پیشگیری از بیماری های گوارشی

راه و روش مقابله با بیماری های گوارشی

آمار ابتلا به بیماری‌ های مختلف دستگاه گوارش بالاتر می‌رود، سرطان‌ های معده و روده هر روز قربانیان بیشتری می‌گیرد و از نظر متخصصان، سبک زندگی مخرب بیشتر از ژن‌ هایی که به ارث می‌ برید می‌ تواند سلامت و جان شما را به خطر بیندازد. برای شمایی که بیشترین زمان بیداری‌ تان را در محل کارتان می‌ گذرانید، ممکن است به‌ موقع غذا خوردن و رعایت رژیم غذایی سالم آسان نباشد اما به جان نخریدن سختی به‌ موقع، منظم و سالم غذا خوردن و البته رعایت برخی نکات ساده در سبک زندگی، ممکن است شما را هم به جمع کسانی وارد کند که با بیماری‌ های گوارشی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند.

دفع برایتان سخت می‌شود اگر

مهم‌ ترین آسیبی که کارمند ها به خاطر کمبود وقت به سلامتشان وارد می‌کنند، حذف صبحانه از برنامه غذایی و یا به تعویق انداختن آن است. کارمندی که دور این وعده غذایی مهم را خط می‌کشد و یا ساعت 10 و بعد از چند ساعت از بیداری‌ اش صبحانه می‌خورد، سلامت دستگاه گوارشش را به خطر می‌اندازد.

یکی از واکنش‌ های طبیعی بدن ما واکنش گاستروکولیک یا معده-کولون است. واکنشی که باعث می‌شود با وارد شدن غذا به معده، فعالیت روده‌ ها هم شروع شود و شرایط برای دفع مناسب و به‌ موقع مواد غذایی آماده شود. اما وقتی فردی صبحانه میل نمی‌کند و ساعت‌ ها مصرف مواد غذایی را به تاخیر می‌اندازد، فعالیت روده‌ ها را هم با مشکل رو به‌ رو می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که نه به خاطر کمبود وقت و نه به هیچ دلیل دیگری، خوردن صبحانه را به تعویق نیندازید و حتی اگر به کولیت روده دچار نیستید، قبل از نشستن پای میز صبحانه روز خود را با خوردن یکی دو عدد میوه شروع کنید.

کولیت روده می‌گیرید

کسانی که در محیط پرتنش کار می‌کنند، اصلی‌ ترین قربانیان بیماری‌ های دستگاه گوارش هستند. کار کردن در شیفت شب و مختل شدن چرخه خواب و گذشته از آن، بالا گرفتن تنش‌ های روانی محیط کار و بیشتر شدن استرس کارمندان، سلامت دستگاه گوارش آن‌ ها را از بین می‌برد. آمارها نشان می‌دهد که 30 درصد افراد جامعه دچار کولیت یا IBS هستند.

آن‌ ها اغلب با دل‌ درد و اختلالات اجابت مزاج (یبوست یا اسهال) درگیرند و استرس‌ ها و فشار های روانی که هر روز تجربه می‌کنند، از اصلی‌ ترین دلایل ابتلا به این مشکل است. اگر چاره‌ای جز شب‌ کاری ندارید، با اصلاح رژیم غذایی و منظم کردن چرخه خواب در ساعات بی‌کاری‌ تان به جنگ بیماری‌ های مختلف بروید و اگر هم به خاطر تنش‌ های محیط کار سلامتتان را از دست داده‌اید، برای برگرداندن آرامش به زندگی‌ تان کاری کنید تا استرس‌ های روزمره معده و روده شما را درگیر نکند.

به فیشر مبتلا می‌شوید

ایجاد ضایعات اطراف مقعد، فیشر یا شقاق مقعد، یکی از مشکلات شایع در میان کسانی است که ساعات زیادی از روز پشت میز کارشان می‌ نشینند.

گرچه تنش‌ های عصبی و حتی سابقه خانوادگی می‌تواند احتمال ایجاد و یا شدت گرفتن این بیماری‌ ها را بیشتر کند اما اشتباهاتی که خودتان در طول روز انجام می‌ دهید هم در دچار شدن به این بیماری‌ ها بی‌ اثر نیست.

نشستن طولانی‌ مدت از دلایل اصلی ابتلا به شقاق است و گذشته از این، کسانی که به خاطر نداشتن فعالیت زمینه را برای تعریق در این ناحیه فراهم می‌کنند هم اغلب به فیشر دچار می‌شوند.

اگر شما هم مستعد ابتلا به این مشکل هستید، به جای اینکه ابتلا به این بیماری دردناک را به جان بخرید و یا با درمان‌ های سخت و وقت‌ گیر آن را برطرف کنید، سراغ لباس‌ های نخی بروید. سبک‌ تر لباس بپوشید و با از بین بردن زمینه تعریق، احتمال بیمار شدنتان را کمتر کنید. گذشته از این، سعی کنید در بین ساعات کاری بار ها از روی صندلی‌ تان بلند شوید، کمی قدم بزنید تا احتمال بیمار شدنتان پایین بیاید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.