مزایای زایمان طبیعی

مزاياي زايمان طبيعي

شما به عنوان يک مادر باردار حتماً تا بحال در مورد زايمان و نحوه انجام آن فکر کرده ايد، حتماً از خود پرسيده ايد که بايد کجا و چگونه زايمان کنم ؟ کدام روش زايمان براي من مناسب تر است؟ بايد بدانيم که زايمان يک امر فيزيولوژيک و کاملاً طبيعي است که براساس پاره اي فعاليتها و تغييرات منظم طبيعي که خود به خود انجام مي شود شروع مي گردد که پرداختن به ماحصل آن خارج از حوصله و وقت شما است.

با اين وجود نکات حائز اهميتي براي مادران در مورد زايمان ايمن وجود دارد که بايد از آنها مطلع باشند.

همانطور که گفته شد زايمان يک امر طبيعي است، اما با اين وجود در تمام خانم هاي باردار روند زايمان يکسان نمي باشد، چرا که عوامل متعددي از جمله عوامل ذاتي و اکتسابي مانند برخي از بيماريها مي تواند سير حاملگي را تغيير داده و باعث شوند . زايمان به صورت غيرطبيعي انجام شود.

خوشبختانه با مراقبتهاي دوران بارداري مي توان بسياري از موارد خطرناک براي مادر و جنين را تشخيص داد و به موقع براي حفظ سلامت مادر و جنين اقدام نمود.

شايان ذکر است که تنها درصد معدودي از زايمانها منجر به زايمان غيرطبيعي مي شوند و اکثر خانمها مي توانند يک زايمان طبيعي داشته باشند.

زایمان طبیعی

مزاياي زايمان طبيعي

  • مدت بستري شدن و توانايي بازگشت به کارهاي عادي و روزمره بعد از زايمان طبيعي خيلي کمتر از سزارين است و مادراني که زايمان طبيعي داشته اند زودتر به خانواده خود ملحق مي شوند.
  • حجم خوني که مادر طي زايمان طبيعي از دست مي دهد تقريباً نصف يک عمل سزارين است لذا خطر خونريزي و کم خوني، در يک زايمان طبيعي خيلي کمتر از زايمان به طريق سزارين مي باشد.
  • خطرات و ريسک بيهوشي براي زايمان طبيعي وجود ندارد، درحاليکه براي مادراني که به روش سزارين زايمان مي نمايند اين خطرات اجتناب ناپذير است .
  • از نظر اقتصادي زايمان طبيعي به نفع مادر، بيمارستان و جامعه مي باشد.
  • درصد ابتلاء به عفونت در بين مادران سزارين شده بيشتر از مادراني است که زايمان طبيعي نموده اند.
  • مادراني که زايمان طبيعي داشته اند در دادن آغوز به نوزاد خود موفق تر هستند چرا که خوردن آغوز يا کلستروم به عنوان اولين واکسن براي کودک منافع بسياري دارد.
  • مادراني که زايمان طبيعي نموده اند در امر شيردهي به نوزاد خود موفق تر از مادراني مي باشند که بطريقه سزارين نوزاد خود را بدنيا آورده اند.
  • پس از زايمان طبيعي، مادران با انجام ورزشهاي مناسب ، به مراتب سريعتر از زماني که سزارين مي شوند، مي توانند تناسب اندام خود را بدست آورند.
  • بطور متوسط مدت اقامت مادران سزاريني در بيمارستان دو برابرو نيم مادراني است که زايمان طبيعي داشته اند .
  • بعضي از خانمها دوست دارند در طول مدت زايمان خود کاملاً هوشيار بوده و بطور کامل در جريان روند زايمان قرار گيرند. درمدت انجام عمل سزارين ممکن است از بيهوشي عمومي استفاده شود ، در نتيجه تماس اوليه نوزاد با مادر و شروع شيردهي به نوزاد به تاخير مي افتد.

 

به شما مادر عزيز توصيه مي کنيم :

–         ترس و هراس بي مورد از زايمان را از خود دور کنيد .

–    به منظور کسب اطلاعات بيشتر در مورد حاملگي و زايمان و حل مشکلات خود به افراد مجرب و آموزش ديده در مراکز بهداشتي درماني مراجعه کنيد . آنها قادر خواهند بود شما را راهنمائي کنند.

–    براي اطمينان از سير طبيعي حاملگي و تامين سلامتي خود و نوزادتان حتماً بطور مستمر در دوران بارداري به مراکز بهداشتي درماني ، ماما و يا پزشک مراجعه و به توصيه هاي بهداشتي آنان، عمل نمائيد.

–    انجام معاينه داخلي ( توسط پزشک ) در سه ماهه آخر دوران بارداري مي تواند به آنها کمک کند تا درمورد نحوه زايمان شما آسانتر تصميم بگيرند.

–    رعايت برنامه تنظيم خانواده و فاصله گذاري مناسب بين حاملگيها از نکات حائز اهميتي است که مي تواند در داشتن زايمان ايمن موثر باشد.

–    استفاده از تکنيکهاي پيشرفته مانند سونوگرافي براي ارزيابي وضعيت جنيني و مادر گاهي ضروري است لذا طبق توصيه پزشک حتماً آنرا انجام دهد.

–    به پزشک يا ماماي خود اعتماد کنيد و به او اجازه دهيد در مورد نحوه زايمان شما تصميم بگيرد . هرگز به دليل ترس از درد زايمان که يک امر طبيعي است . سزارين را به زايمان طبيعي ترجيح ندهيد.

–    بخاطر داشته باشيد در صورتي بايد زايمان شما بوسيله سزارين انجام شود که امکان زايمان طبيعي برايتان وجود نداشته باشد.

زايمان طبيعي نسبت به سزارين مزاياي زيادي به شرح زير دارد:

– از نظر پزشکي سزارين يک عمل جراحي بزرگ محسوب مي شود ومانند ساير اعمال جراحي نياز به بيهوشي دارد،خطر ابتلاء به خونريزي ،عفونت،احتمال نياز به انتقال خون و خطرات ناشي از بيهوشي در مادران سزارين شده بيشتر از مادراني است که زايمان طبيعي کرده اند.

-مدت بستري شدن مادر بعد اززايمان طبيعي خيلي کمتراز سزارين است.

– مادراني که زايمان طبيعي مي کنند در امر شيردهي ودادن آغوز به نوزاد موفق تر هستند .زيرا مادر بلافاصله بعداز زايمان نوزاد خودرا درآغوش گرفته واورا شير مي دهد واز همان ابتداي تولد رابطه عاطفي بين مادر ونوزاد برقرار مي شود. در حالي که در زناني که سزارين مي شوند ،نوزاد تا چندين ساعت از مادرش دور ميماند.

-زايمان طبيعي از نظر اقتصادي به نفع  خانواده وجامعه است.

-درزايمان طبيعي ،خانم ها تناسب اندام خودرا باانجام ورزش هاي مناسب سريعتر از مادران سزارين شده بدست مي آورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.