعالیت سلول های عصبی و در نتیجه در سلامت سیستم عصبی و نیز در سلامت پوست تاثیر دارند. همچنین بعضی از انواع ویتامین‌های گروه “B”در خون سازی نیز مؤثرند. بنابراین با مصرف ماهی می‌توانیم به سلامت اعصاب، شادابی، طراوت پوست و پیشگیری از کم خونی کمک کنیم .

 

ماده مغذی دیگری که در ماهی به مقدار کافی وجود دارد روی می‌باشد. روی یک ماده مغذی است که در رشد کودکان و نوجوانان و نیز در بلوغ جنسی نوجوانان تاثیر مهمی‌دارد. کمبود این ماده مغذی در دوران رشد موجب کوتاهی قد و در صورت کمبود شدید باعث کوتولگی می‌شود. همچنین در دوران بلوغ منجر به تاخیر در بلوغ جنسی می‌شود. ماهی این ماده غذایی مفید با دارا بودن روی به میزان کافی می‌تواند به رشد و تنظیم بلوغ جنسی کمک کند.

 

ماهی از منابع غنی فلوئور در سلامت و استحکام دندان‌ها و در پیشگیری و پوسیدگی دندان تاثیر مهمی‌دارد. پس با مصرف ماهی می‌توانیم به سلامت و استحکام دندان‌های خود کمک کنیم فلوئور همچنین در پیشگیری از استئوپروز یا پوکی استخوان مؤثر است.

 

ماهی دریا از بهترین منابع ید به حساب می‌آید. ید یکی از مواد مغذی است که تاثیر مهمی‌در سلامت انسان دارد. ید در رشد اثرات قابل توجهی دارد و کمبود آن موجب اختلال در رشد و کوتاهی قد می‌شود. بنابراین مصرف ماهی به مقدار کافی در دوران رشد ضروری است. ید همچنین در تکامل سیستم عصبی نقش مهمی‌دارد و چنانچه خانم‌ها در دوران بارداری مبتلا به کمبود شدید ید باشند، کودکانشان علاوه بر اختلال در رشد جسمی‌دچار عقب افتادگی ذهنی نیز می‌شوند و این مشکل تا آخر عمر گریبان‌گیر آنان خواهد شد. همچنین کمبود ید در شیر مادر می‌تواند منجر به اختلال در رشد جسمی‌ و ذهنی کودک شیرخوار بشود.

 

مصرف ماهی “۲” تا”۳” بار در هفته در برنامه غذایی مادران باردار و شیرده می‌تواند اثرات مثبتی در رشد جسمی‌و ذهنی جنین و نوزاد داشته باشد. نقش دیگری که ید در سلامت انسان به عهده دارد تاثیر آن در متابولیسم مواد انرژی‌زا است. کمبود ید موجب کاهش متابولیسم مواد انرژی‌زا در بدن شده و در نتیجه منجر به افزایش وزن و چاقی می‌شود. ید در تولید مثل نیز مؤثر است و افراد مبتلا به گواتر ناشی از کمبود ید دچار اختلال در تولید مثل خواهند شد. مصرف ماهی و آبزیان می‌تواند نیاز انسان را به ید تامین کرده و از بروز عوارض ناشی از کمبود ید پیش‌گیری کند.

 

ماهی از منابع خوب فسفر محسوب می‌شود. فسفر ماده ای است که همراه کلسیم در سلامت و استحکام استخوان ها تاثیر مهمی‌دارد. ماهی‌هایی که با استخوان مصرف می‌شوند مانند ماهی کیلکا و ساردین علاوه بر خواصی که برای انواع ماهی‌ها ذکر شد حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم نیز می‌باشند. بنابراین در رشد، استحکام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مؤثرند.

 

ماهی و آبزیان با داشتن خواص تغذیه‌ای بسیار خوب می‌توانند قسمت اعظم نیازمندی‌های تغذیه‌ای ما را تامین کنند. علاوه بر آن به علت داشتن ترکیبات خاصی که در چربی بدن آنها وجود دارد در پیشگیری از بسیاری امراض و کنترل و درمان بیماری‌های مختلف نقش مهمی‌به عهده دارند.

ساردین ، ماهی های چرب آبهای عمیق:

فواید آن شامل تامین اسیدهای چرب ضروری است که برای تکامل سیستم عصبی و سلامت مغز و اعصاب لازم است و برای زنان حامله و شیرده بسیار توصیه می شود و تاثیر آن در درمان افسردگی به اثبات رسیده و همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ است.

 

 

آیا ماهی منبع خوبی برای چربی های امگا-۳ است؟

ماهی ها، بخصوص ماهی های آبهای سرد، ماهی های چربی دار (با چربی زیاد) نظیر سالمون، ساردین، ماهی تن و ماهی قزل آلا بدن انسان را در مقابل بیماری های قلبی محافظت می نماید. اسیدهای چرب ضروری موجب جلوگیری از لخته شدن و چسبیدن پلاکتهای خونی (بفرم پلاکهای غنی از کلسترول) به سطح داخلی عروق میگردند.

 

اکثر حملات قلبی به علت ایجاد لخته های خونی در سرخرگها و سیاهرگها – و جلوگیری از جریان مناسب خون در رگها- صورت می پذیرد. اسیدهای چرب امگا-۳ همچنین می توانند در کاهش التهاب در بیماریهایی نظیر آرتریت روماتوئید نقش داشته باشند.

 

های امگا-۳ میباشد. بدن میگو، خرچنگ دریایی و صدف خوراکی نیزبه اندازه ماهی آبهای آزاد حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ میباشد. ماهی های غیر پرورشی اسید چرب امگا-۳ خود را بواسطه خوردن جلبکها و پلانکتونها و ماهی های دیگر بدست می‌آورند. اگر رژیم غذایی ماهی های پرورشی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ نباشد رشد این ماهی ها متوقف میشود به همین علت پرورش دهندگان ماهی این ماده مغذی را به غذاهای ماهی می افزایند. از این رو میتوان گفت که ماهی های پرورشی و دریایی از لحاظ مقدار اسید های چرب امگا-۳ تفاوتی با هم ندارند.

 

بجز گربه ماهی های پرورشی برای بدست آوردن چربی های امگا-۳ حتما مجبور نیستید ماهی بخورید. شما میتواند این ماده مغذی را با خوردن مواد غذایی نظیر غلات و حبوبات کامل مانند دانه های سویا(روغن گیری نشده) و دانه ها و مغزها بدست آورید. دانه های بذر کتان غنی ترین منبع غذایی این ماده های مغذی هستند. جیوه حاصل از آلودگی هوا ، بواسطه باران وارد رودخانه ها و اقیانوس ها شده و بوسیله باکتریها به متیل جیوه تبدیل میشود و ماهی ها بواسطه خوردن جلبکها و پلانکتونها این ماده غذایی را دریافت می نمایند. تقریبا بدن تمام ماهی ها حاوی متیل جیوه یا Methyl Mercury میباشد که این ماده شیمیایی میتواند منجر به بروز آسیب های عصبی بخصوص در کودکان گردد. ماهی های بزرگتر حاوی مقادیر بیشتری از این ماده شیمیایی می باشند.

استخوان ماهی‌ها

اسکلت استخوانی ماهی‌ها را می‌توان، براساس تاریخ تکاملی آن، به دو واحد اصلی و بزرگ تقسیم کرد: اسکلت درونی و اسکلت بیرونی که اسکلت پوستی نیز گفته می‌شود. همان طور که از نام آنها برمی‌آید، اسکلت درونی در عمق بدن و اسکلت بیرونی در بیرون بدن قرار داشته و با منشأ پوستی است که از استخوان‌های سطحی که در ماهی‌های ابتدایی فقط توسط روپوست پوشیده شده، مشتق شده‌است.

هردو نام اسکلت بیرونی و درونی اصطلاحات دقیقی نبوده و در عمل از هم قابل تمییز نیستند. برخی از استخوان‌های ماهی‌های امروزی حاصل جوش خوردگی دو جزء، یکی درون‌غضروفی متعلق به اسکلت درونی و دیگری پوستی یا اسکلت بیرونی است. مثلاً، کامی (Palatine) حاصل جوش خوردگی استخوان درون‌غضروفی خودکامی (Autopalatine) و استخوان پوستی پوستی‌کامی (Dermopalatine) است.

اسکلت ماهی‌ها را می‌توان به دو بخش عمده تقسیم کرد: محوری شامل سر و ستون مهره‌ها و ضمایم شامل باله‌های شنا. سر شامل جمجمه عصبی و جمجمه احشایی است.

بوم‌شناسی ماهی

ماهیها را می‌توان تقریباً در همه نوع آب، چه شیرین چه شور، چه کم عمق درست زیر سطح آب و چه با عمق هزاران متر یافت. ولیکن دریاچه‌های بسیار شور همانند دریاچه گریت سالت Great salt lake واقع در ایالت یوتای آمریکا زیستگاه خوبی برای زندگی ماهیها نیست. بعضی از گونه‌های ماهی فقط جهت نگهداری و نمایش در اکواریوم پرورش داده می‌شوند. ماهی‌ها به‌عنوان یک منبع مهم مواد غذایی بشمار می‌آیند. دیگر جانوران آبزی نظیر نرم تنان و سخت پوستان که معمولاً ماهی صدف نامیده می‌شوند.) اغلب زمانی به‌عنوان ماهی در نظر گرفته می‌شوند که به‌عنوان غذا مورد استفاده قرار گیرند. گرفتن ماهی به‌عنوان غذا و یا به منظور ورزش، ماهی گیری نامیده می‌شود. برداشت سالانه از تمام حوزه‌های ماهیگیری جهان در حدود ۱۰۰ میلیون تن می‌باشد.

صید بی‌رویه ماهی نسل گونه‌های مختلف ماهی را به خطر انداخته‌است. گزارشی که در ۱۵ می‌سال ۲۰۰۳ در مجله Nature منتشر شده، حاکی از این بود که صید بی‌رویه سازمان یافته گونه‌های مختلف ماهی در اقیانوس‌های بزرگ به حدی زیاد بوده‌است که تنها کمتر از ۱۰ در صد از تعداد ماهیهایی که در سال ۱۹۵۰ وجود داشتند، باقی‌مانده‌اند. بویژه کوسه‌ها، ماهی‌های روغن (کاد مُرُو) ی اقیانوس اطلس و ماهی‌های ساردین اقیانوس آرام در خطر می‌باشند. نویسندگان بر کاهش، جدی، سریع و فوری صید ماهی و محافظت از زیستگاههای اقیانوسی در سرتاسر جهان توصیه اکید دارند.

