عوارض و فواید داروی گیاهی اگنوگل

اگنوگل (مضرات و فواید دارویی،عوارض جانبی)

قرص اگنوگل برای بهبود اختلالات یائسگی و گر گرفتگی و همینطور عوارض آن همچون درد سینه و بهبود گالاکتوره به کار می رود.

نام دارو:اگنوگل  Agnugol
نوع محصول : Tab
تعداد در بسته : ۱۰۰ عدد
مشخصه ها:

– بهبود اختلالات یائسگی و گر گرفتگی
– بهبود اختلالات قاعدگی (آمنوره ثانوی، خونریزی های رحمی)
– بهبود اختلالات قبل از قاعدگی (سر درد، تپش قلب و سرگیجه) و درد سینه
– بهبود گالاکتوره، نازائی به علت هایپرپرولاکتینمی
– تنظیم قاعدگی

موارد مصرف اگنوگل

بهبود اختلالات قاعدگی در بانوان

روش مصرف :روزی ۱ قرص بعد از غذا، این مقدار ممکن است در چندین ماه متوالی تا بهبود علائم حتی در زمان خونریزی ماهیانه مصرف گردد. برای برطرف کردن علائم ( یائسگی ) روزی یک قرص مصرف می شود.

هشدار مصرف :این دارو نباید همراه با داروهای پروژسترونی و قرص های ضد آبستنی مصرف شود.
مصرف در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد.

توضیحات اگنوگل

– مواد مؤثره :
فلاونوئیدها (کاستیسین، پن دولتین، کریزوفانول D)، الکالوئیدها (ویتیسین، ایریدوئیدهای آکوبین و اگونوزید)، ویتکسین و ایزو ویتکسین از مهمترین فلاون های محلول درآب هستند.

آثار فارماکولوژی اگنوگل

گیاه پنج انگشت، گیاهی است که به طور سنتی و با خاصیت فیتواستروژنیک که در حین ( یائسگی ) به کار می رود. امروزه معلوم شده است که مواد مؤثره این گیاه با تأثیر روی هیپوفیز موجب تحریک هورمون های گونا دوتروپ شده و ترشح پرولاکتین را کاهش می دهد.

این اثر منجر به تحریک هورمون های گونادوتروپ FSH و LH می شود که در درمان اختلالات قاعدگی مفید است. بررسی های انجام شده توسط چندین گروه تحقیقاتی نشان داده است که عصاره این گیاه پیوند گیرنده های استروژن می شود و دارای اثر استروژنیک است.

این گیاه قادر است گرگرفتگی، احتباس مایعات، افسردگی و دیگر علائم ( یائسگی ) را برطرف سازد. زیادی ترشح پـرولاکتین ممکن است موجب تورم و درد سینه شود. مطالعات نوین نشان داده اند که میوه گیاه پنج انگشت سطح خونی پرولاکتین را از طریق اثر روی گیرنده های دوپامین کاهش می دهد.

عصاره گیاه پنج انگشت همچنین به طور مفیدی اختلال فاز لوتئینی را برطرف می سازد. این اختلال موجب کوتاه شدن دوره سیکل قاعدگی می شود که به علت ناکافی بـودن ترشح پروژسترون به وجود می آید و این حالت از کم کاری جسم زرد حاصل می گردد.

قاعدگی با پوست و مو چه میکند؟

ترشح پرولاکتین از لب قدامی هیپوفیز توسط دوپامین کاهش می یابد و هورمون آزاد کننده تیروکسین (TRH) ترشح آن را تحریک می نماید. مواد مؤثره موجود در گیاه پنج انگشت و اگونیست های صناعی دوپامین به طور قابل ملاحظه ای ترشح بازال و ترشح پرولاکتین حاصل از تحریک توسط TRH را از سلول های جدا شده هیپوفیز موش صحرایی مهار می سازند.

این اثر وقفه ای را می توان توسط یک مهار کننده گیرنده دوپامین از بین برد. این خاصیت اخیر تأکید کننده اثر دوپامینرژیک گیاه پنج انگشت است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند مه مواد مؤثره گیاه پنج انگشت به طور اختصاصی پیوند گیرنده D2 دوپامین می شوند.

داروهایی که ترشح پرولاکتین را کاهش می دهند فاز لوتئینی سیکل قاعدگی را طولانی می نمایند. چنانچه این اثر توسط عصاره گیاه پنج انگشت به اثبات رسیده است. هیپرپرولاکتینمی و اختلال فاز لوتئینی هر دو از علل بروز سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و درد سینه دوره ای به حساب می آیند.

در مطالعات بالینی متعدد، نشان داده شده است که عصاره میوه گیاه پنج انگشت سندرم پیش قاعدگی، به خصوص التهاب و درد سینه را برطرف می سازد.

عوارض جانبی اگنوگل

به ندرت خارش، بثورات کهیری شکل، تهوع، اختلالات گوارش و آکنه دیده می شود.

تداخلات داروئی

همراه با انتاگونسیت های دوپامین نباید مصرف گردد زیرا اثر آن را کاهش می دهد

4 دیدگاه دربارهٔ «اگنوگل (مضرات و فواید دارویی،عوارض جانبی)»

  1. سلام ببخشید من دو دوره هست که از آگنوگل استفاده میکنم و با توجه به اینکه هرگز سابقه جوش و آکنه نداشتم الن به کررات صورتم‌دچار آکنه میشه
    میشه علتش این قرص باشه؟
    و اگه مصرف قرص رو‌قطع کنم،بهبودی حاصل میشه؟
    ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *