مراقبت از چشم کودکان در منزل و هنگام بازی

در انتخاب اسباب بازی برای کودکمان توجه و دقت کافی را داشته باشیم و وسایل متناسب با سن و فهم وی تهیه کنیم.

هنگامی که کودکان از وسایل پرخطر مانند مداد، خودکار، قیچی، چنگال و چاقو استفاده می کنند مراقب آنها باشید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از وسایلی که به ظاهر خطرناک نیستند نیز می توانند صدمات چشمی جبران ناپذیری بر جای بگذارند. به عنوان مثال گیره کاغذ، و چوب و بسیاری دیگر از وسایل رایج در منزل از این جمله اند.

از اسباب بازی هایی که اشیایی را به اطراف پرتاب می کنند، نباید استفاده کرد. استفاده از دارت ، تیر و کمان، تفنگ های ساچمه ای بسیار خطرناک هستند و کودکان مطلقاً نباید از آنها استفاده کنند.

تمامی مواد شیمیایی و شوینده را از دسترس کودکان خارج کنید، زیرا می توانند باعث سوختگی شیمیایی و مشکلات متعدد شوند.

کودکان خود را از بازی با آتش و نیز ایستادن در کنار کسانی که در حال آتش بازی هستند، منع کنید، خصوصاً در چهارشنبه سوری باید به شدت مراقب فرزندان خود باشید. هر ساله تعداد زیادی کودک در اثر آتش بازی و به کاربردن مواد متحرقه دچار صدمات چشمی شده و متاسفانه تعدادی از آن ها در نهایت نابینا می شوند. بهتر است والدین با مراقبت های کافی امکان آتش بازی محدود کودکان را فراهم آورده و از مواد آتش زای استاندارد استفاده نمایند.

دقت کنیم که ضربه های چشمی ممکن است در لحظه آسیب مشکلی برای چشم ایجاد نکنند ولی در روزها و حتی سالها بعد اثرات آسیب مشخص شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.