مدروكسي پروژسترون (اثرات و عوارض جانبی،خطرات و فواید)

مدروكسي پروژسترون از جمله قرص هایی است که در آن از هورمون های زنانه استفاده شده و اغلب برای درمان مشکلات جنسی و هورمونی بانوان مورد استفاده قرار می گیرد.

البته مصرف این قرص برای برخی بانوان لا محدودیت هایی مواجه خواهد بود و حتی عوارض جبران ناپذیری را برای فرد مصزف کننده در پی خواهد داشت. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

موارد مصرف قرص مدروکسی پروژسترون

قرص مدروکسی پروژسترون در درمان‌ سرطان‌ پستان‌ در دوران‌يائسگي‌، هيپرپلازي‌ آندومتر و نيز سندرم‌ پلي‌كيستيك‌ تخمدان‌ همین طور در درمان خونريزي هاي‌ نامنظم‌ رحم‌، به‌ عنوان‌ جانشين‌ درماني‌ هورموني‌در زنان‌ يائسه‌ و نيز ارزيابي‌ ميزان‌ توليدآندروژن‌ و استروژن‌ بكار مي‌رود.

مدروكسي پروژسترون Medroxyprogesterone Acetate
اشكال دارويي Tab: 5mg
Inj: 150mg/ml

مقدار مصرف مدروكسي پروژسترون

جلوگيري از بارداري
150 ميلي گرم هر سه ماه به صورت عميق عضلاني (با استفاده از سرسوزن بلند) بالاي عضله بازو يا باسن تزريق مي شود. محل تزريق نبايد ماساژ داده شود.

درمان فقدان قاعدگي (آمنوره) ثانويه
mg10-5 قرص مدروكسي پروژسترون به مدت 5 تا10 روز در هر زمان از سيكل ميتواند تجويز شود.

اندومتريوز خفيف تا متوسط
دوز معمول mg10 سه بار در روز به صورت خوراكي و mg50 هفتگي يا mg100 هر 2 هفته به صورت تزريق عضلاني براي 90 روز متوالي است.

خونريزي رحمي غير طبيعي بدليل عدم تعادل هورموني در صورت وجود نداشتن اختلال ارگانيك
mg10-5 روزانه براي مدت 5 تا10 روز كه از روز شانزدهم سيكل شروع مي شود اگر خونريزي بيمار كنترل شد همين مقدار دارو در10 روز اول هر سيكل براي مدت 2 يا چند سيكل ادامه داده مي شود.

زمان شروع استفاده از مدروكسي پروژسترون استات (DMPA)

در زمان قاعدگي: اولين تزريق در يكي از 5 روز اول قاعدگي انجام و تا يك هفته نيز از روش كمكي ديگري مانند كاندوم استفاده مي شود.

مادران غير شيرده: پس از زايمان اولين تزريق بلافاصله پس از زايمان است و تا 3 هفته بعد هم امكان پذير مي باشد. پس از سقط استفاده از DMPA تا 5 روز بعد از سقط سه ماهه اول يا دوم امكان پذير است ولي پس از فاصله زماني 5 روزه منوط به دريافت پاسخ منفي تست بارداري HCG و رعايت ساير شرايط خواهد بود.

مادران شيرده: در صورت قاعده نشدن و تغديه انحصاري شير خوار با شير مادر مصرف DMPA بايد 6 هفته پس از زايمان شروع شود. در صورت قاعده شدن، تزريق بايد در يكي از5 روز اول قاعدگي انجام شده و تا يك هفته هم از يك روش كمكي مانند كاندوم استفاده شود.

به دنبال قطع يك روش ديگر فرد در 5 روز اول قاعدگي مراجعه كند مي توان بلافاصله DMPA را تزريق كرد، در غير اين صورت تا رسيدن دوره بعدي قاعدگي براي تزريق DMPA كاندوم در اختيار فرد قرار داده خواهد شد.

همچنین درباره آمپول پروژسترون نیز بخوانید

مصارف جانبي مدروكسي پروژسترون

درمان تسكيني سرطان سينه خانمهاي يائسه، درمان تسكيني سرطان اندومتر و كليه، سرطان پروستات.

موارد منع مصرف و احتياط مدروكسي پروژسترون

در صورت حساسيت به دارو، سابقه ترومبوآمبولي، اختلالات شديد انعقادي، سابقه تومور كبدي ناشي از مصرف هورمونهاي استروئيد جنسي، خونريزي مغزي، اختلالات عروقي مغز، سابقه سكته مغزي، نقص عملكرد يا بيماري كليه، ديابت كنترل نشده و يا سابقه ابتلا به ديابت براي مدت20 سال يا بيشتر، سرطان سينه، فشار خون كنترل نشده، خونريزي شناخته نشده واژن و جنين مرده سقط نشده  ممنوعيت مصرف دارد.

مصرف DMPA  در افراد زير 16 سال توصيه نمي شود.
براي مبتلايان به ديابت كنترل شده، چاقي، فشار خون كنترل شده، بيماريهاي تشنجي، ميگرن، بيماريهاي قلبي-  عروقي، يرقان، آسم و افسردگي شديد با احتياط تجويز شود.

عوارض مصرف مدروكسي پروژسترون

اعصاب مركزي: افسردگي
قلبي- عروقي: ادم،‌آمبولي ريوي، ترومبو آمبولي، ترومبو فلبيت
چسم: دوبيني ، خشكي چشم
ادراري-تناسلي: ترشح غير طبيعي،آمنوره،خونريزي ناگهاني، ديسمنوره
كبدي: يرقان كلستاتيك
متابوليك: تغيير وزن
پوست: آكنه ، آلوپسي، سفتي اطراف محل تزريق، هيرسوتيسم
ساير عوارض: حساسيت پستان، بزرگ شدن یا ترشح پستان،درد، خارش، بثورات جلدي،آبسه استريل
تهوع، استفراغ، حساس شدن سینه ها، سردرد

دیگر اطلاعات مدروكسي پروژسترون

قرص مدروكسي پروژسترون نوعی استروژن سنتتیک است. پروژسترون یکی از هورمون هایی است که سیکل قاعدگی و تخمک گذاری را کنترل می کند و ماهانه یک تخمک را از تخمدانها آزاد میکند.

پروژسترون همچنین به آماده سازی دیواره رحم برای بارداری کمک کرده و در هر ماه بعد از اینکه بارداری اتفاق نمی افتد دیواره رحم فرو میریزد و شما پریود میشوید.

نظرات بسته شده است.