روش مصرف سیپروترون کامپاند

سیپروترون کامپاند (نحوه مصرف،خطرات و عوارض جانبی،فواید)

سیپروترون کامپاند (Cyproterone Compound) از جمله دارو های ضد بارداری به شمار می آید که علاوه بر اثر پیشگیرانه برای باردای با داشتن خاصیت ضد باکتریایی و همچنین درمان آکنه های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر موارد مصرف سیپرترون کامپاند می توان به کاهش و درمان پر مویی نیز اشاره کرد.سیپروترون به همراه استروژن، اثر ضدبارداری دارد. این دارو به دلیل آثار آنتی آندروژنی‍ک در مردان در درمان سرطان پروستات استفاده می شود.

اشکال دارویی
Tab: Cyproterone Acetate 2mg + Ethynilestradiol  ۳۵mcg

موارد و مقدار مصرف سیپروترون کامپاند

کنترل آکنه و رویش غیر طبیعی مو
دوز معمول یک قرص سیپروترون کامپاند روزانه به مدت ۲۱ روز است. اولین دوره مصرف باید از روز اول قاعدگی شروع شود و پس از ۷ روز وقفه، دوره دوم درمان آغاز گردد.

موارد منع مصرف و احتیاط
به ضد بارداریهای خوراکی مراجعه شود.

مصرف سیپروترون کامپاند در بارداری و شیردهی

در گروه X حاملگی است. این دارو کیفیت و کمیت شیر را تغییر داده و مقداری از آن در شیر ترشح میشود که ممکن است باعث بروز زردی و یا بزرگی سینه نوزاد گردد.

تداخلات مهم سیپروترون کامپاند

الکل باعث کاهش اثر سیپروترون می شود.
مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القا کننده فعالیت آنزیمهای کبدی مانند: کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولوین و ریفامپین باعث کاهش کارآیی درمانی این دارو می شود.
مصرف آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف باعث کاهش جذب مجدد استرادیول از روده بزرگ و درنتیجه کاهش اثرات درمانی این دارو می شود.

عوارض جانبی سیپروترون کامپاند

تهوع، استفراغ، سر درد، درد و سفتی پستان ها، تغییرات وزن بدن، تغییرات میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، هیپرتانسیون، اختلال عملکرد کبدی، کاهش حجم خون قاعدگی و لکه بینی.

نحوه و مقدار مصرف سیپروترون کامپاند

الف) درمان آکنه شدید و مقاوم به درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیکهای خوراکی،درمان پرمویی خفیف تا متوسط بدون علت مشخص.
در اولین دوره درمان، از روز پنجم قاعدگی روزی یک قرص به مدت 21 روز مصرف می شود. دوره های بعدی درمان بعد از گذشت هفت روز بدون مصرف قرص، به همان ترتیب شروع می شود.

ب) جلوگیری از بارداری
از روز پنجم قاعدگی روزانه یک قرص به مدت 21 روز مصرف می شود. سپس، به مدت یک هفته مصرف دارو قطع، و بعد از آن، دوباره همین برنامه مصرف دنبال می شود. در صورت بروز وقفه در قاعدگی، ابتدا باید احتمال بارداری را رد کرد و سپس دوره بعدی درمان را شروع نمود.

توجه:اگر چه این فرآورده اثری شبیه داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری دارد ، ولی استفاده از آن صرفاً برای این منظور توصیه نمی شود. مصرف آن در این مورد تنها برای زنانی توصیه می شود که به درمان بیماریهای پوستی وابسته به آندروژن نیاز دارند.

توصیه ها درباره سیپروترون کامپاند

در افراد مبتلا به ازدیاد فشار خون و همچنین افراد چاق با احتیاط تجویز شود.
در صورت فراموش کردن مصرف دارو در زمان معین باید به محض به یاد آوردن استفاده شود ولی درصورتیکه این وقفه بیش از ۱۲ ساعت باشد بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرصها از یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده گردد.
در صورت بروز عوارض کبدی مصرف دارو قطع شود.
قبل از آغاز درمان حتما از باردار نبودن بیمار مطمئن شوید.

همچنین درباره بارداری بیشتر بدانید

در این موارد از مصرف سیپروترون کامپاند جلوگیری شود

مصرف این دارو توسط زنان سیگاری، بویژه افراد بالاتر از 35 سال، خطر بروز بیماری های شریانی را افزایش می دهد.
در مبتلایان به زیادی فشار خون و یا افراد چاق با احتیاط تجویز گردد.
در صورت سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های شریانی در بستگان درجه یک زیر سن 45 سالگی و یا ابتلا به وریدهای واریسی، افسردگی شدید، بی حرکت ماندن به مدت طولانی، کم خونی داسی شکل و بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون با احتیاط تجویز شود.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القا کننده فعالیت آنزیم های کبدی مانند کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولوین و ریفامپین موجب تسریع متابولیسم این دارو و در نتیجه کاهش کارآیی درمانی آن می گردد.
مصرف همزمان با برخی از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف مانند آمپی سیلین باعث کاهش جذب مجدد اتینیل استرادیول از روده بزرگ و کاهش اثرات درمانی این دارو می گردد.
نکات تکمیلی
در صورت فراموش کردن مصرف دارو باید به محض بخاطر آوردن مصرف شود. در صورتی که تاخیر در مصرف دارو بیش از 12 ساعت باشد، بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرص ها به روال قبلی، از یک روش دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.