مراقبت از زخم در خانه

مراقبت از زخم های جدی در خانه

زخم های اساسی و جدی یکشبه بهبود نمی یابند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بدن بتواند بافت جدید بسازد. پس مراقبت خانگی مناسب و باکیفیت برای جلوگیری از عفونت و به حداقل رساندن جوشگاه های پوستی بسیار مهم است.

پزشکان معمولا میتوانند دستورالعمل های لازم را برای مراقبت از زخم فرزندتان به شما ارائه دهند. در ادامه به چند دستورالعمل اشاره کرده ایم:

پانسمان کردن زخم با نوارهای پانسمان کاملا تمیز تا زمانی که دیگر هیچ مایعی از زخم به پانسمان جذب نشود. پزشکان یا پرستاران میتوانند دستورالعملهای لازم را برای دفعات تجدید پانسمان نحوه آن به شما ارائه دهند.

پس از عمل جراحی، حداقل 2 تا 4 روز از دوش گرفتن خودداری کنید. با توجه به تفاوتهایی که به شرایط هر فرد ارتباط دارند، از پزشک درباره امکان دوش گرفتن برای فرزندتان سوال کنید.

تا زمان مراجعه بعدی به پزشک، از حمام کردن طولانی کودک یا قرار دادن او در وان حمام جلوگیری کنید. آلودگی های درون آب میتوانند به راحتی وارد زخم شوند و زخم را آلوده کنند. ضمن اینکه ممکن است لبه های زخم در اثر تماس با رطوبت از همدیگر باز شوند.

حیوانات خانگی را از تماس با زخم کودک دور نگه دارید.

دستکاری زخم ها ممنوع

از دستکاری یا کندن پوسته های روی زخم خودداری کنید. این پوسته ها در دوران بهبود بافت حس خارش ایجاد میکنند ولی نباید هرگز دستکاری شوند. در صورت کندن پوسته ها، روند درمان و بهبود طولانی تر شده و جوشگاه های شدیدتری ایجاد خواهد شد.

بدن برای بهبود و ترمیم خود به ویتامینها و املاح نیاز دارد. پس مواد غذایی سالم و مغذی را برای کودک فراهم کرده و خصوصا روی میوه ها و سبزیهای سرشار از ویتامین و پروتئین های بدون چربی تمرکز کنید.

نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف غلات سبوسدار سرشار از فیبر نیز برای ترمیم زودتر بدن و همچنین جلوگیری از یبوست ضروری است.

شاید زخمها زود بهبود پیدا کنند اما جوشگاه ها به زمان زیادی نیاز دارند. جوشگاه های برجسته معمولا به ماساژ دادن با استفاده از لوسیون ها یا ژلهای چرب مختلف نیاز دارند.

این کار به آمیخته شدن کلاژن درون جوشگاه با الاستین بافتهای اطرافش کمک میکند و درنهایت بافت جوشگاهها را تا حدودی به پوست عادی نزدیکتر خواهد کرد.

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

اگر زخم عمیق یا وسیع، آلوده یا عفونی شود، امکان دارد مشکلات خطرناکی ایجاد کند. پس در صورت مشاهده هر کدام از موارد زیر حتما با پزشک تماس بگیرید:

تب کردن یا تورم غدد لنفاوی

افزایش درد به رغم استفاده از داروهای

ضد درد یا گسترش درد از ناحیه زخم به دیگر قسمتهای بدن

افزایش تورم در بافت اطراف زخم

گسترش قرمزی در ناحیه زخم یا

مشاهده رگه های قرمزرنگ در پوست اطراف زخم

بیرون آمدن خون یا چرک از زخم

مشاهده علائم کم آبی بدن مانند کم شدن دفعات ادرار، تیرگی ادرار، خشکی دهان و گود رفتن چشم ها

همچنین درباره رنگ ادرار در شرایط مختلف بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.