اصول ناسب پشت میز نشینی

مشکلات و مصیبت های پشت ‌میز‌ نشینی (راه حل)

وقتی می‌ خواهید با ساعت‌ ها پشت رایانه نشستن، پله‌ های ترقی را ده‌ تا یکی بالا بروید، شاید ذوق‌ زده‌ تر از آن باشید که بفهمید با چه سرعتی در حال نابود کردن بدنتان هستید. اما صبر کنید! اگر به توصیه‌ های متخصصان توجه نکنید با بدنی پیر و ناتوان به قله موفقیت خواهید رسید.

گردنم تکان نمی‌ خورد

درد و خستگی عضلانی از شایع‌ ترین شکایات کسانی است که کارشان با نشستن پشت لپ‌ تاپ و رایانه گره خورده است. کمردرد، درد قفسه سینه، درد یا بی‌حسی در بازو ها، شانه‌ ها و پاها در صدر فهرست شکایت‌ های این افراد دیده می‌ شود و هیچ عاملی را به اندازه نشستن در وضعیت نامناسب نمی‌ توان در ایجاد این دردها موثر دانست.

باید چه کاری انجام دهیم؟

میز و صندلی‌ تان را به شکلی تنظیم کنید که صفحه نمایشتان از مقابل چشم‌هایتان بالاتر قرار نگیرد.

وقتی می‌ نشینید کمر و پاهایتان در وضعیت نود درجه قرار بگیرند.

پاهایتان را معلق نگه ندارید یا به شکل غیر عادی روی زمین رهایشان نکنید. کف پاهای شما باید در حالت استراحت و به صورت صاف روی زمین قرار بگیرند.

استراحت کوتاه در میان ساعات کاری می‌ تواند شما را نجات دهد. پس هر چند دقیقه یک‌ بار بدنتان را بکشید، منقبض کنید و دوباره رها کنید و هر ساعت دو یا سه بار کمی قدم بزنید و بایستید.

دستم زوق‌ زوق می‌ کند

به خاطر انجام حرکات تکراری، یا مدتی طولانی در یک وضعیت قرار داشتن، ممکن است در گردن، شانه، یا انگشتان احساس درد کنید یا دچار اسپاسم شوید. حرکات تکراری دست روی موس و کیبورد، به انگشتان، دست‌ ها و حتی شانه‌ های شما ممکن است فشار بیاورد و کارتان را به درمان‌ های طولانی و سخت بکشاند.

چه کار کنیم؟

موس را کنار کیبورد قرار دهید و وقتی می‌خواهید موس را حرکت دهید، به جای حرکت دادن قسمت پایین مچ دستتان، کل ساق دست را حرکت دهید.
آرام تایپ کنید و انگشتانتان را روی کیبورد نکوبید. هنگام تایپ کردن، مچ دستتان را در یک نقطه ثابت نگه ندارید و بسته به ناحیه‌ای از کیبورد که می‌خواهید انگشتانتان را آنجا قرار دهید، مچ دست را هم جابه‌جا کنید.

هنگام تایپ کردن شانه‌هایتان را در وضعیت آرامی قرار دهید. گاهی خودتان هم حواستان نیست که با منقبض نگه داشتن شانه‌ها چه آسیبی به دست‌هایتان می‌زنید.

سرم تیر می‌ کشد

به خاطر تشدید تنش عضلانی در ناحیه گردن و شدت گرفتن گردن‌ دردتان، ممکن است از سردرد شکایت کنید. شمایی که ساعت‌ ها بدون استراحت پشت رایانه می‌ نشینید، بعید است که هر چند روز یک‌ بار گرفتار سردرد های آزار دهنده نشوید. اما در اغلب موارد، این دردها به خاطر میگرن یا مشکلاتی نیست که ریشه‌ شان در جمجمه‌ تان باشد.

این سردردها اغلب همان گردن‌ درد شدیدی هستند که شما را به اشتباه می‌ اندازند و احساس درد در ناحیه سر را ایجاد می‌ کنند. البته همیشه گردن‌ درد را با سردرد اشتباه نمی‌ گیرید.

استفاده زیاد از قدرت بینایی هم می‌ تواند شما را دچار سردرد کند. اگر ساعت‌ ها بی‌ وقفه به مانیتور خیره می‌ شوید، باید انتظار پیدا شدن چنین دردهایی را هم داشته باشید.

حالا چه کنم؟

به گردنتان استراحت دهید. هرچند ساعت یک‌ بار به‌ آرامی گردنتان را بچرخانید. تصور کنید قرار است با سرتان یک دایره ترسیم کنید، اما برای کشیدن این دایره به گردن و سرتان فشار وارد نکنید. خم کردن گردن به دو طرف هم می‌ تواند به شما کمک کند، اما مراقب باشید با انجام حرکات اشتباه، مشکل تازه‌ ای به مشکلاتتان اضافه نکنید.

برای اینکه چشم‌هایتان خسته‌ تر نشوند، هر چند دقیقه یک‌ بار به منتهی‌ الیه سمت راست، چپ، بالا و پایین چشم‌ هایتان را خیره کنید. این ورزش پشت‌ میزی می‌تواند خستگی چشم‌ هایتان را کمتر کند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.