موتلیوم یا دومپریدون (روش مصرف،علائم و عوارض)

قرص دومپریدون برای چه بیماری است,قرص motidon,زمان مصرف قرص موتیدون.دومپریدون Domperidone با نام تجاری موتیلیوم Motilium یک دارو که جهت افزایش حرکات یا انقباضات معده و روده به کار می رود.دومپریدون در درمان تهوع و استفراغ ناشی از داروهای دیگر استفاده می شود برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود.

شکل دارویی:قرص ۱۰ میلیگرم

موارد مصرف:داروی افزایش دهنده حرکات انقباضی معده و روده

 1. درمان رفلاکس
 2. احساس پری معده
 3. پیشگیری از مشکلات معدی ناشی از مصرف داروهای ضد پارکینسون

دوز مصرف:

۱۰ میلی گرم روزی ۴-۳ بار ۱۵ دقیقه قبل غذا و شب موقع خواب در درمان تهوع ناشی از داروهای شیمی درمانی گاهی تا ۲۰ میلیگرم ۴-۳ بار در روز افزایش مییابد.

موارد منع مصرف موتلیوم:

 1. حساسیت به دارو و فراورده های آن
 2. خونریزی معده انسداد معده و شکستن دیواره های معده
 3. افراد دارای تومور هیپوفیز افزایش دهنده پرولاکتین

فارماکوکینتیک – دینامیک ، مکانسیم اثر:

یک آنتاگونیست دوپامین است ‌که دارای عملکردی مشابه متوکلوپرامید است از این دارو به عنوان یک ضد تهوع برای درمان‌کوتاه مدت‌، تهوع و استفراغ به علل گوناگون استفاده می‌شود. فراهـم‌ زیستی سیستمیک دارو در بیماران ناشتا به دنبال مصرف خوراکـی تنـها %١۵ است هـر چـند کـه در صورت تجویز پس از غذا این میزان افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسدکه پایین بودن این میزان ناشی ازگذر اول کبدی و متابولیسم روده‌ای است‌. فراهم ‌زیستی فرم رکتال دارو مشابه تجویز خوراکـی است بـا ایـن تفاوت‌که اوج غلظت پلاسمایی ظرف یک ساعت حاصل می‌شود در حالی‌که این زمان در مصرف خوراکی حدود ٣٠ دقیقه است‌. بیش از %٩٠ دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل مـی‌شود و نیمه‌عمر دفعی نــهایی دارو حدود ٧.۵ ساعت است‌. بخش عمده دارو از راه متابولیسـم از خون پاک می‌شود و ظرف ٢۴ سـاعت حدود %٣٠ از دوز خوراکـی از راه ادرار و به صورت متابولیت‌ها دفع می‌شود. باقی‌مانده دارو طی چند روز بعد از راه مدفوع و در مجموع %١٠ از دارو به فرم دست نخورده دفع می‌شود. این دارو از سد خونی – مـغزی عبور نمی‌کند.

عوارض جانبی موتلیوم:

 1. عوارض کمتر شایع:ترشح شیر از سینه ها خشکی دهان  بزرگی سینه ها گرگرفتگی خارش و قرمزی پوست و چشم ها  تغییر در سیکل قاعدگی درد سینه ها
 2. عوارض نادر:تغییر نیاز به ادرار کردن ادرار  تغییر اشتها  یبوست یا اسهال سوزش درد موقع ادرار کردن اشکال در صحبت کردن گیجی سوزش معده تحریک پذیری کاهش قدرت گرفتگی ساق پا اختلال ذهنی عصبی بودن طپش قلب کرامپ معده تشنگی خستگی ضعف
 3. در صورت غوارض زیر با پزشک تماس گرفته شود:
 • از دست دادن تعادل یا کنترل عضلات  و تورم لب ها
 • طپش قلب نامنظم و سریع تورم صورت دست ها و ساق یا پا

موارد توجه:

  1. در بیماران کبدی با احتیاط مصرف شود زیرا این دارو در کبد متابولیزه میشود.

   مصرف در دوران بارداری و شیردهی

   مشخص نیست که آیا این دارو برای جنین شما مضر باشد٬ اما اگر شما باردار هستید یا قصد بچه دار شدن پزشک خود را در رابطه با مصرف این دارو در جریان بگذارید.
   مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است تولید و ترکیب شیر را تغییر دهد و هنوز معلوم نیست که آیا این دارو می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخلات:

 1. ضد قارچ ها:کتوکونازول فلوکونازول ایتراکونازول میکونازول
 2. آنتی بیوتیک ها: اریترومایسین و کلاریترومایسین
 3. مهارکنندههای پروتئاز ویروس ایدز: ایندیناویر
 4. مهارکنندههای مونو آمینواکسیداز:مثل فنلزین
 5. نفازودون

موارد منع مصرف و احتیاط:

استفاده طولانی‌مدت از این دارو توصیه نمی‌شود. نباید برای پیشگیری از تهوع و استفراغ پس از اعـمال جراحی استفاده کرد. به سبب احتمال بروز عوارض جانبی جدی نباید برای افزایش شیر مادر استفاده کرد.

مسمومیت و درمان موتلیوم:

مسمومیت در دوزهای بسیار بالا رخ می‌دهد. مواردی از واکنش‌های دیستونیک و آریـتمی‌های قـلبی و ایست قلب به دنبال تجویز وریدی دارو گزارش شده است‌. درمان حمایتی است‌.

نکات مهم قبل از مصرف دارو

برای دومپریدون، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

به دکتر خود بگویید اگر شما تا کنون هر گونه واکنش غیر معمول و یا آلرژی به دومپریدون یا هر داروی دیگری دارید. همچنین  اگر شما هر گونه دیگر انواع آلرژی ها، از جمله به مواد غذایی، رنگ ، مواد نگهدارنده، و یا حیوانات دارید

کودکان

کودکان ، مطالعات در دومپریدون تنها در بزرگسالان انجام شده است ، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از دومپریدون در کودکان با استفاده از در سایر گروه های سنی وجود ندارد.

سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، ممکن است دقیقا به همان شیوه که در افراد جوانتر انجام دهد. اطلاعی در مقایسه با استفاده از دومپریدون در افراد مسن با مصرف در دیگر گروه های سنی وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *