متوقف کردن چرخه زندگی ویروس هپاتیت C شیوه جدیدی برای درمان این بیماری است

hepc

پزشکان بدون مرز:
پژوهشگران علوم پزشکی شیوه جدید و کارایی را شناسایی کرده اند که می تواند چرخه عمر ویروس هپاتیت C را متوقف کند؛ این شیوه به درمانهای جدیدی برای افراد مبتلا به این نوع هپاتیت منجر می‌شود.

هپاتیت سی یک بیماری واگیرکبدی است که توسط ویروس هپاتیت سی ( HCV ) و از طریق تماس با خون افراد آلوده منتقل می شود .

بیشتر افرادی که به هپاتیت سی(C ) آلوده می شوند ویروس را تا آخر عمر به همراه دارند بعضی از این افراد احساس بیماری نمی کنند و بعضی دچار صدمه کبدی ، هپاتیت مزمن ، اختلالات کبدی و سرطان کبد می شوند .

بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به هپاتیت C مبتلا هستند. این بیماری به دلیل عفونت مزمن HCV بروز می کند. این بیماری کبد را درگیر می کند و یکی از مهمترین دلایل بروز سرطان کبد و پیوند کبد در سراسر جهان است.

ویروس HCV به دلیل تماس خونی گسترش می یابد و هیچ واکسنی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. درمانهای کنونی برای این بیماری فقط تاثیر اندکی دارند و می توانند عوارض جانبی جدی از خود به جا بگذارند.

فرانکو جین مدیر علمی دانشکده تحقیقات بیماری‌های عفونی و مسری دانشگاه بریتیش کلمبیا گفت: زمانی که ویروس HCV فردی را مبتلا می کند به قطرات چربی موجود در کبد نیاز دارد تا ذرات ویروسی جدیدی بسازد.

در این فرایند ویروس HCV موجب تجمع چربی در کبد شده که در نهایت اختلال مزمن در عملکرد کبد را در پی دارد.

به گفته دانشمندان جهش مداوم HCV ، ارائه درمانهای آنتی ویروسی برای هدف قرار دادن خود ویروس را دشوار می کند. از این رو محققان تصمیم گرفتند به راهبرد جدیدی در این مسیر دست یابند.

آنها سرکوب گری ساختند که اندازه قطرات چربی میزبان را در سلول های کبد کاهش داده و مانع از تکثیر HCV و مبتلا کردن سلول های دیگر می شود.

جین افزود: راهبرد ما می تواند چرخه عمر ویروس را متوقف کند از این رو این ویروس نمی‌تواند گسترش یابد و به روند آسیب رساندن به کبد ادامه دهد.

این پژوهشگران می گویند: HCV یکی از ویروس هایی است که برای تکثیر به چربی بدن انسان نیاز دارد.

نتایج این تحقیق که درنشریه PLoS Pathogens منتشر شده تاکید دارد که این راهبرد برای متوقف سازی تکثیر ویروس HCV می تواند به درمانهای مشابهی برای دیگر ویروس های مرتبط در حال ظهور مانند ویروس ‘دانگ’ نیز منجر شود.

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت ، ۳% مردم دنیا آلوده به هپاتیت سی (C ) هستند و به دلیل ابتلا به هپاتیت سی (C ) حدود یکصد وهفتاد میلیون ناقل مزمن در آستانه ابتلا به اختلالات کبدی و سرطان کبد قراردارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.