چگونگی حرکت ماهی‌ها

ماهی به‌وسیله حرکت دادن قسمت عقبی بدن خود به سمت جلو حرکت می‌کند. ماهیچه‌های که دو طرف ستون فقرات (اسخوانهای پشتی) او را پوشانده‌اند حرکت دم او را کنترل می‌کنند ماهی ابتدا این ماهیچه را به یک طرف می‌کشاند و بعد به طرف دیگر و هم‌زمان دم خود را از یک طرف به طرف دیگر حرکت می‌دهد و به این ترتیب به جلو حرکت می‌کند ماهیها برای حرکت به سمتهای راست و چپ و همچنین بالا و پایین از باله‌های خود استفاده می‌کنند.

پرورش ماهی در اسطوره‌های ایرانی

در اسطوره‌های ایرانی جمشید را نخستین انسانی پنداشته‌اند که به پرورش ماهی پرداخت، جمشید پادشاه پیشدادی بود. ایرانیان محل پرورش ماهی را ماهی‌خانه می‌نامیدند.

 

انواع ماهی ها

 

اردک‌ماهی(نام علمی: Esox lucius) نام یک گونه از سرده اردک‌ماهی است.علت نامگذاری به جهت دهان آنهاست که بسیار شبیه اردک می باشد . در برخی مناطق از گوشت آن نیز استفاده می شود.

اسب دریایی

اسب دریایی یا اسب ماهی یک نوع ماهی از خانواده سوزن‌ماهیان (syngnathidae) است که در آبهای حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می‌شود. طول بدن اسبهای دریایی از ۱۶ میلی‌متر تا ۳۵ سانتی‌متر متغیر است. مشخصه ویژه این نوع ماهیها این است که آنها از جمله معدود ماهیانی هستند که در آنها جنس نر حامله می‌شود. طول مدت حاملگی در اسب دریایی بین ۱۰ روز تا ۶ هفته متغیر است. تک همسری در برخی از گونه‌ها، از جمله دیگر خصوصیات غیر عادی اسبهای دریایی می‌باشد. این ماهی غیر معمول بلند قد دارای سری به شکل اسب است و به سمت بالا شنامی کند. بیشتر اوقات اسبهای دریایی بدون حرکت باقی می‌مانند این حالت را به صورت گیر دادن دم چسبیده خود در لابه لای مرجانها و جلبکهای دریایی انجام می‌دهند و با همین حرکت در مقابل دشمنان ایجاد استتار می‌کنند. چشمها مستقل از سر به طرفین حرکت می‌کنند و به این وسیله دائماً مراقبت دشمنان بوده و همچنین غذای خود را جستجو می‌کنند. نوع ماده این حیوان تخم‌های خود را در کیسه نوع نر می‌ریزد و در همانجا نوزادان از تخم بیرون می‌آیند که به شکل اسبهای دریایی کوچک می‌باشند.

اسبهای دریایی دارای بالهای حرکتی در پشت خود هستند که بیش از ۳۵ بار در ثانیه در نوسان است. همچنین این موجودات دارای باله‌های جانبی بسیار ریزی در نزدیکی پشت سر هستند که برای کنترل حرکت آنها استفاده می‌شود.اسب دریایی

 

گونه‌ها

تقریباً ۳۵ گونه شناخته شده اسبهای دریایی وجود دارد که شامل گونه‌های زیر می‌باشد:

 • H. abdominalis (اسب دریایی شکم دار) که در فاصله دور از سواحل نیوزلند و استرالیای جنوبی و شرقی یافت می‌شود.
 • H. algiricus (اسب دریایی آفریقای غربی)
 • H. angustus (اسب دریایی شکم باریک)
 • H. barbouri (اسب دریاییBarbour یا اسب دریایی پوزه راه راه)
 • H. bargibanti (اسب دریایی کوتوله) که در منطقه نیوکلدوینا دیده می‌شوند.
 • H. borboniensis
 • H. breviceps (اسب دریایی پوزه کوتاه) که در فاصله دور از ساحل استرالیای شرقی و جنوبی یافت می‌شود.
 • H. camelopardalis (اسب دریایی زرافه‌ای)
 • H. capensis (اسب دریایی Knysna)
 • H. comes (اسب دریایی دم ببری) که در خاور دور یافت می‌شود.
 • H. coronatus (اسب دریایی تاجدار)
 • H. erectus (اسب دریایی خط دار) که در فاصله دور از ساحل شرقی آمریکا بین نووسکوشیا و اروگوئه دیده می‌شود.
 • H. fisheri (اسب دریایی دله ماهی خوار)
 • H. fuscus (اسب کوچک دریایی) که در اقانوس هند یافت می‌شود.
 • H. guttulatus (اسب دریایی خالدار)
 • H. hippocampus (اسب دریایی اروپایی) که در دریای مدیترانه و دریای آتلانتیک یافت می‌شود.
 • H. histrix (اسب دریایی تیغ دار) که در اقیانوس هند، خلیج فارس، دریای سرخ و خاور شرق یافت می‌شود.
 • H. ingens (اسب دریایی آرام) که در فاصله دور از ساحل اقیانوس آرام و آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی یافت می‌شود.
 • H. jayakari (اسب دریایی جایاکار)
 • H. kelloggi (اسب دریایی بزرگ)
 • H. kuda (اسب دریایی خال خالی)
 • H. lichtensteinii (اسب دریایی لیختن‌اشتاین)
 • H. minotaur (اسب دریایی گردن کوتاه و کلفت)
 • H. mohnikei (اسب دریایی ژاپنی)
 • H. procerus (Hippocampus procerus)
 • H. ridi (اسب دریایی برزیلی) که در سواحل کارائیب در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کند.
 • H. sindonis (اسب دریایی shiho)
 • H. spinosissimus (اسب دریایی خارپشتی)
 • H. subelongatus (اسب دریایی پوزه پلنگی یا اسب دریایی استرالیای غربی)
 • H. trimaculatus (اسب دریایی سه خالدار)
 • H. tubrculatus (اسب دریایی قلمبه)
 • H. whitei (اسب دریایی سفید) که در فاصله دور از ساحل استرالیای شرقی یافت می‌شود.
 • H. zebra (اسب دریایی راه راه)
 • H. zosterae (اسب دریایی کوتوله) که در خلیج مکزیک و دریای کارائیب دیده می‌شود.

شکار بی‌رویه در سالهای اخیر جمعیت اسبهای دریایی را به خطر انداخته‌است. اسبهای دریایی در گیاه‌شناسی دارویی سنتی چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حدود ۲۰ میلیون اسب دریایی در طول یکسال صید و برای این هدف فروخته می‌شوند. خویشاوندان نزدیک اسبهای دریایی که همان اژده‌های دریایی هستند بدن بزرگ‌تر و اندام‌های ثانوی برگ مانندی دارند که آنها را قادر می‌سازد که خود را در میان علفهای دریایی یا بسترهای کتانخک پنهان سازند. اژدهای دریایی از ماهیهای لیسه‌ای و amphipodها مانند سخت پوستان میگو مانند کوچک بنام mysids (شپش‌های دریایی) تغذیه می‌کنند. آنها شکار خود را به طرف دهان کوچک خود می‌مکند. اکثر amphipadها از جلبک‌های قرمز که در سایه جنگل‌های کتابخک رشد می‌کنند تغذیه می‌کنند و این درست همان محلی است که اژدهاهای دریایی زندگی می‌کنند.

 

اوزون‌برون (از ترکی: دراز دماغ) یا ماهی استروژن یکی از گونه‌های ماهیان خاویاری است که به خاطر تولید خاویار ارزش اقتصادی بالایی دارد. خاویار استحصالی از آن، منبع درآمد ارزی مهمی برای کشورهای تولیدکننده است.

دریای خزر از بزرگترین منابع ماهیان خاویاری از قبیل فیل ماهی – اوزون برون ( درکون – چهارواش و ستره ) می‌باشد. این ماهی همچنین در دریای سیاه زیست می‌کند.

مشخصات مورفولوژیازون برون

 1. فرم ورنگ بدن :بدن کشیده پوزه دراز و باریک. سر و لب پایینی دارای بریدگی است . سیبیلک ها کوتاه بدون رشته است. قسمت پشت و پهلو به رنگ تیره مشکی و شکم به رنگ روشن دیده می شود.
 2. طول: بیشتر طول ۲۴۱ سانتی متر ومیانگین طول ۱۲۳ سانتی متر است
 3. سایر مشخصات:۵ ردیف مهرهای استخوانی شکل در ان دیده می شود . تعداد صفحات استخوانی پشت این ماهی ۱۶-۹ عدد جانبی و شکمی ۱۴-۹ عدد می باشد. بین صفحات جانبی وپشتی؛ صفحات روشن ستاره مانندی وجود دارند.

آرُوانا (Arowana) یا زبان‌استخوانی گونه‌ای ماهی از خانواده استخوان‌زبانان است.

آروانا معمولاًَ تا ۶۰ سانتیمتر رشد می‌کند ولی تا ۱ متر هم ممکن است در خارج از آکواریوم رشد کنند.

 

انواع آروانا

۱- آروانای نقره‌ای (آروانای سیلور)
۲- آروانای آسیایی (آروانای آسیایی طلایی- آروانای آسیایی قرمز- آروانای آسیایی نقره‌ای)
۳- آروانای خالخالی
۴- آروانای کوتوله (آروانای شمالی)
۵- آروانای آفریقایی
۶- آروانای مشکی

آروانا قرمز

پر طرفدارترین نژاد آروانا های آسیایی ، خانواده آروانا های قرمز محسوب میشود که به چندین زیر گونه و نژاد مختلف تقسیم میشود.آروانا چیلی رد یا قرمز چیلی ، آروانا سوپر رد یا قرمز بی نهایت ، آروانا قرمز خونی ، آروانا نارنجی و … از زیر گونه های آروانا قرمز محسوب میشوند که در مارکت های گوناگون و متفاوتی هستند.

آروانا سوپر رد

با نام انگلیسی Super Red Arowana قرمز ترین زیر گونه آروانا های قرمز محسوب میشود.بدنی کشیده تر و باریک تر به نسبت سایر گونه های آروانا دارد و قرمزی آن شفاف تر و پر رنگ تر است.آروانا سوپر رد بسیار سریع تر از آروانای رد چیلی یا چیلی رد رنگ میگیرد و مناسب علاقه‌مندان کم صبر تر است.

آرواناچیلی رد

با نام انگلیسی Chili Red Arowana گران قیمت ترین نژاد آروانا قرمز است و رکورد گران ترین آروانا متعلق به فروش این ماهی می باشد.زادگاه این ماهی در اندونزی و جزیره کالیمانتان می باشد.آروانا چیلی رد نسبت به سوپر رد بدنی پهن تر و فین های بلند تری دارد و در زمان بلوغ بسیار با شکوه و با وقار میشود. نسبت به آروانا سوپر رد دیرتر رنگ میگیرد و در اوج رنگ بدنش نارنجی خیلی خیلی پر رنگ میشود.ارزش این ماهی در اندونزی به حدی است که مجازات هایی نظیر حبس های طولانی مدت برای قاچاقچیان آن در نظر گرفته شده است. تنها راه تشخیص خلوص نژاد و مرغوبیت یک آروانا قرمز چیلی رد کم سن و کوچک ، خرید از فارم های معتبر و با اسم و رسم میباشد و در غیر این صورت ، تشخیص کیفیت آن نیاز مند تجربه بسیار بالا در تکثیر و بزرگ کردن آروانا قرمز است.

خلق و خو

از نظر رفتاری علاقه‌مند به مبارزه با آرواناهای همتای خود است – علاوه بر این آروانا یک ماهی جهنده است، یعنی اگر در آکواریوم خود می‌خواهید آروانا نگهداری کنید حتماً باید آکواریومتان درب داشته باشد زیرا آرواناها از داخل آب به بیرون می‌پرند و می‌توانند پرش‌های بلند و حیرت آوری انجام دهند. با افزایش اندازه‌شان، توانایی و احتمال پرش آنها نیز افزایش می‌یابد. از یک سرپوش سنگین برای آکواریومتان استفاده کنید چرا که آنها به راحتی می‌توانند با یک ضربه به سرپوش آن را لق کنند و به کناری بزنند.

آرواناها تمام مدت در حرکت هستند که احتمالاًَ بخاطر جستجو برای غذاست و یا حتی برای طلبیدن حریف. معمولاًَ رفتار مثبتی را از خود بروز می‌دهند. از ترساندن آنها بپرهیزید و تانک جدا شده بچه ماهی‌ها را از آنها دور نگاهدارید. یک آروانای بالغ به راحتی می‌تواند تانک را بشکند.

شرایط و محل نگهداری

دکور

رفتار آرواناها در یک تانک خالی (آکواریوم فاقد دکور) بسیار ناراحت می‌نماید. ممکن است صدماتی هم به قسمت‌هایی از بدن خود بزنند ولی رویهم رفته رفتارشان در تانک دکور شده بسیار آرام تر است.

گیاهان

در اضافه کردن گیاهان زنده و طبیعی به تانکتان آزادی کامل دارید چرا که آروانا گیاهخوار نیست. ممکن است با ضربه‌ای، گیاهان را سست کند ولی مطمئناًَ تصادفی است نه عمدی. گیاهان را در دو انتهای تانکتان قرار دهید.

محل امن

مخفی نمی‌شود ولی کمی به دکور آکواریوم علاقه‌مند است.

شرایط آب

آب تمیز ضروری است.

همزیستی

می‌توانید این ماهی را با سیکلیدهای کوچکتر نگاهدارید. البته نه در اندازه‌ای که برای بلعیدن توسط آروانا مناسب باشند. همچنین می‌توانید آنها را با اسکارهای کوچک و گلدفیش‌های بزرگ نگاهدارید. اگر سیچلایدهای شما رفتارهای خشونت آمیزی از خود بروز می‌دهند – همانند زمانی که برای تولید مثل آماده شده‌اند – باید سیکلیدهای مهاجم را جابجا کنید. ضمناًَ نوع شنای سیکلیدها که خیلی نزدیک به سایرین حرکت می‌کنند می‌تواند به پولک‌های آروانای شما صدمه بزند.

دما: بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت / ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتیگراد

 

حلزون‌ماهی (نام علمی: Liparidae) نام یک تیره از بالاخانواده لنگرماهی است.حلزون ماهی

ماهی حلوا نامی است که به گروهی از ماهیان پهن به‌ویژه از تیره کفشک‌ماهی‌سان داده شده‌است. در جنوب ایران به‌ویژه حلوا سفید صید می‌شود.

ماهی خال‌مخالی یا اِسْقُمْری نامی عمومی برای چندین گونه مختلف ماهی است که بیشترشان، اما نه همه آن‌ها، به خانواده خال‌مخالیان (Scombridae) تعلق دارند.خال مخالی

این ماهی در آشپزی ژاپنی بکار می‌رود و به نام سابا شناخته می‌شود. همچنین یک نوع سوشی که از این ماهی تهیه می‌شود، نیز سابا نام دارد. در دریاهای اطراف ژاپن ۴ گونه از این ماهی به نام‌های قباد ژاپنی، گوما سابا، گورو کوما و نیجو سابا یافت می‌شوند.

ماهی خیاطه ( لپک ) نام انگلیسی: Spirlin نام علمی: Alburnoides bipunctatus ( Bloch، ۱۷۸۲ ) پراکنش در ایران: حوضه دریای خزر دریاچه ارومیه دریاچه نمک و حوضه رودخانه‌های کر، دجله و کارون، زاینده رود و تجن. گهگاهی در قنات‌ها هم صید می‌شود.
ویژگیهای مرفولوژیک: بدن برآمده، دهان میانی و شکاف دهان افقی است. دندان حلقی دو ردیفی ( ۴،۲-۲،۵یا ۵،۲-۲،۵ ) بیشینه درازا ۱۴٫۵( میانگین ۷٫۸ ) سانتی متر؛ بیشینه وزن ۲۰( میانگین ۴٫۳ ) گرم؛ روی بدن به غیر از خط جانبی یک خط منحنی دیگر هم زیر آن قرار دارد؛ به هنگام جفتگیری و تخم ریزی در روی خط جانبی نوارهای تیره رنگی که از پیش سر پوش آبششی تا قاعده باله دمی امتداد دارد ظاهر می‌شود. دارای روده کوتاهی است.

تغذیهلپک

پلانکتون‌ها و حشرات

بیولوژی

ماهی خیاطه به صورت دسته جمعی در آبهای زلال رود خانه‌ها و یا قنات‌هایی با جریان سریع مشاهده می‌شوند. تخم ریزی در اردیبهشت و اوایل تیر ماه صورت می‌گیرد. ارزش اقتصادی: ماهی خیاطه فاقد ارزش اقتصادی است.

خاروماهیان یا کیروسنتریدا (نام علمی :Chirocentridae) خانواده‌ای از دو گونه ماهیان پرتوباله است که به شاه‌ماهی‌ها نسبت داده می‌شود.

خاروماهیان از راسته شگ‌ماهیان (Clupeiformes) می‌باشند.

ریخت‌شناسی

ماهی‌های این تیره دارای بدنی کشیده و بلند و دندان‌های نیش بزرگ و تیزی هستند که پاره کردن طعمهٔ شکار شده را تسهیل می‌بخشد. این ماهی‌ها دارای فلس‌های ریزی هستند و بدنی نقره‌ای و پشتی آبی رنگ دارند. همچنین فاقد کیل شکمی و خط جانبی هستند و شکاف دهان فوقانی آن‌ها کوچک بوده و چشمانشان نمی‌رسد.

باله‌های پشتی و مخرجی آن‌ها در انتهای بدنشان قرار گرفته‌است و باله‌های مخرجی عریض‌تر از باله‌های پشتی می‌باشند. باله‌های شکمی آن‌ها کوچک و بالهٔ دمی نیز دوشاخه می‌باشد.

این ماهی‌ها دارای دریچه‌هایی درهم پیچیده در روده خود هستند و کیسهٔ شنای آن‌ها با معده و مخرج در ارتباط است.

دَلقَک‌ماهی یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهٔ شقایق‌ماهیان (Pomacentridae) است. در حدود بیست و هشت گونه از دلقک‌ماهی‌ها شناسایی شده‌است. این گونه از ماهی‌ها در آب‌های شور زندگی می‌کنند. نام عمومی این ماهی دلقک ماهی یا Clownfish ( کلون فیش ) یا شقایق ماهی است . علت نامگذاری دلقک ماهی به دلیل رنگ آمیزی بدن این ماهی و علت نام گذاری شقایق ماهی به علت هم‌زیستی این ماهی با شقایق دریایی است .دلقک ماهی

جالب است که این ماهی نسبت به تنتاکولهای سمی شقایق دریایی مقاوم است . برخی دانشمندان بر این عقیده اند که موکوس ویژه ای که روی بدن این ماهی وجود دارد باعث این مقاومت می شود .

دلقک ماهی نوعی رابطه ی هم‌زیستی با شقایق دریایی دارد.دلقک ماهی نوعی ماده ی مخاطی و ناشناخته در پوست خود دارد که مانع آزاد شدن نماتوسیست های شقایق دریایی می شود.در حالی که اگر ماهی دیگری با بازوهای شقایق دریایی تماس پیدا کند،طعمه ی جانور می شود.به این ترتیب شقایق دریایی پناهگاه ماهی می شود و ماهی نیز ممکن است با حرکات خود ،آب را جابجا کند،رسوبات روی بدن شقایق دریایی را بردارد و حتی ممکن است ماهی های دیگری را اغوا کرده ،و آن ها را به دام شقایق دریایی بیندازد.بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده دلقک ماهی برای شقایق دریایی چندان بی فایده نیست و رابطه ی آنها می تواند از نوع هم یاری باشد. این ماهی از نظر جنسی protanderous hermaphrodites می باشد . در زمان تولد همگی نر بوده و پس از بلوغ بزرگترین و غالب ترین گروه از نر به ماده تغییر جنسیت می دهد و البته دومین گروه نیز جفت مناسبی برای وی می باشد . این ماهی برای نگهداری یکی از بهترین گزینه ها بوده و تقریباً محبوبترین ماهی آکواریوم های آب شور می باشد . جهت نگهداری به دمای بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد و ph حدود ۸٫۴ نیاز دارد . ( شوری بین ۱٫۰۲۳ الی ۱٫۰۲۷ ) نگهداری از گونه های مختلف این ماهی در یک آکواریوم به شرط فضای مناسب و تعداد شقایق مناسب امکان پذیر بوده ، ولی باید تمام آنها را در یک زمان و یک شرایط به آکواریوم اضافه کرد چون در غیر اینصورت دلقک قدیمی به تازه وارد ها حمله کرده و برای حفظ قلمرو خود آسیب های مهلکی به آنها وارد می کند .

 

شَمشیرماهی (Xiphias gladius) نوعی ماهی بزرگ و طعمه‌خوار است که نوکی دراز و پهن دارد. درازای این ماهیان به ۴۵۵ سانتیمتر می‌رسد.

شمشیرماهی‌های ماده بزرگ‌تر از شمشیرماهی‌های نر هستند. نرها کم‌تر پیش می‌آید که از ۱۳۵ کیلوگرم وزن بیشتری پیدا کنند.

شمشیرماهی‌ها جانورانی خون‌سرد هستند ولی اندام‌های ویژه‌ای در پیرامون چشمان آن‌ها وجود دارد که چشم و مغز آن‌ها را گرم می‌کند.شمشیر ماهی

شیر ماهی یا ماهی شیر نام نوعی ماهی آب شور که دارای اسکلت استخوانی است.

این ماهی همچنین در خلیج فارس زیست و صید می‌شود. نوعی از ماهی فلس دار که گوشت بسیار لذیذی دارد. (از برهان) (ناظم الاطباء)(از انجمن آرا).

این ماهی در منطقه وسیعی در جنوب شرقی آسیا و خاور میانه، چین، ژاپن، استرالیا و سواحل شرقی آفریقا یافت می‌شود. این ماهی از ماهی قباد بزرگتر می‌باشد ولی شکل آن به ماهی قباد شبیه است. ماهی شیر از رده تن ماهیان می‌باشد. دریازی می‌باشد و باله دمی دو شاخه از ویژگی‌های مهم این ماهی است. از نظر ظاهری بدن این ماهی دوکی شکل است و مقطع عرضی آن بیضی است. طول این ماهی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر می‌باشد. خوراک این ماهی از ماهی‌های کوچکتر و آبزیان پلانگتونی تشکیل می‌شود.

ماهی شیر در آبهای خلیج فارس نیز وجود دارد. این ماهی را می‌توان اغلب در آبهای کم عمق و در طول شیبهای ساحلی یافت.

دیوماهیان زگیل‌دار (Ceratiidae) خانواده‌ای از ماهیان هستند که در ژرفای اقیانوس زندگی می‌کند. سیراتیده در زبان یونانی به معنای شاخ‌دار است که به اندام زیست‌تابی اغوا کننده‌ای که بر پیشانی این ماهی تابش می‌کند اشاره دارد.دیو ماهی

این ماهی در گسترهٔ بزرگی و در تمام اقیانوس‌ها یافت می‌شود، از سرزمین‌های استوایی تا سرزمین جنوبی. این ماهی‌ها بزرگ و دراز هستند. جنس مادهٔ بزرگترین گونه یعنی Krøyer’s deep sea angler fish (نام علمی: Ceratias holboelli) به ۱٫۲ متر می‌رسد. بر عکس، جنس نر این ماهی بسیار کوچک‌تر است و به ۱۴ سانتی‌متر می‌رسد و مانند دیگر ماهی‌های خانوادهٔ سیراتیده، در بیشتر عمر خود انگل‌وار به یک ماهی ماده می‌چسبد.

ماهی نر تا نوجوانی زندگی مستقل دارد و بسیار کوچک است (حداکثر ۱٫۳ سانتی‌متر) و آرواره‌ای منقارمانند و بی‌دندان دارد. پس از بلوغ، یک یا چند ماهی نر خود را به یک ماده می‌چسبانند و کم کم دستگاه گردش خون آن دو ادغام می‌شود. این آمیژگی ژنتیکی به نر امکان می‌دهد در حالی که بقیه بدنش کاهیده می‌شود، خایه‌های بزرگی پیدا کند. دیوماهیان زگیل‌دار تنها موجودات شناخته شده‌ای هستند که در چرخه زندگی زیستی خود به طور طبیعی آمیژگی دارند.

خروس‌ماهی (عقرب‌ماهی و شیرماهی هم نامیده‌اند) جز ماهیان زهرآلود است. باله پشتی آن بزرگ و رنگ آن قرمز و سیاه و زرد بوده، خال‌هایی در روی بدنش دارد.

تعداد این گونه ماهی در جهان رو به افزایش است.

گونه‌ای خروس‌ماهی با نام علمی (Pterois russelii) یکی از سمی‌ترین ماهیان در خلیج فارس به‌شمار می‌آید و بیشینهٔ اندازه‌اش به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد.

فرشته‌ماهی (به انگلیسی: Pterophyllum)، یک جنس کوچک از ماهیان آکواریوم است که اندازه بالغین آن تا ۱۵ سانتیمتر می‌رسد و زیستگاه اصلی آن‌ها در رودخانه آمازون، رودخانه‌ها و باتلاقهای آمریکای جنوبی است. فرشته‌ماهی گوشت‌خوار و غذای آن مخلوطی از غذاهای پولکی و یخ زده و زنده می‌باشد.فرشته ماهی

هامور معمولی یا هامور چرب گونه‌ای ماهی از خانواده هامورماهیان (Serranidae) است.

این ماهی روی بسترهای نرم و مناطق ساحلی با بستر سخت زیست می‌کند، همچنین وارد مصب رودخانه نیز می‌شود. وسایل صید آن گرگور، قلاب دستی و ترال کف است.

ویژگی‌ها

بدن این ماهی دوکی‌شکل می‌باشد و کمی از پهلوها فشرده‌است. بیشینهٔ اندازه بدن هامور معمولی تا ۱۲۰ سانتیمتر می‌رسد. تعداد فلس‌های خط جانبی ۵۸ تا ۶۵ عدد می‌باشد. از هر طرف آرواره پائینی دارای دو ردیف دندان است. در طرفین بدن فلس‌های شانه‌ای وجود دارد و رنگ بدن قهوه‌ای مایل به سفید است. روی بخش پائینی اولین کمان آبششی دارای ۱۴ تا ۱۷ عدد شعاع سخت است. قطر سوراخ‌های بینی تقریباً با هم برابرند.

گوپی

این ماهی که بومی ونزویلا، ترینیداد، شمال برزیل و گینه است طول بدن ماهی، در ماده‌ها به ۶ و در نرها به ۳سانتی متر می‌رسد.ماهی‌های نر دارای رنگ‌های متنوع و زیبا بوده و باله‌های پشتی و مخرجی آن‌ها دارای اشکال گوناگون می‌باشد.از این ماهی برای کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده می‌شود.در آکواریوم‌ها بسیار مقاوم بوده و تغذیه و تکثیر آن‌ها نسبتاً آسان است.این ماهی‌ها هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی‌های آکواریوم ایجاد نمی‌کنند.نرها همواره مواظب ماده‌ها بوده و در هر فرصت ممکن است اسپرم خود را به آن‌ها منتقل نمایند.اسپرم حاصله از یک بار انتقال می‌تواند تا ۶ بار تخم‌ها را بارور نماید.گوپی

رده ماهیان استخوانی Osteichthyes

زیر رده شعاع داران Actinopterygii

فوق راسته شعاع جدیدیان Neopterygia

راسته کپور ماهیان دنداندار Cyprinodontiformes

خانواده زنده زاها Poecilidae

جنس پویسیلیا Poecilia

گونه گوپی (میلیون فیش) reticulata Poecilia

PH: محدوده متوسط یعنی ۷ (خنثی)

سختی آب: متوسط

درجه حرارت : پایین تر از ۷۵ درجه فارنهایت (۶۰تا ۸۰ درجه فارنهایت)

 

تاریخچه کشف

این ماهی در سال ۱۸۶۶ توسط رابرت جان گاپی(Robert John Guppy) کشف شد. البته چند سال قبل از این هم این ماهی برای آلمان‌ها شناخته شده بود.

تشخیص نر و ماده از هم

ماهی ماده :

 • الف- باله زیر شکم ماهی ماده پهن و بزرگ و گرد است.
 • ب- بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است.
 • ج- زیر شکم ماهی ماده خال سیاه وجود دارد که وضعیت بچه‌ها را نشان می‌دهد.

ماهی نر :

 • الف- باله زیر شکم ماهی نر بصورت پای تناسلی کشیده و باریک است.
 • ب- اندام ماهی نر لاغرتر، کشیده تر و باریک تر است.
 • ج- دارای رنگهای گوناگون و نقش و نگار بیشتری است.

عوامل موثر در رسیدگی جنسی

دما

دما تاثیر به سزایی در رسیدگی جنسی ماهیان مولد دارد. بطوریکه دمای مناسب باعث می‌گردد که بلوغ بیولوژیک و فیزیولوژیک در ماهیان زودتر انجام گیرد. تجارب نشان داده‌اند که دمای ۲۶ درجه به مدت حدود ۵ ماه می‌تواند در رسیدن ماهیها به بلوغ عملی و فیزیولوژیک موثر باشدو کاهش دما می‌تواند زمان رسیدن به بلوغ را در ماهیان افزایش دهد.

نور

نور نیز می‌تواند به عنوان یک فاکتور در رسیدگی گنادهای ماهی ماده و بیضه‌های ماهی نر موثر باشد ولی نقش فاکتور نور هنوز در ماهیان تزئینی دقیقاً مشخص نگردیده‌است. تجارب نشان می‌دهد که قرار دادن ماهیان در زیر نور مهتابی به مدت ۱۲ ساعت در روز می‌تواند در تسریع روند بلوغ موثر باشد.

حضور جنس مخالف

حضورجنس مخالف نیز در آکواریم می‌تواند در تسریع روند رسیدن به بلوغ ماهیها موثر باشد.

تغذیه

تغذیه با مواد پروتئینی و ویتامینها می‌تواند در روند رسیدن به بلوغ موثر باشد به طوری که گفته می‌شود بهتر است ماهیها از ۲ ماهگی به بالا از غذای با حداقل پروتئین ۴۰٪ بهره مند گردند. بهتر است از ۲ ماهگی به بالا غذای زنده نظیر : آرتمیای بالغ، کرم توبیفکس و کرم خونی استفاده شود. بهتر است از ماه سوم از قطره ویتامین که به صورت محلول می‌باشد نیز استفاده گردد. بکارگیری غذاها با مواد رنگدانه دار نظیر کاروتنوئیدها نیز می‌توانددر تغییر رنگ مولدین موثر باشد. برای این منظور هم می‌توانید از غذاهای زنده استفاده کنید و هم از مواد حاوی کاروتنوئید. پیشنهاد می‌شود از غذاهای ترکیبی ساخته شده با هویج استفاده کنید، بدین صورت که یک غذای ترکیبی شامل مواد پروتئینی نظیر جگر را پس از چرخ کردن، با افزودن هویج آن را مجدداً چرخ نمائید بطوری که کاملاً نرم شده باشد سپس آن را به مصرف برسانید. از آنجا که این غذا باعث آلودگی می‌گردد بایستی در بکارگیری از آن دقت لازم را به عمل آورد.

تغذیه

به عنوان غذای این ماهی پشه‌هایی که تهدیدی برای انتقال بیماری مالاریا هستند را می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید در آکواریوم خانه خود به گوپی‌ها غذاهای خشک شده فریزری لارو قرمز رنگ پشه‌های ریز توبی فیکس میگوی آب شور و همچنین غذاهای آماده که حاوی حجم بالای سبزیجاتی نظیر Spirulina است بدهید. هیچگاه به آنها بیشتر از آنچه که در ۱ دقیقه می‌توانند بخورند غذا ندهید. باقی‌مانده غذایی که خورده نمی‌شود تجزیه شده و مخزن را آلوده می‌کند. اگر بخشی از غذای آنها خورده نشد آنها را جمع آوری کنید. به گوپی هایتان در وعده‌های کمتر مثلاً ۲ دفعه در طول روز غذا دهید. گوپی‌ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می‌شوند. طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، لارو یا کرمی که به اندازه جثه خودش است را می‌خورد برای بیننده خیلی جالب است اگر چه آن لارو اغلب ممکن است بزرگ تر از بچه گوپی‌ها باشد.

آنها دوست دارند ماکارونی بخورند و بهترین غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است. نوزادان ماهیهای زنده زا مانند نوزادان گونه‌های دیگر بعد از زایمان تا دو روز از کیسه زردهای که دارند تغذیه می‌کنند واحتیاج به غذای دیگری ندارنددر روز سوم نوزادان را می‌توان با غذاهای خشک پودر شدهو یا نوزادان میگوی نمکی تغذیه کرد.

 

نوزادان ماهیهای زنده زا بسیار پر خور هستند و رشد سریعی دارند به طوری که بین ۱-۲ ماه بالغ می‌شوند هر چه شرایطی مانند تغذیه مناسب نور مناسب آب مناسب و فضای کافی برای رشد بزرگتر باشد این مدت زمان کمتر می‌شود ولی برعکس اگر شرایط نگهداری مناسب نباشد ماهیها گاهی تا ۶ ماه هم بالغ نمی‌شوند نکته دیگر در تکثیر ماهیهای زنده زا این است که پس از این که جنسیت نوزادان مشخص شد ماده‌ها و نرها را در صورت امکان از هم جدا شود تا رشد آنها سریعتر شود بعد از اینکه نوزادان کمی بزرگتر شدندباید آن‌ها با غذاهای دیگر تغذیه شوند.

تولید مثل گوپی

طول مدت زایمان ماهیهای زنده زا معمولاً با چند روز اختلاف در هر ماه یک نوبت خواهد بود و اختلاف چند روز بخاطر رابطه مستقیم با درجه حرارت آب دارد. اگر درجه حرارت آب پایین باشد دوران بارداری طولانی تر می‌شود و اگر درجه حرارت آب بالا باشد دوران بارداری کوتاه تر خواهد بود. (معمولاً بهترین دما برای این دسته از ماهیها ۳۰-۲۶است ولی این ماهیها بسیار مقاوم هستندو دمای ۳۲ – ۱۸ را به خوبی تحمل می‌کنند.) تعداد نوزادان بدنیا آمده در هر نوبت بستگی به اندازه شکم ماهی ماده دارد و معمولاً بسته به شکم و اندازه ی ماهی ماده از ۵ تا ۱۵۰ نوزاد را به دنیا می آورد. هر چه این اندازه بزرگتر می‌شود تعداد نوزادان هم بیشتر خواهد شد. ماهیهای زنده زا بسیار آرام هستند و برای ماهی‌های دیگر هیچ صدمه‌ای ندارند. فقط بعضی اوقات در ماهی سوارتیل دیده شده‌است که بر اثر رقابت برای انتخاب جفت با همدیگر درگیری داشته‌اند که موجب از بین رفتن آنها شده‌است بطور معمولی یک ماهی نر می‌تواند با سه ماهی ماده بخوبی در تکثیر مورد استفاده قرار بگیرد.

جنگجو سیامی (ماهی بتا و فایتر هم می‌گویند) یکی از رایجترین انواع ماهی‌های آکواریوم آب شیرین است. این ماهی بومی رودخانه مکونگ واقع در جنوب شرق آسیا است و نام بومی آن در تایلندی پلا-کَد یا پلا-کَت (ماهی گزنده) می‌باشد.

این ماهی‌ها در طبیعت در برنج‌زارها و تالاب‌های کم‌عمق و جریان‌های آبی آهسته تکثیر می‌یابند. گر چه زندگی در آبهای کم عمق یکی از شاخصه‌های این ماهی است، ولی یکی از کلیدی‌ترین فاکتورهای نگهداری این ماهی دمای آب است. از این رو این ماهی بومی مناطق گرمسیری می‌باشد. بطور معمول طول عمر ماهی فایتر ۲-۵ سال است که در بعضی از انها تا ۸ سال عمر می‌کنند.معمولاً جنس نر در مراکز فروش در سنین ۱۲-۹ ماهگی بفروش می‌رسند. هم چنین جنس نر در آزمایشگاه و اکواریوم شخصی خود تا ۱۰ سال هم عمر می‌کند.

 

ویژگی‌های ظاهری

 • شکل دم: انواع دم در ماهی جنگجوی سیامی به اشکال زیر می‌باشد: دم نقابی‌شکل، دم تاجی‌شکل، هلال ماه، دم کوتاه با حالت تهاجمی، دو دم
 • رنگ: بعضی از جنس‌ها دارای رنگ‌های صورتی کم رنگ با باله‌های قرمز و سبز لجنی است. فایترها در جهان به جواهر شرقی معروف می‌باشند چون رنگ‌های گونه‌های وحشی دارای گستره وسیعی هستند و این رنگ‌ها برای تولید مثل موثر است. جنگجوها در رنگ‌هایی از قبیل: قرمز، نارنجی، سفید و سبز زمردی وجود دارند.

تغذیه فایتر

در طبیعت به طور معمول از حشرات و کرمینه آن‌ها تغذیه می‌کند. هم چنین می‌توانند با غذاهای پولکی، منجمد و نیز خشک شده سازگاری پیدا کنند.میگوی آب شیرین، دافنی، کرم شیشه‌ای، کرم خونی و.. نیز می‌توانند برای آنها مناسب باشند.

تولید مثل

به طور میانگین در جنگجوهای سیامی جنس نر نسبت به ماده تهاجمی تر است و لی در کشورهای آسیایی به طور معمول ماهیان باله کوتاه تهاجمی تر بوده چون قابلیت مانور بیشتری دارند. میزان هم آوری این آبزی زیبا بطور میانگین ۷۰۰ تخم می باشد که با توجه به اینکه این تخم ها بسیار کوچک می باشند لارو های تولید شده قادر به استفاده از آرتمیا نمی باشند لذا می بایست از آب سبز برای تغذیه لارو های این ماهی استفاده کرد.

متوسط عمرکمتر از سه سال بوده و هنگامی که زیر یک سال سن دارند در تولید مثل موفق تر می‌باشند. تولید مثل آنها در لانه حبابی و بدون احتیاج به آکواریوم بزرگ صورت می‌پذیرد. درجه سختی آب شیر کاملاً برای فایتر مناسب است. جهت از بین بردن کلر آب هم می‌توانید از مواد ضد کلر استفاده کنید هم اینکه مقدار مورد نیاز آب را جوشانده و سپس بگذارید خنک شود تا به دمای اتاق برسد.

گاوکوسه (به انگلیسی: Bull shark) (کارچارهینوی لوکاس) یا کوسه زامبزی (به انگلیسی: Zambezi shark) (به طور غیر رسمی در آفریقا، زامبی و در نیکاراگوئه، کوسهٔ نیکاراگوئه)، کوسه‌ای است که به طور عادی در سراسر جهان در آب‌های گرم و کم عمق، در طول سواحل و در رودخانه‌ها یافت می‌شود. گاوکوسه برای طبیعت پرخاش‌گرش، میل به آب‌های گرم و کم عمق و حضور در سیستم آب‌های شور و آب‌های شیرین شامل مصب رودها و رودها شناخته می‌شود. گاوکوسه‌ها می‌توانند هم در آب‌های شور و هم در آب‌های شیرین زندگی و تا نقاط دور دست رودخانه سفر کنند. آنها حتی برای سفر تا رودخانه می‌سی‌سی‌پی به عنوان ایلینوی (Illinois) شناخته می‌شوند، اگرچه در آنجا تعداد خیلی کمی حملات آب شیرین ثبت شده است. احتمالا گاوکوسه‌ها مسئول اکثر حملات نزدیک ساحل از جمله حمله به گونه‌های دیگر هستند. برخلاف کوسه‌های رودخانه‌ای گونهٔ گلایفیس (به انگلیسی: Glyphic)، گاوکوسه‌ها، علی‌رغم توانایی برای زنده ماندن در زیستگاه‌های آب شیرین، کوسه‌های آبهای شیرین نیستند.

فایترگاو کوسه

پراکندگی و زیستگاه

گاوکوسه به طور عادی در سراسر دنیا در مناطق ساحلی اقیانوس‌های گرم، در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و اگر جریان‌های رودخانه‌ها به قدر کافی عمیق باشد در آب‌های شیرین و آب‌های شور آن‌ها پیدا می‌شوند. گاوکوسه‌ها در عمق ۱۵۰ متری پیدا می‌شوند، اما معمولاً عمیق‌تر از ۳۰ متر شنا نمی‌کند. در آتلانتیک (به انگلیسی: Atlantic)، گاوکوسه از ماساچوست تا جنوب برزیل و از مراکش تا آنگولا پیدا می‌شود. در اقیانوس هند، گاوکوسه از آفریقای‌جنوبی تا کنیا، هند، و ویتنام تا استرالیا یافت می‌شود. جمعیت گاو کوسه‌ها در تعدادی از رودخانه‌های بزرگ نیز پیدا می‌شوند، با بیش از ۵۰۰ گاوکوسه که تصور می‌شود در رودخانه بریزبن زندگی می‌کنند. بنا به گزارش اشخاص دیده شده‌است که گاوکوسه‌ها درحال شناکردن در خیابان‌های سیل گرفتهٔ بریزبن، استرالیا، کوئین‌لند، در مدت زمان سیل‌های کوئین لند از اواخر ۲۰۱۰ و اوایل ۲۰۱۱ درحال شناکردن بودند. تعدادی از گاوکوسه‌ها در یکی از خیابان‌های اصلی گودنا، کوئین‌لند و مدت کوتاهی بعد از اوج سیل‌های ژانویه ۲۰۱۱ رویت شدند. شمار بیشتری هم هنوز در کانال‌های ساحل طلایی و همچنین درکوئین لندوجود دارند. یک کوسه بزرگ نیز در کانال‌های سکاربرو به دام افتاد. در اقیانوس آرام این حیوان دریایی از کالیفرنیا تا اکوادور می‌تواند پیدا شود. گاو کوسه تا ۴۰۰۰ کیلومتری بالای رودخانه آمازون تا ایکوتس در پرو سفر کرده‌است. همچنین در آب‌های شیرین دریاچه نیکاراگوئه، در رودخانه‌های گنگ و براهماپورتا در بنگال غربی و اسام در هند شرقی ومجاور بنگلادش زندگی می‌کند. گاوکوسه می‌تواند در آب‌هایی با ترکیب نمک زیاد مانند مصب سنت لوسیا در آفریقای جنوبی زندگی‌کند. گاو کوسه عموماً در آب‌های ساحلی گرم و سیستم آب‌های ورودی به دریای مزامبیک و از طرف جنوب، شامل کوازولو ناتال و مُزامبیک فعال است. این گونه تمایل متمایزی برای زندگی در جریان آب‌های گرم دارد. بعد از طوفان کاترینا، خیلی از گاو کوسه‌ها در دریاچه پنچارتین رویت شدند. کوسه‌های‌گاوی گاهگاهی به بالای می‌سی‌سی‌پی به دوری بالای رودخانه آلتن و ایلینوی رفته‌اند. آن‌ها در رودخانه پتماک در مریلند نیز پیدا شده‌اند. یک مسیر دریاچهٔ زمین گلف در کوئین لند، استرالیا خانهٔ تعدادی گاوکوسه است. آن‌ها بر این عقیده‌اند که گاو کوسه‌ها به دنبال یک سیل در دهه ۱۹۹۰ در دریاچه گیر افتاده‌اند. این زمین گلف به تازگی روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده‌است و حالا میزبان مسابقات ماهانه‌ای است که چالش دریاچه کوسه نامیده می‌شود (به انگلیسی: Shark Lake Challenge).

ریشه‌شناسی

اسم گاوکوسه از درشتی هیکل، پهن بودن، پوزه تخت و رفتار پرخواشگرانه و غیرقابل پیش‌بینی آن‌ها می‌آید. در کشور هند، گاوکوسه‌ها ممکن است با گونهٔ کوسه‌ای ساندربان (به انگلیسی: Sudarbands) یا کوسهٔ رودخانهٔ گنگ (به انگلیسی: Ganges) اشتباه گرفته شوند. همچنین در آفریقا گاوکوسه معمولًا کوسهٔ رود خانهٔ زامبزی یا فقط زامبی نامیده می‌شوند. طیف گسترده و گوناگون زیستگاه‌های آن‌ها منجر به اسم‌های محلی زیادی می‌شود که شامل، کوسهٔ رودخانه گنگ (به انگلیسی: Ganges River shark)، صیاد فیتزروی کریک (به انگلیسی: Fitzroy Creek whaler)، کوسه‌های ون رویان (به انگلیسی: van Rooyen’s shark)، کوسه‌های دریاچهٔ نیکاراگوئه، (به انگلیسی: Lake Nicaragua shark)، وال آب شیرین،صیاد بالن خور، صیاد بالن رودخانه سوان، بچه کوسه و کوسه شُول نوز است.

کالبد شناسی و ظاهر

گاوکوسه‌ها حیواناتی بزرگ و نیرومنداند که ماده‌ها از نرهای این گونه بزرگ‌تر هستند. گاوکوسه‌ها تا ۸۱ سانتی‌متر در تولد خود می‌توانند بزرگ شوند. گاوکوسه‌های ماده بالغ میانگین ۲/۴ متر طول و معمولا ۱۳۰ کیلوگرم وزن دارند در حالی که کمی کوچک‌تر، نرهای بالغ میانگین ۲/۲۵ متر طول و ۹۵ کیلومتر وزن دارند. از آنجایی که بیشترین اندازه معمولاً ۳/۵ متر گزارش شده‌است، رکوردی مشکوک برای نمونه از ماده دقیقاً ۴ متر گزارش شده‌است. حداکثر وزن ثبت‌شده یک گاوکوسه ۳۱۵ کیلوگرم بوده‌است اما ممکن‌است بزرگتر نیز باشند. گاوکوسه‌ها پهن‌تر و سنگین‌تر از بقیه کوسه‌ها با اندازه سنجیدنی هستند. گاوکوسه‌ها در بالا خاکستری (کمر) و در پایین سفیداند (شکم). باله دومی آخر گاوکوسه‌ها کوچک‌تر از اولی است. همچنین باله دمی گاوکوسه‌ها نیز درازتر و پایین‌تر از بقیه کوسه‌هااست و دارای پوزه‌ای کوچک هستند، و بین دو باله پشتی‌شان، هیچ شیاری وجود ندارد.

گاوکوسه دارای نیروی گاز گرفتن، ۶۰۰ کیلو گرم هستند، و بین ماهی‌های غضروفی بررسی شده، دارای بیشترین نیرو اند.

 

بوم شناسی

گاو کوسه‌ها درنده‌اند و به ندرت برای ترس به دیگر حیوانات حمله می‌کنند. انسان‌ها بزرگ ترین تهدید این حیوانات اند. کوسه‌های بزرگتر نظیر کوسه ببریو کوسه‌های بزرگ سفید ممکن است به آن‌ها حمله‌ور شوند. داستان‌های مستندی در ارتباط با کرکودیل‌های آب شور در حال قربانی کردن گاو کوسه‌های جوان در رودخانه‌ها و مصب‌های استرالیای شمالی نیز وجود دارد.

گربه‌ماهی یا سگ‌ماهی یا ماهی سبیلو (به انگلیسی: Catfish) نام گروه بزرگ و گوناگونی از پرتوبالگان است. بیشتر این ماهیان سبیل‌هایی در اطراف دهان خود دارند و دلیل نام‌گذاری آنها به گربه‌ماهی نیز وجود همین سبیل‌ها است. انواع گوناگون این ماهی در اقیانوس هند، مجمع الجزایر مالاریاو پراکنش آن درسراسر سواحل شمالی دریای عمان وبخش شرقی خلیج فارس تا بوشهر می‌باشد. این ماهی اندازه متوسط داشته ودر آبهای نزدیک بستر سطح دریادارند، در دریاهای گرمسیر ونیمه گرمسیر تقریباً در تمام دنیا پراکنده می‌باشند.[۱] گربه‌ماهیان از گونه‌های مهم جانوری در دنیا محسوب می‌شوند و بدلیل حضور در نقاط مختلف جهان تنوع قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده‌اند. حضور این گروه از ماهیان در نقاط مختلف جهان در دماهاوارتفاعات مختلف تنوع قابل ملاحظه‌ای به آنها داده‌است. این ماهیان دارای کاربردهای بسیار متنوعی هستند، برخی مانندگربه ماهی کانالی در تکثیر و پرورش اهمیت دارند. این ماهی مهمترین ماهی پرورشی کشور ایالات متحده‌است. تعداد زیادی ازآنها مانند کوریدوراس برای نگهداری زینتی مناسبند. صید بعضی از آنها مانند pla buk در جنوب شرق آسیا اهمیت فوق العاده‌ای دارد، و بسیاری از کاربردهای گوناگون پزشکی، توریستی، ورزشی و تجاری هر کدام از گونه‌ها دارند. در این میان ماهی اسبله جزو معدود ماهیانی است که تمامی خصوصیات فوق‌الذکر را به تنهایی دارا می‌باشد. بدلیل همین خصوصیات در سراسر جهان اهمیت زیادی به این ماهی داده می‌شود، که در هر کشور این اهمیت به علت یکی از زمینه‌های فوق است.گربه ماهی

گربه‌ماهی فاقد پولک است.

 

گورامی‌ها ماهیانی پرتوباله از راسته سوف‌ماهی‌شکلان (Perciform) از خانواده Osphronemidae هستند. تا کنون حدود ۹۰ گونه ماهی در این خانواده شناخته شده‌است که در ۱۳ سرده طبقه بندی شده‌اند. بسیاری از گورامی‌ها در قسمت پیشین باله لگنی خود، پرتوی کشیده و باریکی دارند.

بسیاری از انواع این گونه، از تخم‌های خود نگهداری می‌کنند: بعضی از آنها تخمها را در دهانشان نگهداری می‌کنند و بقیه همانند ماهی جنگجوی سیامی و Beta splendens آشیانه‌های حبابی می‌سازند. این خانواده به نام Polyacanthidae نیز شهرت دارد. بعضی از ماهیانی که هم اکنون به‌عنوان خانواده گورامی‌ها طبقه بندی می‌شوند در گذشته جزء خانواده Anabantidae بشمار می‌آمدند اخیراً خانواده فرعی Belontiinaeاز خانواده Belontiidae تشکیل شده‌است.

انواع دیگر گورامی‌ها: نام گورامی برای دو خانواده دیگر که نزدیک به هم هستند نیز به کار می‌رود:

گورامیها ماهیهای بسیار زیبایی هستند که اغلب به ماهیهای کوچکتر از خود اسیب میرسانند

گورامیها انواع مختلفی دارند که تعدادی ازآنها در ایران تکثیرو پرورش یافته اندنگهداری از گورامیها

بسیار راحت است چون ماهیهای مقاومی هستند گورامیها در مواقع تولید مثل و ترس تغییر رنگ می‌دهند و

پر رنگتر می‌شوند.

گورامیها معمولاً بین ۸-۶ماهگی بالغ می‌شوند. زادگاه اصلی گورامیها هند، چین، تایلند، سوماترا و شبه جزِیره مالاِی می‌باشد

تفاوت اندازه گورامیها در انواع مختلف بین۶۰- ۵ سانتی متر است.

طرز تشخیس جنسیت:

۱-باله پشتی نر بلندتر از ماده ونوک تیز است ولی ماده کوتاهتر ونوک ان حلال است

۲-ماهی نر باله زیر شکمی بلند تری نسبت به ماده دارد

۳- ماهی نر بدنی کشیده ولاغر دارد ولی ماهی ماده بدنی گرد وچاق واز عرض پهن است

تکثیر گورامیها:

تمامی گورامیها با ساختن لانه هوایی در سطح اب به وسیله برگ وشاخه گیاهان تخمریزی می‌کنند

برای تکثیر گورامیها ابتدا اکواریومی را تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر (این ارتفاع اب برای گونه‌های کوچک استفاده می‌شود)اب می‌کنیم برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت دور اکواریوم را پوشیده می‌شود گورامیهاگورامی

قادرند اکسیژن لازم برای تنفس را از سطح آب دریافت کنند برای همین در اکواریوم شن فیلتر و سنگ هوا قرار نمی‌دهیم فقط چند شاخه گیاه برای تحریک ویک تکه سنگ برای مخفی شدن ماهی ماده قرار می‌دهیم باید توجه داشت که آب داخل اکواریوم باید دمای c۲۷داشته و یک هفته فیلتر شده و سختی ۸-۶ داشته باشد .

نر وماده را قبل از تکثیر باید ۱۵ روز از هم جدا نگه داشت تا به هم علاقمند شوند در این مدت ماهیها را با غذاهای مقوی تغذیه کنید.

در هنگام تکثیر اکواریوم را پشت پنجره یا جایی که کمی نور طبیعی وجود دارد انتقال دهید یک تکه نایلون

۱۰در۱۰ را برش داده وان را به ارامی روی سطح اکواریوم قرار دهید به طوری که هیچ حبابی در زیر ان وجود نداشته باشد این نایلون را ماهی نربه عنوان لانه برای حباب زنی استفاده می‌کند اب اکواریوم باید بدون هیچ تلاتمی باشد تا ماهیها به راحتی تخم ریزی کنند.

پس از رعایت تمام مسائل یک ساعت مانده به غروب افتاب ماهی نر را به اکواریوم تکثیر انتقال مدهیم ویک ساعت پس از غروب ماهی ماده را قرار می‌دهیم( باید توجه داشت که در مدت تکثیر از نور مصنوعی استفاده نشود )در روز بعد ماهی نر شروع به ساختن لانه هوایی می‌کند و ماهی ماده را با حرکات خاص دعوت به تخم گذاری می‌کند اگر ماهی ماده امادگی نداشت ماهی نر به شدت ان را مجروح می‌کند اما نگران نباشید ماهی ماده بالاخره تخمریزی را شروع می‌کند و ماهی نر در زیر لانه هوایی ماهی ماده را در اغوش کشیده

وتخم ریزی می‌کنند و ماهی نر تخمها را درحبابهای لانه هوایی قرار می‌دهد تخم ریزی از۴۸-۲۴ ساعت به طول می‌انجامد پس از تخم ریزی ماهی ماده را به اکواریومی جدا انتقال دهید.

(باید دقت داشت که هیچگاه در اکواریوم تکثیر به ماهیهای مولد غذا ندهید زیرا منجر به خرابی تخمها می‌شود)

تا ۳۶ ساعت اینده که لاروها به دنیا می‌ایند ماهی نر از تخمها به خوبی نگهداری می‌کند .لاروها در ۳روز اول احتیاجی به غذا ندارند واز کیسه زرده خود استفاده می‌کنند در روز چهارم ماهی نر را از نوزادان دور کنید و به نوزادان گورامی که می‌توانند شنا کنند وغذای زنده را شکار کنند یک لیوان اب حاوی امفوزوئر و

فیتو پلانگتون (در پائین این مطلب طرز تولید امفوزوئر و فیتو پلانگتون شرح داده شده)را در تمام سطح اکواریوم می‌ریزیم و روزانه چهار نوبت این کار را تکرار می‌کنیم .پس از گذشت پنج روز می‌توان به لاروها از نوزادان می‌گوی نمکی که تازه به دنیا امدند برای تغذیه نوزادان استفاده می‌کنیم در مدت پرورش روزانه کمی از اب کف اکواریوم را سیفون واب تازه با همان دما رادر اکواریوم می‌ریزیمودر این مدت یک شعله اکسیزن

در اکواریوم نوزادان قرار می‌دهیم تا با کمبود اکسیژن مواجه نشوند.

در مدت پرورش باید توجه داشت هر۱۵روز یک بار بچه ماهیها را باید رقم بندی کردو کوچکترها را از بزرگترها جدا کرد زیرا نوزادان کوچک به وسیله نوزادان بزرگ شکار می‌شوند .

پس از ۱۵ روز می‌توانید به نوزادان غذای معمولی هم بدهید.

دیده شده که برخی از گورامیها تا۲۰۰۰ تخم گذاشتند پس پرورش گورامیها می‌تواند بسیار درامد زا باشد

انواع گورامیها:

گورامی مرواریدی:

اندازه اِین ماهِی که بومی تاِیلند، سوماترا و شبه جزِیره مالاِی است تا ۱۰ سانتِیمتر می‌رسد .ماهِی بسِیار زِیبایی است که روِی بدن و باله هاِی فرد آن مملو از خالهاِی زِیباِی مروارِیدِی می‌باشد .باله هاِی پشتِی، شکمی، دمی و حتِی سِینه اِی داراِی ساِیه زرد رنگ هستند .تلو لو قوس و قزحِی بر روِی بدن آن دِیده می‌شود که بر حسب زاوِیه تابش نور از نور بنفش تا سبز تغِیِیر می‌نماِید .قسمت گلویی و شکمی ماهِی سفِید رنگ است .نوارهاِی سِیاه رنگِی از نوک پوزه تا پاِیه باله دمی آن وجود دارد .در فصل تخمرِیزِی قسمت سِینه اِی ماهِی نر برنگ قرمز زِیبایی در می‌آید .براِی اولِین بار در سال ۱۹۳۳ به دنِیاِی آکوآریومها معرفِی گردِید. در مقاِیسه با ساِیر گورامی‌ها، ماهِی ای است بسِیار مهربان که پس از ساختن لانه حبابِی و تخمرِیزِی با احترام ماهِی ماده را از محِیط عمل خود دور می‌نماِید .هِیچِیک از والدِین بچه‌ها را نمی‌خورند .با افزاِیش سن آن، شعاعهاِی باله پشتِی تا حدودِی از درون باله خارج می‌شوند.

گورامی بوسنده:

اندازه اِین ماهِی که بومی جاوه، بور و مالاِی است تا ۲۵ سانتِیمتر می‌رسد .دهان اِین ماهِی در شرایط معمولِی تا حدودِی مطابق دهان ساِیر ماهی‌های گورامی است ولِی هنگام بوسِیدن ماهِی هم نوع خود و ِیا حتِی بوسِیدن تصوِیر خود در داخل آیینه ِیا شِیشه آکوآریوم، دهان فرم خاصِی بخود می‌گِیرد .بوسِیدن ماهِی دِیگر به نظر نمی‌رسد که هِیچگونه ارتباط جنسِی بِین آنها را نشان دهد .شاِید اِین کار نوعِی رقابت و حتِی نزاع باشد. پشت ماهِی زِیتونِی متماِیل به خاکسترِی و شکم سفِید رنگ است .نرها تِیره تر از ماده‌ها می‌باشند .در مورد تخم رِیزِی آنها در داخل آکوآریوم اطلاعات چندانِی در دست نِیست و شاِید دلِیل اصلِی آن اِین باشد که ماهی‌های گورامی بوسنده اِی که معمولاً در آکوآریومها نگهدارِی می‌شوند اندازه آنها نسبتا کوچک بوده و بسن بلوغ نرسِیده‌اند .در شرایط طبِیعِی معمولاً قبل از تخم رِیزِی ماهی‌های نر و ماده بِیشتر ِیکدِیگر را می‌بوسند .تخمها بصورت معلق در آب قرار گرفته و معمولاً بعد از ۴۸ ساعت به نوزاد تبدِیل می‌شوند .نر و ماده اکثرا تخم و نوزادهاِی خود را می‌خورند گورامی سه خال:

اندازه اِین ماهِی که بومی هندوستان، شبه جزِیره مالاِی و هندوچِین است تا ۱۳ سانتمیتر می‌رسد .اِین ماهِی داراِی درخشش نقره اِی در پهلوها است .پشت آن تِیره و طرفِین آن متماِیل به سبز زِیتونِی است .پهناِی باله مخرجِی کم و بر روِی آن داراِی نقاط زِیباِی نارنجِی رنگ می‌باشد .باله هاِی شکمی نخ مانند آن در ماهِی نر زرد رنگ است .نرها به طور کلِی پر رنگتر و باله هاِی آن بخصوص باله پشتِی بلند تر و پهن تر می‌باشند .باله مخرجِی ماهِی ماده تا حدودِی تا خورده‌است .بر روِی طرفِین بدن آن ۳ خال بزرگ و قابل ملاحظه تِیره رنگ وجود دارد که پس از تحرِیک و تهِییج ماهِی پر رنگ تر می‌شود .یکِی از آنها روِی ساقه دمی دِیگرِی زِیر پاِیه باله پشتِی و سومی که نامشخص است جلوِی سرپوش برانشِی قرار دارد .سالِی ۳ بار تخم رِیزِی می‌کند .تخمرِیزِی آن مشابه ساِیر انواع گورامی‌ها می‌باشد .بهترِین گرما براِی تخمرِیزِی آنها ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتِیگراد است. پس از رسِیدن به طول ۷ تا ۸ سانتِیمتر بالغ می‌شود .قبل از تخم رِیزِی ماهِی ماده توسط ماهِی نر تعقِیب می‌گردد .در اِین موقع رنگ آمیزی ماهِی تغِیِیرکرده و تمام بدن حالت مرمرِی با زمینه سِیاه خاکسترِی پِیدا می‌نماِید .هرچه ماهِی بِیشتر تحرِیک شود، رنگ آن تِیره تر می‌شود . گورامی شکلاتی:

ماهی آرام وزیباوحساسی است که بومی سوماترا و شبه جزیره مالاگا واندازه ماهی بالغ ۵سانتی متر است نکته مهم در نگهداری این ماهی اهمیت به پاکی وشفافیت و بهداشت اب آکواریوم است تکثیر این ماهی نسبتا دشوار است تخم ماهی درون دهان ماهی ماده نگهداری و به دنیا می‌ایند دمای مناسب برای نگهداری این ماهی۳۰-۲۶ درجه‌است. گورامی صدا ساز(خس خس کننده):

اندازه اِین ماهِی که بومی آسِیاِی شرقِی و اندونزِی است تا ۷ سانتِیمتر می‌رسد .رنگ اصلِی آن زرد متماِیل به سبز تا قهوه اِی است .طرفِین بدن داراِی رنگ آبِی متماِیل با سفِید به خطوط روشن و ۴ نوار قهوه اِی طولِی می‌باشد .شکم آن سفِید رنگ است .مردمک چشم سبز و قسمت خارجِی آن قرمز است .باله هاِی مخرجِی و پشتِی ماهِی نر بلند تر از باله هاِی ماده‌است . اِین ماهِی بعلت اِیجاد نوعِی صوت در فصل تخمرِیزِی مورد توجه می‌باشد .علت اِیجاد صوت، ارتعاش هوا در داخل لابِیرانت ِیا عضو کمک تنفسِی می‌باشد .صدا که معمولاً شبها تولِید می‌شود، در ماهِی نر نازکتر و تِیزتر از ماهِی ماده‌است .تخمرِیزِی آن در فصل بهار و در حرارت ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتِیگراد در آکوآریوم پر گِیاهِی که تا حدودِی در معرض تابش نور خورشِید قرار گرفته باشد، عملِی می‌باشد .ساِیر خصوصیات تولِید مثل آن مشابه انواع گورامی‌ها می‌باشد.

گورامی کوتوله(دارف): این ماهی بومی گنگ، جومنا و براهماپوترا طول این ماهی۵سانتی متر است دمای مناسب برای این نوع گورامی۲۸-۲۲درجه استو۷-۶PH
ماهی نر اندکی بزرگتر از ماهی ماده‌است و به علاوه رنگ ماهی نر، نارنجی-قرمز درخشان با راه راههای آبی فیروزه‌ای است که تا باله‌ها ادامه می‌یابند. باله پشتی ماهی نر تیزتر از باله پشتی ماهی ماده می‌باشد. رنگ ماهی ماده آبی-خاکستری نقره‌ای کدر باقی می‌ماند و هرگز به شفافیت رنگ ماهیهای نر نمی‌رسد. رنگهای ترکیبی زیادی هم در این نوع از ماهیها دیده می‌شود. مثلا : آبی/ آبی پودری، نئون، رنگین کمان و سرخ. در ماهیهای آبی پودری، آبی رنگ غالب می‌باشد که البته روی بدن این ماهیها کمی رنگ قرمز هم دیده می‌شود. در ماهیهای به رنگ نئون، رنگ آبی نسبت به حالت معمول شفافتر است. ماهیهای رنگین کمانی، رنگ نارنجی-قرمز درخشان به همراه نوارهای آبی رنگی دارند که با برق سبز-طلایی فلزی همراه می‌باشند. ماهیهای قرمز اغلب قرمز یکپارچه با باله‌های آبی رنگ می‌باشند . شرایط زیست و نحوه مراقبت: گورامی کوتوله در زادگاه اصلیش هند، بنگال غربی، آسام و بنگلادش در آبهایی با پوشش گیاهی متراکم یافت می‌شود. این ماهیها اکثرا با سایر انواع ماهیهای کولیسا یافت می‌شوند. در جلگه‌های رودخانه‌های شمالی هند این ماهیها یکی از فراوانترین انواع ماهیها هستند و در بسیاری از فروشگاهها به صورت خشک شده و یا به عنوان یک وعده غذایی سرو می‌شوند. گورامیهای کوتوله به خاطر طبیعت صلح جویشان بسیار مناسب آکواریومهای کوچک می‌باشند همانطور که برای آکواریومهای اجتماعی هم مناسب هستند. این ماهیها نباید با ماهیهای خیلی بزرگ و یا ماهیهای خشن نگهداری شوند. باید مقدار زیادی گیاه برایشان فراهم شود که مقداری از آنها باید گیاهان شناوری باشند که بخشی از سطح آکواریوم را بپوشانند. مقدار بهینه PHبرای این ماهیها محدوده خنثی می‌باشد و سختی آب باید ۴ تا ۱۰ dGH باشد. بهترین دمای آب هم ۷۷ درجه فارنهایت ( ۲۵ درجه سانتیگراد ) است. گورامیهای کوتوله ممکن است چنانچه در برابر شلوغی و سر و صدا قرار بگیرند بترسند و باید در یک جای ساکت نگهداری شوند. تغذیه: در طبیعت گورامیها حشرات کوچک و لاروهای سطح آب را می‌خورند و از جلبکهایی که بر روی سایر گیاهان می‌رویند تغذیه می‌کنند ولی در اسارت این ماهیها غذاهای پولکی، غذاهای خشک منجمد، غذاهای منجمد و قرصهای سبزی می‌خورند. برای فراهم کردن سلامتی مناسب، این ماهیها باید به صورت دوره‌ای، از غذاهای زنده نظیر کرمها هم تغذیه شوند. همچنین برای زوجهای در حال تولید مثل هم باید از غذاهای زنده استفاده شود. تولید مثل: پایین آوردن سطح آب تا ۶ الی ۸ اینچ ( ۱۵ الی ۲۰ سانتیمتر ) و بالا بردن دمای آب تا ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتیگراد زمینه ساز تولید مثل خواهد شد. پوشش گیاهی واجب است چرا که ماهیهای نر برای ساخت لانه از مصالح گیاهی استفاده می‌کنند که آنها را با استفاده از حبابها به هم می‌چسبانند. این لانه‌ها با جزئیات خیلی زیاد و بسیار محکم ساخته می‌شوند که عرضشان به چندین اینچ ( یا سانتیمتر ) و عمقشان به یک اینچ ( دو و نیم سانتیمتر ) می‌رسد. Limnophila aquatica،Riccia fluitans ، Ceratopteris thalictroideو Vesicularia dubyanaانتخابهای مناسبی برای مخزن زایشگاه می‌باشند. الیاف زغال هم می‌تواند به عنوان مصالح ساختمانی به کار رود. به محض آماده شدن لانه ماهی نر شروع به خواستگاری از ماهی ماده می‌نماید که این موضوع اغلب در بعد از ظهر یا غروب اتفاق می‌افتد. ماهی نر قصد خود را با شنا کردن در اطراف ماهی ماده در حالیکه باله‌هایش را کاملا گشوده‌است، می‌رساند و تلاش می‌کند که ماهی ماده را به لانه اش بکشاند و خواستگاریش را در آنجا ادامه دهد. چنانچه ماهی ماده این خواستگاری را بپذیرد شروع می‌کند به شنای دایره وار در زیر لانه حبابی. هنگامی که ماده آماده تولید مثل می‌شود پشت یا دم ماهی نر را با دهانش لمس می‌کند. با این علامت ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده، ابتدا به پهلو و سپس به پشت می‌چرخاند. در این لحظه ماهی ماده تقریبا شصت تخم رها می‌کند که به سرعت توسط ماهی نر بارور می‌شوند بیشتر تخمها به سمت بالا داخل لانه حبابی شناور می‌شوند. تخمهای سرگردان توسط ماهی نر جمع آوری می‌شوند و به لانه حمل می‌شوند. وقتی که تمام تخمها در لانه جمع آوری شدند، این زوج دوباره شروع به جفت گیری می‌کنند. چنانچه بیش از یک ماهی ماده در مخزن زایشگاه باشد، ماهی نر می‌تواند با همه این ماهیها جفت گیری کند. این تولید مثل بین دو تا چهار ساعت طول می‌کشد و بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ تخم تولید می‌شود. با تمام شدن تخم ریزی ماهی نر برای اطمینان از اینکه تخمها در لانه باقی می‌مانند، یک لایه نازک از حباب در ریر تخمها ایجاد می‌کند. در چنین زمانی، ماهی ماده باید از مخزن خارج شود. از این به بعد ماهی نر به تنهایی مسوولیت تخمها را بر عهده می‌گیرد و به شدت از لانه و محدوده اطرافش محافظت می‌کند. بعد از دوازده تا بیست و چهار ساعت نوزادان از تخم خارج می‌شوند، ولی همچنان در حفاظ حبابها به رشدشان ادامه می‌دهند. پس از سه روز بچه‌ها به حدی از رشد می‌رسند که بتوانند آزادانه شنا کنند. وقتی ماهیهای کوچک از لانه حبابی خارج می‌شوند ماهی نر باید از مخزن خارج شود چرا که در غیر اینصورت ماهی نر آنها را خواهد خورد. ماهیهای کوچک باید در هفته اول با غذاهای خیلی ریز نظیر infusoria، rotifer، یا غذاهای تجارتی که ویژه بچه ماهیها تولید می‌شوند، تغذیه شوند. پس از آن می‌توان آنها را با می‌گوی پخته و غذای خشک پودر شده تغذیه نمود..

 

گردآوری:پارسیان لب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *