خطرات سرپا وایسادن زیاد

ساعت کاری زیاد و مراقبت از ستون فقرات بدن

کار کردن در شرایط ایده‌ آل آرزوی هر کسی است؛ اما همیشه شما نیستید که شرایط کاری‌ تان را تعیین می‌کنید. گاهی خود شما هم می‌ دانید که شغلتان به جسم و حتی روانتان آسیب می‌زند، اما لااقل برای مدتی امکان رها کردن آن را ندارید و تصور می‌کنید به جان خریدن همه این آسیب‌ ها، تنها راهی است که پیش رو دارید.

اما اگر می‌خواهید هوای سلامتتان را داشته باشید، به جای سوختن و ساختن به فکر پیدا کردن راه‌ حلی تازه باشید. راهی که حتی در شغل سختی که می‌تواند سلامتتان را تهدید کند، از شما و سلامتتان محافظت می‌کند. اگر مجبورید به خاطر کارتان ساعات زیادی از روز را بایستید، باید توصیه‌ هایی را رعایت کنید که نمی‌ گذارند زانوها و کمرتان آسیب ببینند.

قرار نیست آسیب ببینید

نگران نباشید! اگر جوان و سالم هستید، ایستادن به خودی خود نمی‌ تواند زانو ها و ستون فقرات شما را دچار مشکل کند. ایستادن اگر با عوامل خطر دیگر همراه نشود، حتی در صورت طولانی شدن مشکلی برای سلامت شما ایجاد نمی‌کند.

اما اگر وزنتان زیاد است، یا به مشکلاتی از قبیل انحراف ساق (مثل پای پرانتزی یا ایکس‌ مانند) دچار هستید و یا آرتروز زانو و مفاصل دارید باید پیش از آنکه مشکلتان تشدید شود و یا درد تازه‌ای به درد هایتان اضافه شود، فکری به حال سلامتتان بکنید.

اول با پزشک مشورت کنید

شاید خود شما هم ندانید که به بیماری زمینه‌ ای مبتلا هستید که خطر تشدید مشکلات زانو و مفاصلتان را ایجاد می‌کند. پس اگر به خاطر شغلتان مجبورید ساعت‌ ها بایستید، قبل از هر کاری به پزشک مراجعه کنید و سلامت زانوهایتان را بررسی کنید.

ممکن است پزشک تشخیص دهد برای سالم ماندن باید تدابیر ویژه‌ ای ببینید و در این مورد راهنمایی‌ تان کند. برخی افراد باید در طول روز حرکات ورزشی و نرمش‌ های خاصی انجام دهند و یا با کمک زانوبندهای مخصوص و تجهیزات دیگر مانع آسیب دیدن زانوهایشان شوند.

اما به طور کلی، مسلم است که تقویت عضلات می‌تواند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرد. به همین دلیل انجام فعالیت‌ هایی مثل راه رفتن در آب و آب‌ درمانی می‌ تواند کمک‌ کننده باشد.

گاهی حتی انجام یک کار ساده، مثل گرفتن دست به جایی که باعث می‌شود کل وزن روی زانوها نیفتد، مانع آسیب دیدن این افراد به خاطر شغلشان می‌شود.

مراقب قلب دوم باشید

با انتخاب کفش مناسب نیمی از راه سالم نگه داشتن زانو هایتان را رفته‌اید. کفشی که برای ساعات کار طولانی انتخاب می‌کنید، باید توان محافظت از زانو ها و اسکلت بدنتان را داشته باشد.

برای انتخاب چنین کفشی سراغ گزینه‌ هایی بروید که جلوی‌ شان قابل انعطاف و البته پهن است. کفش‌های نوک‌ باریک و کفش‌ هایی که قسمت پنجه‌ شان به‌ راحتی خم نمی‌شود به شما آسیب می‌زنند.

کف طبی کفش تا اندازه زیادی می‌تواند نگرانی شما را از بین ببرد و گرچه برای حاضر شدن در محل کاری که ساعات زیادی از روزتان را آنجا می‌گذرانید نباید کفش کاملا تخت بپوشید، اما باید دور کفش‌ های پاشنه‌ بلند را هم خط بکشید. لازم است کفشی با پاشنه دو سانت بپوشید تا سلامت زانوهایتان حفظ شود.

پزشک خود باشید!

هیچ کس به اندازه خودتان نمی‌ تواند بفهمد که حال زانوهایتان چطور است. اگر وقتی زیاد می‌ایستید احساس درد می‌کنید، یعنی زانوهایتان در وضعیت خوبی نیستند و اگر این درد در ساعات بعدی روز هم با شما همراه است، یعنی باید فکری جدی‌ تر به حال زانوها و البته وضعیت کاری‌ تان بکنید.

در صورتی که درد زانو در تمام روز همراه شماست، برای آنکه کارتان به درمان‌ های پرهزینه و جراحی نکشد، چاره‌ ای جز تغییر شرایط کار نخواهید داشت.

بنابراین نباید طولانی‌ مدت بایستید و اگر به خاطر زیاد ایستادن درد، ناراحتی، اسپاسم و خستگی مفرط را تجربه می‌کنید، باید حتما هنگام ایستادن زیر یکی از پاهایتان زیرپایی بگذارید، بعد از هرچند دقیقه سر پا بودن کمی بنشینید و قبل از شروع کار هم با گرم کردن بدنتان، تحمل آن را بیشتر کنید. درد می‌تواند اصلی‌ ترین زنگ خطر شما باشد، پس آن را جدی بگیرید و هر زمان احساس درد کردید تغییری در وضعیتتان ایجاد کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.