مقایسه غلات سبوس دار و بدون سبوس

مصرف غلات کامل به جای غلات تصفیه شده، میزان کلی کلسترول، کلسترول بد (LDL)، تری گلیسیرید و سطوح انسولین را کاهش می دهد.

نتایج مطالعه ای که در طول10 سال انجام شد، نشان داد که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی یا مرگ در اثر این بیماری ها در خانم هایی که روزانه 2 تا 3 سهم از غلات کامل مصرف می کنند، نسبت به خانم هایی که کمتر از یک سهم در روز از غلات کامل استفاده می کنند،30 درصد کمتر بود.

نتایج یک مطالعۀ مروری نشان داد که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی (حملۀ قلبی، سکته مغزی، نیاز به جراحی بای پس یا جراحی باز قلب) در کسانی که حداقل دو و نیم سهم از غلات سبوس دار مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که از این ماده غذایی کمتر از دو سهم در هفته استفاده می کنند، 21 درصد کمتر بود.

دیابت
در مطالعه ای، وضعیت سلامتی و عادات غذایی160 هزار خانم از 18 سالگی مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که روزانه 2 تا 3 سهم از غلات کامل مصرف می کردند، نسبت به افرادی که به ندرت از غلات کامل استفاده می کردند، 30 درصد کمتر بود. پژوهشگران نتایج این مطالعه را در کنار سایر مطالعات مشابه قرار داده و به این نتیجه رسیدند که افزایش مصرف غلات کامل به میزان 2 سهم در روز، 21 درصد احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. در مطالعه ای دیگر، پژوهشگران مشاهده کردند افرادی که حداقل 5 سهم برنج سفید در هفته مصرف می کردند، نسبت به کسانی که کمتر از یک بار در ماه از این مادۀ غذایی مصرف می کردند، 17درصد بیشتر احتمال ابتلا به دیابت را داشتند؛ در مقابل، شانس ابتلا به این بیماری در کسانی که حداقل دو تا سه سهم در هفته برنج قهوه ای مصرف می کردند، نسبت به افرادی که به ندرت از آن استفاده می کردند، 11درصد کمتر بود. به گفته محققان، جایگزین کردن حتی مقداری از غلات تصفیه شده مصرفی روزانه با غلات سبوس­دار، احتمال ابتلا به دیابت را تا 36 درصد کاهش می دهد.

سرطان
مطالعاتی که رابطۀ مصرف غلات سبوس­ دار با سرطان را بررسی می کنند، نتایج متناقضی را نشان می دهند. یک مطالعه بزرگ 5 ساله بر روی500 هزار مرد و زن نشان می دهد که مصرف غلات کامل بدون مصرف فیبر رژیمی، به میزان متوسط از سرطان رودۀ بزرگ پیشگیری می کند.

سلامتی دستگاه گوارش
مصرف غلات کامل باعث نرم و حجیم شدن مدفوع شده و از یبوست جلوگیری می کند. این ماده غذایی همچنین با کاهش فشار روده، از بیماری های گوارشی جلوگیری می کند.

نظرات بسته شده است.