کرفس (خواص،فواید و مضرات،تاثیر بر پوست و بدن)

خواص کرفس,خواص دارویی کرفس,خاصیت کرفس,کرفس در طب سنتی,فواید درمانی کرفس,مضرات کرفس,فوائد کرفس,طب سنتی,خواص کرفس. خواص کرفس جات,خواص کرفس در طب سنتی,فواید کرفس در طب سنتی

عصاره کرفس به عنوان ملین برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود ، توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود . از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود ( برگها را همیشه مصرف کنید )
کرفس مواد مضر را دفع می کند.

کرفس از جمله سبزیجاتی است که خلاف بدطعم بودنش، خواص فراوانی خصوصا در کاهش وزن دارد. این روزها هم که بحث لاغری و خوش‌اندامی یکی از دغدغه های مهم زندگی پیر و جوان، زن و مرد شده است، مصرف این سبزی و خوراکی‌های موثر دیگر از تب و تاب بالایی برخوردار است؛ اما به گفته متخصصین تغذیه، افراط و تفریط در مصرف ماده ای خاص یا رژیم های تک غذایی از عمده ترین اشتباهاتی است که بعضا عواقبی خطرناک تر از عوارض چاقی را به همراه دارد و ضروری است هشدارهای لازم راجع به هریک، به مردم یادآوری شود. گیاه کرفس یکی از صدها نوع ماده غذایی است
بهترین روش مصرف کرفس برای کاهش وزن چیست؟
البته اگر این سبزی یا هریک از سبزیجات به صورت خام مصرف شود بهتر است؛ اما بخارپز شده آنها هم مفید است. کرفس هم از آنجا که فیبر فراوان و تاثیر زیادی بر دستگاه گوارش دارد، توصیه می‌شود به هر روشی که قابل تحمل است مصرف شود. نوشیدن آب کرفس برای کسانی که درصدد کاهش وزن هستند یا از رژیم غذایی کم‌انرژی پیروی می‌کنند، بسیار مناسب است. هرچند نوشیدن آب کرفس باعث می‌شود مقادیر زیادی از فیبر موجود در آن به‌طور کامل به بدن نرسد، ولی در مقایسه با مصرف سایر آبمیوه‌ها مثل آب پرتقال که هر لیوان آن ۱۲۰ کیلوکالری به بدن می‌رساند، کالری کمتری دارد.

آیا واقع کرفس میل به خوردن شیرینی‌جات را کاهش می دهد؟
بله همینطور است؛ با مصرف روزانه آب کرفس ولع خوردن شیرینی‌جات و میل به خوراکی‌های شیرین که عامل مهمی در جوش زدن و ایجاد لکه ها و بالارفتن قندخون بدن خواهند بود، کم می شود.
اکثر اوقات برگ کرفس دور ریخته و بیشتر از ساقه آن استفاده می شود؛ آیا برگ کرفس خاصیت لازم را دارد؟
اتفاقا ساقه کرفس ویتامین زیادی ندارد و برگ‌های آن حاوی ویتامین A و C است. کرفس خاصیت هضم‌کنندگی خوبی دارد و از دیگر خواص آن می‌توان به مقابله با سرطان و کاهنده فشارخون و کلسترول اشاره کرد.

مصرف کرفس برای چه بیماری هایی توصیه می‌شود؟
مصرف آب کرفس برای کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، بسیار مفید است و از آب کرفس حتی می‌توان به‌عنوان یک ملین طبیعی و ضدیبوست استفاده کرد؛ چرا که آب کرفس ادرار آور بوده و پتاسیم و سدیم موجود در آن، تنظیم‌کننده مایعات بدن است.همچنین آب کرفس برای رفع التهاب مفاصل و انقباض عضلانی ماهیچه‌ها نیز کاربرد دارد و مصرف این سبزی برای بیماران مبتلا به آسم و آرتروز بسیار مناسب است. مصرف کرفس در افرادی که دچار سنگ‌های مجاری ادراری هستند نیز می‌تواند باعث از بین رفتن این سنگ‌ها بشود. آب کرفس از بین برنده قوی سموم بدن است و مصرف آن باعث شکستن و حذف سنگ‌های کلیوی می‌شود.

برخی از مردم معتقدند کرفس، کالری منفی دارد، این نظر درست است؟
نه، ما در منابع علمی کتاب‌های تغذیه چیزی به نام «کالری منفی» نداریم و این نوع باورها بیشتر در میان عوام رواج دارد و نمی‌توان به آنها استناد کرد. ضمن اینکه حتی اگر ما این مسئله را در مورد کرفس قبول کنیم، باز هم از این دیدگاه تأثیر چندانی بر کاهش وزن فرد نخواهد داشت.
چرا؟
دلیل آن کاملا ساده است، ما در روز چقدر می‌توانیم کرفس بخوریم؟ اگر یک نفر در روز ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ گرم کرفس مصرف کند و انرژی مورد نیاز بدن برای هضم این مقدار کرفس ۴۰ کیلوکالری باشد و فرض کنیم کرفس هم فقط ۲۰ کیلوکالری انرژی تولید می‌کند، در کل این مقدار کرفس روزانه ۲۰ کیلوکالری به کاهش وزن ما کمک خواهد کرد.  این میزان در مقایسه با حدود ۱۵۰۰ کیلوکالری مصرفی روزانه بسیار ناچیز است.
بهترین زمان برای مصرف آب کرفس چه ساعتی از شبانه روز است ؟
برای اینکه کرفس اثر بهتری داشته باشد، توصیه می شود صبح زود و با معده خالی خورده شود؛ زیرا ولع خوردن غذا به‌خصوص موادخوراکی شیرین را کاهش می‌دهد.

بهترین نحوه نگهداری این گیاه چیست؟
صحیح ترین روش برای نگهداری از کرفس هم این است که قبل از مصرف، آن را به صورت قطعه‌قطعه درنیاورید تا مواد مغذی آن از دست نرود؛ ضمن اینکه شست وشوی این سبزی به ویژه در قسمت‌های نزدیک تر به ریشه باید با دقت بیشتری انجام شود.

کرفس کلیه و مثانه را تمیز می کند . از تولید سنگ کلیه و مثانه جلوگیری می کند و ملین است دانشمندان بر این عقیده اند که کرفس بهترین ماده غذایی است برای عفونت مجاری ادرار و اسید اوریک بالا از طریق تمیز کردن کلیه و مجاری ادرار. ترپین ماده معطر کرفس که مانع ماندن سنگ کلیه در مجاری ادرار و یا آلودگی میکروبی و درد می شود .
علاوه بر آن پتاسیم در غده و تنه آن جریان ادرار را تحریک و کلیه و مثانه را تمیز می کند. بیش ازهمه برای بیماران نقرسی مفید است . زیرا در خون این افراد اسید اوریک با غلظت بالا غالباً دیده می شود . روغن اتری که در کرفس وجود دارد باعث گشاد شدن مجاری کلیه می شود بطوریکه اسید اوریک بهتر دفع میگردد. آلودگی میکربی ضعیف درروده نیز در اثر ترپین از بین می رود . کرفس باعث تحریک شدیدتر روده شده و سایر ناراحتی هایی از این قبیل دراثر خوردن کرفس بهبود می یابند .

کرفس بوی بد دهان‌ را ازبین می برد

تجربه نشان داده است که یک وعده غذا ی کرفس دار بوی بد دهان‌ را از بین می برد. عصاره کرفس به عنوان ملین
برای اینکه به روده های خسته و پیر کمک شود ، توصیه می شود که هر روز یک لیوان عصاره کرفس مصرف شود . از این طریق روده به روش طبیعی تخلیه می شود ( برگها را همیشه مصرف کنید ). از دیگر خواص کرفس می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– تقویت کننده معده
– تقویت کننده اعصاب
-آب کرفس خام در مان خوبی برای گرفتگی صداست .
کرفس: ( APIUM GRAVEOLENS)(CELERY)
این گیاه از  تیره UMBELIFERAE است بومی مدیترانه و به صورت وحشی در آسیی غربی و شمال اروپا یافت میشود.گیاهی است دوساله و روز بلند است. از نظر گیاهشناسی کرفس:

ازنظر ساقه:
در سال اول تولید ساقهای نسبتا کوتاه میکند که برگها و دمبرگهای کرفس بر روی محور کوتاه ساقه قرار میگیرد.در سال دوم پس از در یافت سرما تولید ساقه گل دهنده بلندی را میکند که گل آذین در انتهای آن تشکیل میشود.
از نظر ریشه:
این گیاه دارای ریشه های نسبتا عمیق است و ریشه های جانبی فراوانی را دارد که در جهت آب و املاح کمک میکند.(که این امر نازمندی کرفس را به آبیاری افزایش میدهد.)
__از نظر برگ:
برگ کرفس دارای بریدگی های بسیار زیاد است و نوع برگ در ارقام مختلف متفاوت است.
__از نظر گل:
کرفس دارای گل آذین چتر مرکب است  که گلهای سفید رنگ بسیار ریزی بر روی این گل آذین تشکیل میشود.

ارقام کرفس:(قمری)
۱)رقم کرفس برگی: APIUM GRAVELON SECALLINUM
این رقم کرفس دارای برگهای مرکب نسبتا بزرگ و سبز تیره ای رامیکند که از این برگها در تهیه سبزی خشک و انواع سوپ و به عنوان ادویه در کشورهای اروپایی استفاده میشود.
۲)کرفس ریشه ای: APIUM GRAVELONES VAR RAPACEUM
ریشه ها سطحی و هیپوکوتیل غده ای شده و به عنوان عضو ذخیره کننده کربوهیدراتها تبدیل میشود از این نوع کرفس در کشورهای آسیای شرقی جهت طبخ غذاهای مختلف استفاده میشود.
۳)کرفس دمبرگی: APIUM GRAVELONES VAR.DULCE
که در این نوع کرفس دمبرگها ضخیم و گوشتی شده  غنی از کربوهیدرات و ویتامینهای A،C است.این رقم در کشور ایران کشتو کار میشود.

ارزش غذایی کرفس(کرفس دمبرگی)
کرفی دارای ویتامین A،C بالایی است.این گیاه حاوی روغن های گوگرد دار(اتر و آپریول )است.همچنین خاوی نوعی کربوهیدرات میباشد که ساختمان شیمیایی این کربوهیدرات به خوبی شناخته نشده است.از این گیاه برای برطرف کردن ناراحتیهای گوارشی از قدیم الایام استفاده مینمودند.با توجه به اینکه در نوع برکی مرفس روغن گوگرد دار آپریول بسیار فراوان مشاهده میشود از بخار برگ کرفس در درمان بیماریها و ناراحتیهای پوستی و عصبی استفاده میشود.

نیازهای آب و هوایی کرفس
کرفس طالب آب و هوای نسبتا گرم برای رشد و نمو است. خاک مورد نظر بایستی P.H دارای ۶٫۵ -۷ بوده وغنی از مواد آلی باشد.کرفس دارای بذر بسیار ریزی است.کوچکترین لذر سبزیجات در نتیجه بایستی در سطح خاک پخش شود.پس برای جوانه زنی نیازمند نور است همچنین دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد مانع از جوانه زنی لذر کرفس میشود.
نکته:کرفس هم دارای نور خفتگی و هم دارای گرما خفتگی میباشد.
نکته:کرفس حساسیت بالایی در برابر کمبود عناصر در خاک را دارد که در هنگام داشت و پرورش آن باید به نکات  ریز دقت نمود.

سفید سازی یا BLANCHING
یکی از عملیات روتین یا متداول در پرورش کرفس عملیات سفید سازی میباشد.در این عملیات قسمت انتهایی دمبرگ کرفس توشط مالچ،گیاخاک یا تخته های طویل پوشانیده میشود.در صورت استفاده از پلاستیکهای دو لایه بایستی از نوع دورنگ آن استفاده نمود که قسمت خارجی سفید رنگ و قسمت درونی تیره و سیاه رنگ باشد.این عمل پوشانیدن باعث عدم تشکیل کلروفیل در قسمت پایینی گیاه میگردد.در نتیجه دمبرگ سفید گردیده و فاقد بافت خشبی میگردد.پس از رسیدن کرفس در مرحله برداشت آن را با یک چاقوی تیزاز انتهای دمبرگ جدا میکند.برای حفظ کیفیت کرفس آ«را در لایه های پلاستیکی غیر قابل نفوذ به هوا و رطوبت بسته بندی میکنند.

کرفس ” گیاهی خوش بو و سبز رنگ است،که در دامنه کوهساران چهارمحال و بختیاری و قلل زردکوه در رشته کوره زاگرس رشد می‌کند و طعم و بوی آن هوا را معطر می‌کند.
براساس آخرین یافته‌های محققان علوم پزشکی چهارمحال وبختیاری کرفس کوهی سبزی معطری است، که می‌تواند ترشح اسید معده را کاهش دهد و همین ویژگی‌های خاص کرفس و طعم خاص و بوی خوش آن کافی است، تا این طلای سبز مشتری سفره‌های مردم شود.
اما با وجود هشدارهای اداره کل منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری در خصوص حفاظت از این گونه گیاهی نادر، عده‌ای افراد سودجو به دنبال فروش و برداشت غیرقانونی این گیاه که از آن به عنوان طلای سبز نام برده می‌شود ، هستند.
در مبادی ورودی شهرکرد و در بازار مرکز استان در این ایام عده‌ای اقدام به فروش این گیاه کمیاب با قیمت هرکیلوگرم یکصد هزار تا ‪ ۱۵۰‬هزار ریال می‌کنند و بازار داد و ستد این محصول در معرض انقراض، داغ داغ است.
فروشندگان این محصول، بدون هیچ پروای آن را برای فروش در معرض دید عموم قرار می‌دهند و با قیمتهای گزاف به مشتریان خود می‌فروشند و به هیچ اخطاریه و هشداری توجه نمی‌کنند.
آنها با این ذهنیت که خوردن کرفس در فصل بهار در بین مردم چهارمحال و بختیاری رایج است و حتی دیوان شعری با عنوان” کلوس دم برف” یا (کرفس دم برف) نیز در یکصد سال اخیر به چاپ رسیده، به فروش آن عمومیت داده‌اند و سرخوش از فتح گیاه، به پایان آن هیچگاه نمی‌اندیشند.
مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری بوته کنی، حمل و توزیع و فروش گونه مرتعی گیاه ” کرفس ” در این استان را ممنوع اعلام کرد.
مدیرکل منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری افزود: به دلیل برداشتهای غیر مجاز و غیر اصولی این گونه گیاهی در استان در حال انقراض است و رویش این گیاه بومی به دلیل برداشت‌های غیرمجاز و غیر اصولی در بسیاری از مناطق از بین رفته و این گیاه دیگر رویشگاههای خود را از دست داده است.
به گفته وی، به دلیل بهره برداری غیراصولی، سالانه بیش از ‪ ۱۰‬هزار هکتار از مراتع چهارمحال وبختیاری از دست رفته و یا تخریب می‌شود.
به گفته وی، هم‌اکنون بیش از یک هزار گونه گیاهی در مراتع چهارمحال و بختیاری شناسایی شده، که به دلیل بهره برداری غیرمجاز و غیر اصولی گونه‌هایی مانند کرفس در این استان روبه انقراض است.
گونه مرتعی کرفس چهارمحال وبختیاری به صورت خشک شده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گیاه بومی‌کرفس از ابتدای بهار و فروردین در مراتع و کوهستانهای چهارمحال وبختیاری رویش می‌کند و در زبان محلی به ” کلوس ” معروف است ، که خاصیت دارویی و غذایی دارد و بسیار خوش می‌باشد.

نظرات بسته شده است.