متفورمین (نحوه مصرف،لاغر شدن،عوارض و خطرات،فواید)

متفورمین قرص لاغری,عوارض و خطرات مصرف,،فواید،کاهنده قند خون,جایگزین متفورمین,متفورمین و لاغری,قرص متفورمین برای لاغری,زمان مصرف متفورمین برای لاغری,قرص متفورمین ۵۰۰ برای چیست,قرص متفورمین ۵۰۰ برای لاغری,طریقه مصرف متفورمین برای لاغری,قرص متفورمین برای بارداری,قرص متفورمین و تخمک گذاری,متفورمین قبل یا بعد از غذا,متفورمین برای تنبلی تخمدان,متفورمین خارجی,زمان صحیح مصرف متفورمین,قیمت قرص متفورمین,متفورمین و حاملگی,قرص متفورمین و تخمک گذاری,نحوه مصرف قرص متفورمین برای بارداری,تاثیر قرص متفورمین در تخمک گذاری,مصرف قرص متفورمین در دوران بارداری,رابطه متفورمین و بارداری,متفورمین و تخمک گذاری,متفورمین قبل از بارداری,طریقه مصرف متفورمین,مصرف متفورمین در دیابت بارداری,متفورمین و دوقلو زایی,متفورمین و تنظیم قاعدگی,متفورمین و حاملگی,نحوه مصرف قرص متفورمین برای بارداری,متفورمین قبل از بارداری,متفورمین عوارض,متفورمین و کاهش وزن,متفورمین و لاغری

نام تجاری : متفورتکس
متفورمین ۹۰ سال قبل کشف شد ولی از ۱۶ سال قبل تأئیدیه لازم برای درمان دیابت را بدست آورد. متفورمین باید در بیمارانی که قرار است رادیوگرافی با ماده رنگی حاجب در آنها انجام شود قطع شود. اسیدوزلاکتیک هم موجب قطع این دارو می شود. متفورمین می تواند باعث تهوع، اسهال، استفراغ، نفخ شکم و حتی تغییر در هورمن های تیروئیدی و تستوسترون شود.

رده درمانی: کاهنده قند خون
اشکال دارویی: قرص
موارد مصرف متفورمین

متفورمین به عنوان کاهنده قند خون در درمان دیابت نوع دو (دیابت غیروابسته به انسولین) بکارمی‌رود. متفورمین در اختلال متابولیسم کربوهیدرات و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز تجویز میشود.
مقدار و نحوه مصرف داروی متفورمین

مقدار مصرف دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر می باشد : بزرگسالان : در صورت مصرف متفورمین تنها : در ابتدا ۵۰۰ میلیگرم معادل یک قرص دوبار در روز همراه صبحانه و ناهار سپس در صورتیکه نیاز باشد پزشک در طول هفته دوز دارو را افزایش می دهد و به مقدار ۵۰۰ یا ۸۵۰ میلیگرم دو یا سه بار در روز همراه غذا می رساند. متفورمین همراه با سایر داروهای کاهنده قند : پزشک دوز هر دارو را اندازه گیری می کند . متفورمین همراه با انسولین : ابتدا ۵۰۰ میلیگرم یک بار در روز سپس پزشک در صورت نیاز دوز دارو را افزایش می دهد . کودکان بالای ۱۰ سال : ۵۰۰ میلیگرم دو بار در روز همراه صبحانه و عصرانه و در صورت نیاز پزشک دوز دارو را افزایش می دهد. کودکان زیر ۱۰ سال : مقدار داروی مورد نیاز توسط پزشک تعیین می شود.

مکانیسم اثر متفورمین
این دارو مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کم می‌کند.

عوارض جانبی متفورمین

هیپوگلیسمی، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، نفخ، تولید گاز بیش از حد در روده‌ها، و اسهال، خستگی، دردهای عضلانی، تنگی نفس، خواب آلودگی، یا معده درد.

موارد احتیاط متفورمین

از نوشیدن الکل و فرآورده های حاوی الکل خودداری کنید .
از مصرف داروها بدون تجویز پزشک خودداری کنید بخصوص داروهای بدون نسخه مانند آسپرین ، داروهای کنترل کننده اشتها ، آسم ، سرماخوردگی ، تب ، سینوزیت.
مشخصات پزشکی خود را شامل مبتلا بودن به بیماری دیابت ، لیست داروهای مصرفی با مقدار مصرف آن را همواره حتی در مسافرت به همراه داشته باشید و در صورت امکان برنامه غذایی خود را تغییر ندهید .
در صورت عمل جراحی و یا تست های تشخیصی با اشعه ایکس پزشک را از مصرف دارو با خبر کنید .
در صورت ایجاد علائم لاکتیک اسیدوز که شامل : اسهال ، تنفس سریع و سطحی ، درد و اسپاسم شدید ماهیچه ای ، خواب آلودگی غیر معمول ، خستگی و ضعف غیر معمول می باشد هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.
پس از تاخیر در خوردن غذا و یا نخوردن آن یا بیشتر از معمول ورزش کردن یا نوشیدن مقدار زیادی الکل یا مصرف دارویی خاص یا مصرف بیشتر از حد انسولین ، سولفونیل اوره و یا داروهای این دسته و یا اسهال و استفراغ قند خون کاهش می یابد . علائم آن عبارتند از : احساس دلواپسی و دلشوره ، تغییرات رفتاری مانند افراد مست ، تاری دید ، عرق سرد ، پریشانی ، پوست سرد و رنگ پریده ، اشکال در تمرکز ، خواب آلودگی ، گرسنگی مفرط ، طپش سریع قلب ، سردرد ، تهوع ، عصبانیت ، کابوس ، خواب پرتلاطم ، لرزش ، اختلال در تکلم ، ضعف و خستگی غیر معمول که سریع پیشرفت کرده و باعث وخیم تر شدن حال مریض می شود و باید سریع بوسیله قندهای فعال سریع الاثر درمان شود .
راههای مفیدی که باعث افزایش قند خون می شوند عبارتند از :
خوردن حبه قند یا نوشیدن آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی و یا شربت نشاسته یا عسل.
از خوردن شکلات بعلت اینکه چربی موجود در شکلات مانع از آزادشدن سریع قند موجود در آن می شود پرهیز کنید .
در مواقعیکه یکساعت و یا بیشتر غذا نخوردید یک غذای مختصر مانند تکه ای گوشت یا ساندویچ و یا شیرینی بخورید .
پس از تب یا عفونت یا مصرف کمتر از حد انسولین ، سولفونیل اوره ، متفورمین و داروهایی از این دسته و یا فراموش کردن مصرف دارو یا ورزش نکردن به میزان کافی یا مصرف داروهای خاص برای درمان علائم دیگر دیابت و تغییر میزان قند خون یا سرپیچی از رژیم غذایی و پرخوری کردن قند خون افزایش می یابد و علائم آن عبارتند از:
تاری دید ، خواب آلودگی ، خشکی دهان ، افزایش حجم و تکرر ادرار ، کاهش اشتها ، تهوع و استفراغ ، معده درد ، خستگی ، عطش غیر معمول که باید برای درمان آن هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد . در صورتیکه بیمار در این مرحله درمان نشود دچار پوست خشک برافروخته ، تنفس بدبو ، وجود کتون در ادرار ، تنفس سطحی و مشکل شده که هیپرگلسیمی شدید رخ داده و منجر به کتواسیدوزیس و مرگ می شود .

در صورت افزایش قندخون برای اطمینان از اینکه قند خون تنظیم شده باید مرتب با پزشک چک کرد و بدون نظر پزشک دوز دارو را تغییر نداد.

تداخل دارویی

مصرف همزمان با سولفونیل اوره‌ها ممکن است موجب بروز هایپوگلیسمی شود. در صورت مصرف همزمان این داروها غلظت خونی گلوکز باید مرتبا ًاندازه‌گیری شود. در صورت لزوم مصرف متفورمین با انسولین، برای جلوگیری از بروز هایپوگلیسمی و به دست آوردن نسبت مناسب مصرف آنها، در شروع درمان بیمار باید بستری شود. در صورت مصرف همزمان با سایمتیدین، کلیرانس کلیوی متفورمین ممکن است کاهش یابد. مقدار مصرف متفورمین باید کاهش یابد. در صورت مصرف همزمان داروهای ضد انعقاد با متفورمین، ممکن است مقدار مصرف داروهای ضد انعقاد احتیاج به تنظیم داشته باشد. برخی داروها ممکن است قند خون را افزایش داده و ازدیاد دوز متفورمین را ضروری نمایند. مهمترین این داروها عبارتند از: بلوکرهای کانال کلسیمی، کورتیکواستروئیدها، استروژن‌ها، ‌ضد بارداری‌های هورمونی، ایزونیازید، نیاسین، فنوتیازین‌ها، فنی‌توئین، داروهای مقلد سمپاتیک، تیازیدها و دیگر دیورتیک‌ها، و هورمونهای تیروئیدی. داروهای کاتیونی (آمیلوراید، سایمتیدین، دیگوکسین، مورفین، پروکائین آمید، کینیدین، کینین، رانیتیدین، تریامترن، تریمتوپریم و وانکومایسین) ممکن است با متفورمین در ترشح کلیوی رقابت نموده و سطح آن را افزایش دهند.
یافته‌های جدید

بر اساس پژوهشهای اخیر، این دارو احتمالاً در آینده خواهد توانست برای درمان سرطان پستان به کار رود. یافته های جدید نشان میدهد که انرژی لازم برای رشد سلولهای سرطانی (در پستان) توسط میتوکندری‌های سلولها تولید میشود و این انرژی تولیدی در سلولهای سرطانی پنج برابر بیشتر از سلولهای دیگر است.

متفورمین موجب سرکوب فعالیت میتوکندری میشود و میتواند در آینده روشی برای درمان سرطان پستان به کار رود.

آزمایشهای دیگری نیز تاثیر متفورمین برای سرکوب رشد تومورهای سرطانی پستان نشان داده‌اند.

نکته های درباره متفورمین

متفورمین معمولاً ۲ یا ۳ نوبت در روز همراه با غذا خورده می‌شود. هیچ‌گاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستورات پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه آن را به یاد آوردید، مصرف کنید.
اگر تقریباً موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید. در حین مصرف متفورمین اگر بیش از همیشه ورزش کنید یا کمتر از همیشه غذا بخورید، ممکن است دچار افت قند خون شوید.
علایم کاهش قند خون عبارت‌اند از: احساس اضطراب، تشویش، لرزش بدن، مشکل در تمرکز، ضعف، خستگی، عرق سرد، پوست رنگ پریده و سرد. به محضی که دچار این علایم شدید، غذایی حاوی قند بخورید یا بنوشید. منابع خوب و سریع قند عبارت‌اند از: آب‌میوه، عسل، نوشابه غیررژیمی، یا شربت قند. بعضی از بیماران، قرص گلوکز یا آب نبات های قندی با خود همراه دارند. همچنین خوب است که قند خونتان را اندازه بگیرید تا اگر پایین است در اسرع وقت پزشکتان را مطلع سازید.
اگر احساس می‌کنید، دارید دچار کاهش هوشیاری یا تشنج می‌شوید، چیزی نخورید یا ننوشید چون ممکن است دچار خفگی شوید پس بلافاصله تقاضای کمک پزشکی اورژانس نمایید.
حتی اگر علایمتان با خوردن قند رفع شد نیز با پزشکتان تماس بگیرید چون متفورمین، قند خونتان را برای مدتی طولانی پایین می‌آورد و علایمتان ممکن است برگردد. اگر علایمتان بهبود نیافت از کسی بخواهید شما را به بخش اورژانس یک بیمارستان برساند.
در صورت بروز هریک از علایم زیر مصرف متفورمین را قطع کرده، در اسرع وقت با پزشکتان تماس بگیرید: خستگی، دردهای عضلانی، تنگی نفس، خواب آلودگی یا معده درد. این علایم نادر هستند ولی باید بلافاصله با پزشک در میان گذاشته شوند.
در صورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرف متفورمین، پزشکتان را مطلع سازید: حساسیت به متفورمین یا هر نوع ماده غذایی، نگهدارنده، رنگ خوراکی یا دارو.
در هنگام مصرف داروهای دیگر، به ویژه فوروسماید و تریامترن و دیگر داروهای مُدر، داروهای قلبی، سایمتیدین و رانیتیدین و در صورت وجود سابقه یا ابتلا به صرع، مشکلات قلبی یا بیماری های کبدی یا کلیوی، باید مراقب باشید.

تعداد مصرف روزانه قرص متفورمین برای بارداری چه مقدار است؟

این قرص را باید حداکثر ۳ عدد در روز مصرف شود.

اثر تجویز متفورمین بر تخمک گذاری و بارداری در سندرم تخمدان پلی کیستیک مقاوم به کلومیفن سیترات

به نظر می رسد که استفاده از متفورمین در بیماران مقاوم به کلومیفن سیترات در القا تخمک گذاری و بارداری موثر باشد ولی وجود عوارض گوارشی بعنوان عامل بازدارنده در مصرف این دارو نیز باید مدنظر قرار گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *