علت سرطان معده و هلیکوباکتر

سلول‌ هایی که سرطان معده را پنهان می‌ کنند

کشور ژاپن در سال 2013 میلادی راهبرد ریشه‌ کنی باکتری هلیکوباکتر پیلوری را با هدف کاستن تعداد موارد ابتلا به سرطان معده و مرگ‌ و میر ناشی از آن و همچنین کاستن موارد جدید ابتلا به این بیماری و هزینه‌ های درمانی آن به اجرا درآورد.

پس از گذشت 5 سال بررسی آمارها نشان داد هیچ تغییری در تعداد موارد ابتلا به سرطان معده ایجاد نشد. همچنین بر اساس این طرح پیش‌بینی شده بود تا سال 2020 میلادی تعداد موارد مرگ‌ و میر ناشی از سرطان معده به حداکثر 30 هزار نفر برسد اما این رقم تنها در سال 2017 میلادی به 45 هزار نفر رسید.

نتایج به دست آمده این سوال را مطرح می‌کند که آیا می‌توان به هدفی که 5 سال پیش تعیین شده بود، رسید؟ بر اساس شواهد موجود به نظر می‌ رسد آمار مرگ‌ و میر همچنان تا سال 2020 میلادی تغییر نکند که با اهداف این طرح منافات دارد.همین مساله محققان را بر آن داشت که به ریشه‌ یابی موضوع بپردازند.

محققان ژاپنی سرانجام متوجه شدند یک لایه از سلول‌ هایی که کاملا مشابه مخاط معده هستند می‌ توانند بعد از درمان هلیکوباکتر سلول‌ های سرطانی را کاملا پنهان کنند.

لایه سلولی ELA

محققان دانشگاه هیروشیمای ژاپن دریافتند این گروه از سلول‌ ها از خود بافت سرطانی معده ریشه می‌ گیرند. نتایج تحقیق این دانشمندان ماه گذشته در مجله Gastroentrology به چاپ رسید. این باکتری برای اینکه بتواند در محیط اسیدی معده زنده بماند، اسید معده را خنثی می‌ کند و یکی از علل عمده سرطان معده است که پیش‌ آگهی روشنی ندارد.

باکتری با تزریق ماده‌ای سمی‌ مانند درون مخاط معده موجب التهاب بافت معده می‌ شود. ترمیم و تخریب مداوم بافت معده هم منجر به بروز سرطان در این بخش می‌ شود اما بنا به دلایلی وجود سلول‌ های سرطانی از دید پزشکان مخفی مانده بود. محققان این دانشگاه تلاش کردند منشاء این سلول‌ های عجیب را که بعد از درمان هلیکوباکتر در بخش سرطانی معده ظاهر می‌ شوند، پیدا کنند.

این لایه سلولی ELA) Epitelium with Low grade Atypia) نامیده می‌شود و کاملا شبیه مخاط طبیعی معده است و سطح معده را کامل می‌ پوشاند و مانند یک ماسک سلول‌های سرطانی را پنهان می‌ کند. تاکنون محققان اطمینان نداشتند منشاء این سلول‌ ها کجاست.

نتیجه

پس از اینکه بیمار تحت درمان هلیکوباکتر قرار می‌ گیرد و مداوا می‌ شود روی مخاط معده فرورفتگی‌ های قرمز رنگی ایجاد می‌ شود. اغلب سلول‌ های این فرورفتگی‌ ها سرطانی نیستند. تشخیص سلول‌های مخاطی ELA از مخاط طبیعی معده بسیار دشوار است.

این یافته‌ ها نشان می‌ دهد حتی پس از درمان کامل و از بین رفتن باکتری‌ های هلیکوباکتر پیلوری، هنوز بین بسیاری از بیماران خطر ابتلا به سرطان معده وجود دارد. تشخیص سرطان معده به دلیل محل قرار گرفتن سلول‌ های سرطانی و کند بودن رشد این سلول‌ ها دشوار است. وجود سلول‌های ELA هم که مانند ماسک این سلول‌ ها را پنهان می‌ کنند تشخیص را دو چندان سخت‌ تر می‌ کند.

یکی از محققان می‌ گوید: «پزشکان باید نسبت به وجود این سلول‌ ها کاملا آگاهی داشته باشند بنابراین نباید توانایی این سلول‌ های سرطانی را در پنهان شدن نادیده بگیرند. بیماران هم باید بعد از درمان هلیکوباکتر حتما به صورت منظم تحت نظارت پزشک خود باشند.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.