مراقبت‌های بعد از جراحی هیسترکتومی

مراقبت‌های بعد از جراحی هیسترکتومی

۱) مراقبت از محل زخم :

چه در روش باز یعنی لاپاراتومی و چه در روش بسته محل زخم باید حتما خشک نگهداشته شود تا از رشد میکروبها جلوگیری شود .
پانسمان روی زخم بعد از ۲۴ تا ۴۸ برداشته می شود و زخم باز و خشک نگهداشته می شود.

وجود پانسمان مرطوب از رسیدن هوا به زخم جلوگیری نموده و محیط را بعلت وجود گرما و رطوبت جهت رشدمیکروبها مساعد می سازد.

معمولا بخیه ها خودبه خود جذب می شوند و اگر قابل جذب نباشند بعد از یک هفته میتوان انرا کشید، ترشحات آبکی و خون آلود در افراد چاق ممکن است از محل زخم وجود داشته باشد که معمولا با رعایت همین نکات بهبود می یابد

۲) مصرف آنتی بیوتیک :

امروزه با تجویز آنتی بیوتیک در اتاق عمل و قبل از شروع عمل میتوان از بروز عفونت پیشگیری نمود و حتی دیگر نیازی به تجویز آنتی بیوتیک به بیمارنمی باشد(مگر در موارد خاص)

۳) اگر شکم باز شده باشد تا شش هفته باید از فعالیت سنگین اجتناب شود در موراد لاپاروسکوپی هیچگونه استراحتی معمولا به بیمار داده نمیشود و بعد از چند روزتا یک هفته در محل کار خود حاضرشود.

۴) استحمام از روز دوم بعد از عمل و بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان بصورت روزانه انجام میگیرد و بهتر است بعد از حمام محل زخم با سشوار کاملا خشک شود.

۵) داروهای مسکن ( بیشتر ژلوفن و مفنامیک اسید) شیاف مقعدی دیکلوفناک و همچنین داروهای لازم جهت بهبود نفخ و یبوست بیمار تجویز میگردد.

۶) تا چهار تا شش هفته بعد از عمل باید از مقاربت جنسی اجتناب گردد .

۷) در صورت برداشته شدن هر دو تخمدان بلافاصله چندروز بعد از عمل علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق و.. مشاهده میشود که معمولا پیاده روی و مصرف کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان توصیه میشود واز داروهای هورمونی مگر در صورت نیاز شدید استفاده نمیشود
۸) جواب پاتولوژی حتما باید به پزشک معالج نشان داده شود تا از عدم وجود بیماری بدخیم و … اطمینان حاصل گردد .

۹) بعد از هیسترکتومی احتمال ایجاد سرطان تخمدان بسیار کمتر از افراد دیگر که هیسترکتومی نشده اند میباشد و اگر دهانه رحم کاملا برداشته شده باشد فقط معاینه سالانه جهت بررسی از عدم وجود سرطانهای خود واژن – ولو ( ناحیه تناسلی خارجی) و نیز تخمدان بعمل می آید.

۱۰) خارج نمودن رحم اصولا نباید تاثیری در کیفیت زندگی و فعالیت جنسی زنان داشته باشد و در صورت هرگونه نگرانی و یا مشکلی حتما باید با پزشک معالج خود مشورت نماید.

۱۱) بعد از عمل در صورت وجود هر کدام از علائم زیر بایدبه پزشک خود اطلاع دهید: تب – درد شکم – عدم دفع گاز و مدفوع – تهوع و استفراغ طول کشیده – خونریزی واژینال – طپش قلب و افت شدید فشار خون – اسهال -ترشحات بدبو از محل زخم یا واژن – بیرون زدگی توده (فتق) از محل عمل درد پهلو ها – وجود خون در ادرار – کاهش حجم ادرار وهرگونه درد شکم شدید ( گاهی اپاندیسیت در دوره بعد از عمل با درد ناشی از عمل اشتباه میشود )

۱۲)به طور مرتب راه بروید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *