مسمومیت دارویی

مسمومیت های دارویی

مسمومیت های دارویی،اقدامات اولیه و بهبود مسمومیت های دارویی،درمان مسمومیت های دارویی

 هرماده ای که بلعیده شود، استنشاق شود، تزریق و یا جذب شود و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد کند از لحاظ تعریف سم قلمداد می شود.برخی از سموم کاملاً شناخته شده اند مانند سموم دفع آفات، سموم حیوانی، موادشیمیایی موجود در منازل و …. ولی برخی از سموم ناشناخته اند مانند داروها و در حقیقت آنچه بین اثر سمی دارو و اثر شفا بخش دارو افتراق ایجاد می کند مصرف صحیح دارو است .بنا بر این آگاهی در این زمینه و اطلاع رسانی دقیق نه تنها جان هزاران انسان را نجات می دهد بلکه از هزینه سنگین درمان مسمومیتها و عوارض متعاقب آن بر جامعه می کاهد.

مهمترین راه ورود سموم به بدن عبارتند از راه خوراکی، تنفسی، پوستی و تزریقی که در این میان دهان شایع ترین راه ورود سموم به بدن می باشد. شایعترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی می باشد که منحصراً به مصرف عمومی مقادیر بالای دارو بسنده نمی کند بلکه در بسیاری از موارد خود درمانی و عدم همراهی بیمار با دستورات پزشک و یا داروساز نیز می تواند زمینه ساز بروز مسمومیت و عوارض بعدی آن باشد.

بسیاری از داروها می توانند اثرات جدی و خطرناکی در افرادی که به مواد شیمیایی موجود در آنها حساسیت دارند ایجاد کنند در عین حال مصرف چند داروی متفاوت نیز می تواند باعث تداخلات دارویی گردد که بالقوه خطرناک است.لذا در صورت بروز مسمومیت لحظات اولیه بعد از مسمومیت برای نجات فرد مسموم حیاتی می باشد بنا براین پس از برخورد با موارد مسمومیت با شماره تلفن ۰۹۶۴۶ مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم که به صورت رایگان و به طور شبانروزی پاسخگو می باشد تماس بگیرید.

 

شایع ترین موادی که در اثر مصرف بیش از حد ایجاد مسمومیت می کنند عبارتند از :

۱- داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن، ایبو پروفن و آسپرین

۲-مواد خانگی مانند مواد سفید کننده و حشره کشها

۳-داروهایی که به وسیله پزشک تجویز می شوند مانند داروهای ضد افسردگی و آرام بخش

۴- داروهای خیابانی مانند داروهای مخدر و روانگردان

 

 

علائم ونشانه های مسمومیت دارویی:

مهمترین علائم و نشانه های مسمومیت دارویی عبارتند از:

۱-تغییرات علائم حیاتی که به صورت کاهش یا افزایش تعداد تنفس ویا افزایش وکاهش فشار خون بروز می کند.

۲- تغییرات بینایی که به صورت تنگی وگشادی بیش از حد مردمک چشم ویا تاری دید بروز می کند.

۳- تغییرات پوستی به صورت برافروختگی پوست ، تاولها وسوختگیها ویا تعریق بیش از حد بروز می کند.

سایر علایم ونشانه ها عبارتند از :

تغییرات قلبی و عروقی- تغییرات ریوی، تغییرات کبدی و کلیوی، تغییرات عصبی و … که هر داروئی بر حسب نوع دارو، میزان مصرف مدت مصرف دارو می تواند هر یک از علایم فوق الذکر را نشان دهد بنا بر این همانگونه که متذکر گردید  در صورت بروز مسمومیت قبل از هر اقدامی جهت دریافت اطلاعات صحیح در هر لحظه با شماره تلفن ۰۹۶۴۶مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم تماس بگیرید

 

نکات قابل توجه در زمینه مسمومیت های دارویی:

۱- در صورتی که با فردی برخورد کردید که به صورت عمومی یا اتفاقی بیش از مقدار تعیین شده دارو مصرف کرده است هیچگاه منتظر ظهور علایم مسمومیت نباشید بلکه بلافاصله با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم و یا اورژانس تماس بگیرید .

۲- لحظات اولیه بروز مسمومیت بسیار حائز اهمیت است لذا به سرعت اقدام کنید.

۳- مهمترین نکاتی که به فرد مسئول و یا پزشک برای نجات فرد مسموم باید ارائه داد عبارتند از:
الف : زمان مصرف دارو

ب: نوع موادی که ایجاد مسمومیت کرده اند

ج : میزان ماده ای که ایجاد مسمومیت کرده است

۴- در بسیاری از موارد خانواده ها برای خارج کردن سم از بدن فرد مسموم ایجاد به القاء استفراغ در فرد مسموم می کنند ولی باید متذکر شد که القاء استفراغ در فرد مسموم همیشه مهمترین راه خارج کردن سم از بدن نیست و گاهی ممکن است جان بیمار را به خطر بیندازد.

۵- از خوراندن مایعات به فرد مسمومی که بیهوش است یا هوشیاری وی در سطح پایین قرار دارد خود داری کنید.

۶- برخی از مسمومیتها با معلولیت ماندگار و یا عوارض جبران ناپذیر کلیوی و کبدی همراه هستند بنا بر این در پیشگیری از مسمومیت ها کوشا باشیم .

۷- در صورت تماس پوست و یا چشم مواد اسیدی ویا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و فوراً مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنند.

۸- بر مصرف داروی افراد مسن خانواده نظارت داشته باشید چرا که به دلایلی از جمله تشابه شکل ظاهری داروها ، ابتدا به فراموشی ، عدم اطلاع رسانی از نام داروها، بی سوادی و یا کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو دچار اشتباه شوند.

۹- برمیزان داروی مصرفی افراد افسرده و یا کسانی که تعادل رفتاری ندارند نظارت داشته باشید و داروها را از دسترس این افراد دور نگه دارید.

۱۰- در صورتی که در طول دوره درمان، دارو دچار هر یک از علایم زیر شدید مصرف دارو را قطع کنید و موضوع را با پزشک و یا داروساز در میان بگذارید علائم ونشانه های جدی تر نظیر بی هوشی و یا تشنج حکایت از نیاز به اقدامات اورژانسی دارد.

– سردرد شدید

– گیجی ( اختلال حواس )

– ناپایداری عاطفی

– اضطراب

– مشکلات بینایی

– جوشهای پوستی

– تعریق بیش از حد

– مشکلات قلبی و عروقی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *