مضرات و اثرات داروی تئوفيلين

اثرات و عوارض مصرف تئوفيلين,نحوه مصرف و خوردن تئوفيلين,فواید داروی تئوفيلين,درمان با تئوفيلين,دوز مصرفی تئوفيلين,موارد کاربرد تئوفيلين,خطرات تئوفيلين

تئوفيلين     Theophylline

اشكال دارويي     SR Tab: 200mg

موارد و مقدار مصرف :
كنترل آسم مزمن
بزرگسالان: استفاده از تركيبات آهسته رهش در اين موارد ارجحيت دارد. دوز معمول mg500-175  هر   12 ساعت است كه بايد درمان را با دوز پايين شروع كرد و با توجه به تحمل و پاسخ بيمار به تدريج اضافه كرد.
يك روش درماني ديگر كه در آمريكا استفاده مي شود عبارتست از:
براي بالغين و كودكان با وزن بيشتر از kg45 در 3 روز اول mg150 هر 12 ساعت، 3 روز دوم    mg200 هر 12 ساعت و 3 روز سوم mg300 هر 12 ساعت وادامه درمان هم با همين دوز انجام      مي شود. كل دوز ممكن است به صورت يكجا هم تجويز شود مثلاً اگر علائم بيمار شبانه باشد مي توان داور را به شكل تك دوز در عصر مصرف كرد.

تئوفيلين
كودكان: تئوفيلين در آسم شبانه كودكان داروي موثري است و هر گاه نياز به استفاده از استروئيد با  دوز بالا به شكل استنشاقي باشد مي توان از قرص هاي آهسته رهش تئوفيلين استفاده كرد.
دوزاوليه mg/kg10روزانه است و افزايش تدريجي دوز به ميزان 25 درصد هر3 تا 4 روزانجام ميشود.
موارد منع مصرف و احتياط :
در صورت حساسيت مفرط به تركيبات منع مصرف دارد.
در بيماران مبتلا به زخم معده، هيپرتيروئيديسم، ازدياد فشار خون و آريتمي قلبي و صرع با احتياط تجويز شود.
دربيماران مبتلا به ناراحتي قلبي، نارسايي كبدي، الكليسم مزمن، بيماريهاي مزمن همراه با تب و همچنين در نوزادان و سالمندان با احتياط تجويز شود زيرا با كاهش كليرانس كليوي در اين موارد، غلظت سرمي دارو بالا مي رود.
مصرف در بارداري و شيردهي :
در گروهC  حاملگي قرار دارد.

تداخلات مهم :
داروهايي كه ممكن است سطح سرمي تئوفيلين را كاهش دهند: باربيتوراتها، چاركول، هيدانتوئين ها، كتوكونازول،ريفامپين،سيگاركشيدن،سمپاتوميمتيكها(بتاآگونيستها)،كاربامازپين، ايزونيازيد و فورسمايد.
داروهايي كه مي توانند سطح سرمي تئوفيلين را افزايش دهند: آلوپورينول، بتابلوكرها، بلوك كننده هاي كانالهاي كلسيمي، سايمتيدين، ضد بارداريهاي خوراكي، كورتيكواستروئيدها، دي سولفيرام، افدرين، واكسن آنفولانزا، ماكروليدها، كينولون ها، هورمونهاي تيروئيد، كاربامازپين، ايزونيازيد و فورسمايد.
عوارض جانبي :
اختلالات گوارشي، تحريك سيستم عصبي مركزي، تهوع، استفراغ، درد شكمي، اسهال، بي اشتهايي،     بي قراري، سردرد، هيجان، گيجي، كاهش فشار خون، لرزش، آريتمي و وقفه تنفسي.
توصيه ها :
در صورت بروز عوارض گوارشي مي توان دارو را همراه غذا استفاده كرد.
دوز مناسب براي هربيمار بايد براساس پاسخ بيمار، عملكرد ريوي و سطح سرمي تئوفيلين تعيين شود. سطح سرمي درماني تئوفيلين mg/kg20-10 است.
از تئوفيلين خوراكي در درمان حملات شديد آسم استفاده نمي شود.
استعمال دخانيات سرعت تصفيه تئوفيلين را افزايش مي دهد و ممكن است دوزهاي بالاتري براي اين بيماري لازم باشد.
هرگونه بي نظمي در ضربان قلب، تشنج، بي قراري، درد شديد معده، تهوع، استفراغ يا سردرد را به پزشك اطلاع دهيد.
از مصرف زياد چاي، قهوه، نوشابه و شكلات خودداري كنيد.
شرايط نگهداري :

تئوفيلين جي     Theophylline G

اشكال دارويي     Syrup: Theophylline 150mg + Guaifenesin 90mg/5ml

موارد و مقدار مصرف :
كنترل اسپاسم برونش حاد يا مزمن ناشي از آسم يا COPD
بزرگسالان: در درمان حمله حاد mg/kg6-5 و در درمان طولاني مدت دوز اوليه mg/kg8-6    (حداكثرmg400) است كه هر 6 تا 8 ساعت مصرف مي شود. در صورت تحمل به دارو افزايش دوز به ميزان 25 درصد در هر 2 تا 3 روز است تا حداكثر mg/kg13 يا mg900 در روز.
كودكان: دوز اوليه mg/kg6-5 و دوز نگهدارنده براساس سن كودك mg/kg3-07/0 هر 6 تا 8     ساعت است.
جهت كسب اطلاعات بيشتر به تك نگارهاي تئوفيلين ريتارد و گايافنزين مراجعه كنيد.