علائم موکورمایکوزیس

موکورمایکوزیس (تشخیص آزمایشگاهی،علائم بیماریزایی و روش نمونه برداری)

موکورمایکوزیس یک بیماری کشنده و حاد با سیر سریع است و در افرادی که دارای نقص سیستم ایمنی می باشند توسط قارچ های دسته موکورال ایجاد می گردد.

عامل بیماری از راه بینی، دهان ، صورت ، دستگاه گوارش و پوست وارد و باعث درگیری اندامهای مذکور می شود و گاهی قارچ از طریق خون ممکن است به سایر اندامها انتشار یابد و در عروق خونی باعث آمبولی و نکروز نسوج اطراف گردد.عفونت بیشتر در فراد دیابتیک ، سوختگی شدید،لوسمی ، لنفوم و در بچه های دچار سوء تغذیه دیده می شود.
عامل اصلی بیماری در انسان رایزوپوس آریزوس و رایزوپوس اورایزا، آبسیدیا کوریمبیفرا و رایزوموکورپوسیلسوس می باشد.

موکورمایکوزیس حادترین غفونت قارچی شناخته شده است و شدت بیماری بستگی به نوع بیماری زمینه ای و محل ورود ارگانیسم دارد.عفونت کسب شده از کادر پزشکی در اثر رایزوپوس دیده شده است.

بیماری موکوریکوزیس به دلیل ظهور شکل های بالینی متفاوت به شرح زیر تقسیم بندی می شود:1-موکورومایکزیس رینوسربرال: که یک بیماری حاد با سیر سریع است که ابتدا بینی و سپس چشم،مغز، و مننژ را درگیر می کند.

موکورمایکوزیس قفسه صدری : که ریه به دنبال استنشاق کونیدیا درگیر می شود و شبیه به سایر عفونت های ویروسی و باکتریایی است و دارای علائم بالینی درد قفسه سینه و خلط خونی و تب است.

موکورمایکوزیس شکمی لگنی : که به دلیل سوء تغذیه در بچه ها و گرفتاری اولیه معده در دیابتی ها و بیماران مبتلا به لوسمی موکورمایکوزیس دستگاه گوارشی ایجاد می شود.این افراد دارای علائم بالینی چون زخم معده ،اسهال و دردهای غیر اختصاصی شکم ، مدفوع خونی و استفراغ خونی می باشند.

موکورمایکوزس جلدی: بیشتر در سوختگی ها مشاهده می شود.

نوع نمونه قابل بررسی
پوسته ها و تراشه های پوستی، خلط و مواد آسپیره شده از سینوس و بیوپسی

روش نمونه برداری موکورمایکوزیس

جمع آوری پوسته از اطراف ضایعه به وسیله تیغ اسکالپل استریل صورت می گیرد. خلط توسط بیمار در یک ظرف دهان گشاد و استریل جمع آوری می گردد.و آسپیره ضایعات و سینوس ها و بیوپسی توسط پزشک انجام می شود.

مطلب خواندنی دیگر:اکتوتریکس

تشخیص آزمایشگاهی

آزمایش مستقیم موکورمایکوزیس

نمونه های مورد آزمایش را بر روی لام تمیز قرار داده و بر روی آن 2-1 قطره پتاس می ریزیم سپس مورد مطالعه میکروسکوپی قرار می دهیم.عناصر قارچی در نمونه های آلوده به صورت میسلیوم های عریض ، پهن و منشعب با دیواره ضخیم مشاهده می شود گاهی ممکن است سلول های متورم در نمونه دیده شوند.

چون عامل کوکورومایکوزیس به فراوانی در طبیعت وجود دارد و در ترشحات،خلط و سطح پوست آزاد وجود دارد و در محیط های کشت به سرعت رشد می کند، بنابراین بهترین روش جهت تشخیص بیماری آزمایش مستقیم نسبت به کشت است و همچنین نمونه بیوپسی مناسبترین نمونه جهت تهیه لام مستقیم و کشت می باشد.

کشت موکورمایکوزیس

همه عوامل ایجاد کننده در موکورمایکوزیس در محیط سابرودکستروز آگار بدون سیکلوهگزامید به خوبی رشد می کنند. رشد قارچ ها بسیار سریع است و در عرض 18-12 ساعت پس از کشت نمونه در محیط ظاهر می شوند.

روش های سرولوژی موکورمایکوزیس

روش های سرولوژی در تشخیص موکورومایکوزیس وجود ندارد اما حدود 60 درصد بیماران مبتلا به برونشیت آلرژیک یا آسم نسبت به آزمایش جلدی عصاره کشت گونه های مختلف موکورال پاسخ مثبت می دهند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *