مواد غذایی کلسیم دار غیر لبنیاتی

هر ماده غذایی ارزش خودش را دارد وباید در رژیم غذایی روزانه قرار بگیرد اما لاکتوز موجود در مواد لبنی برای برخی افراد مضر است، از این رو این اشخاص می‌توانند برای تامین کلسیم مورد نیاز خود از موادغذایی دیگری استفاده کنند.

لیست ماده های غذایی سرشار از کلسیم

دانه‌های آفتابگردان
دانه‌های آفتابگردان، علاوه بر این که کلسیم بالایی دارد، منبع مهمی ازآنتی اکسیدان، ویتامین E و مس است که در حفظ سلامت گلبول‌های سفید خون نقش اساسی دارد.

لوبیا سبز
مصرف لوبیا سبز به همراه روغن زیتون و پودر سیر باعث تقویت حس چشایی می‌شود. این نوع ماده غذایی از کلسیم، ویتامین C وفیبربرخوردار است.

هویج
کلسیم موجود در هویج، به استخوان سازی کمک و از ایجاد تومور‌های سرطانی در بدن افراد جلوگیری می‌کند.

انجیر
استفاده از انجیر تازه یا خشک در انواع سالاد‌های غذایی می‌تواند کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند.

کلم بروکلی
این سبزی سرعت پیشرفت بیماری ها را در بدن کاهش می‌دهد و از آن به عنوان “خاموش کننده‌ ژن سرطان” در بدن یاد می شود. کلم بروکلی از منابع شناخته شده کلسیم است.

بادام
نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف بادام درختی قبل از ورزش کردن، چربی‌های اضافی بدن را می سوزاند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، بادام به دلیل آن که منبع غنی از فیبر است، می‌تواند کلسترول خون را هم به حد تعادل برساند.

لوبیا چشم بلبلی
مصرف این نوع لوبیا به دلیل آن که سرشار از کلسیم و پتاسیم است، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مغزی و پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

کنجد
به نظر متخصصان تغذیه، مصرف یک قاشق غذاخوری کنجد می‌تواند به اندازه‌ یک لیوان شیر کلسیم به بدن برساند، به همین دلیل افرادی که به مصرف شیر حساسیت دارند، بهتر است از این دانه‌ استفاده کنند.

ارزش غذایی کنجد
دانه کنجد علاوه بر کلسیم، منبع خوب منگنز، مس و آهن است .خوردن یک قاشق غذاخوری کنجد، ۱۴ درصد از نیاز بدن به کلسیم را در خانم‌ها تامین می کند. با مصرف کنجد ناخن‌ها محکم‌تر می‌‌شود.

بر گرفته از سایت مهندسی صنایع غذایی