مواد توهم زا

توهم‌زاها (هالوسینوژن‌ها)

بیش از ۱۰۰ نوع توهم‌زای طبیعی و مصنوعی مورد استفاده انسان قرار می‌گیرد که شایعترین آنها LSD (لیزرجیک اسید دی اتیل آمید) است. LSD یک پودر صناعی (سنتتیک) سفید محلول در آب است که به اشکال مختلف از قبیل قرصهای بسیار ریز، کپسول، مایع بی‌مزه، بی‌بو و بی‌رنگ و کاغذهای مربع شکل کوچک آغشته به دارو موجود است و اغلب به صورت خوراکی مورد مصرف قرار می‌گیرد. LSD به نامهای اسید و تریپ نیز معروف است. مکانیسم اثر از طریق تأثیر بر سیستم سروتونرژیک اعمال می‌شود. آثار نیم تا یک ساعت پس از مصرف ظاهر می‌شود. اوج آن ۶-۲ ساعت است و پس از ۱۲ ساعت ناپدید می‌شود.

 

آثار مصرف

  • جسمی: آثار تحریک سمپاتیک شامل لرزش، تاکیکاردی، افزایش فشارخون، هیپرترمی، تعریق، تاری دید، اتساع مردمک.
  • روانی: با مصرف مواد توهم‌زا ادراکها روشن و عمیق می‌شود؛ مثلاً رنگ و جنس غنی‌تر به نظر می‌رسند، طرح‌ها واضح می‌شوند، موسیقی عمیق‌تر و پرتأثیرتر می‌شود، هیجانات شدت یافته و تغییرات ناگهانی پیدا می‌کنند. جابجایی حسی (synesthesia) شایع است؛ مثلاً بیمار ممکن است رنگ‌ها را بشنود یا صداها را ببیند. توهم خصوصاً توهم بینایی شایع است.آگاهی ظاهری از اعضاء داخل بدن ، زنده شدن خاطرات فراموش شده قبلی، بروز احساسات مذهبی و نگرش‌های فلسفی و مسخ شخصیت ممکن است روی دهد.

 

عوارض جانبی

بازگشت خاطره توهمی (Flashback)، افسردگی، اضطراب، سایکوز.

بازگشت خاطره توهمی (Flashback):‌ عبارت است از بازگشت خودبخودی و گذرای تجربه ناشی از مواد، که معمولاً چند ثانیه تا چند دقیقه دوام می‌آورد. اکثراً به صورت دگرگونی بینایی، توهم هندسی، توهم شنوایی، ریزبینی، درشت‌بینی، احساس گستردگی زمان و تجربه مجدد هیجانات قوی است.

 

وابستگی

مصرف دراز مدت مواد توهم‌زا شایع نیست. معمولاً اعتیاد جسمی و سندرم ترک روی نمی‌دهد. وابستگی روانی نیز شایع نیست. تحمل نسبت به مواد توهم‌زا به سرعت بوجود آمده به سرعت نیز از بین می‌رود.

 

درمان و توصیه‌های لازم

  • درمان انتخابی نشانه‌های روانی‌ حاد ناشی از مصرف، مشاوره حمایتی و آرام‌بخشی کلامی است. در صورت بروز علائم اضطرابی شدید از بنزودیازپین‌ها و در صورت بروز علائم سایکوتیک از داروهای آنتی‌سایکوتیک استفاده کنید.
  • هالوسینوژن‌ها وابستگی فیزیکی ایجاد نمی‌کنند لذا باید یکباره قطع شوند.
  • در صورت بروز فلش‌بک باید اطمینان داد که این از علائم شایع ترک است و در صورت تداوم ترک برطرف خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *