مکمل‌ تقویت قوای جنسی

مکمل‌ هایی که ممکن است به زندگی زناشویی شما کمک کنند

زایش سن و وضعیت سلامت و احساسات شما در رابطه با همسرتان می‌تواند زندگی جنسی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. مصرف مکمل‌ها ممکن است به زندگی زناشویی شما کمک ‌کند، اما لازم است ابتدا تصویر کلی‌تر را در نظر داشته باشید.

پیش از آنکه به مصرف یک گیاه دارویی یا مکمل روی بیاورید، به این موضوع فکر کنید چه مواردی را می‌توانید به زندگی‌تان اضافه یا کم کنید؛ ورزش، کاهش وزن، درمان یک عارضه یا تغییر یک دارو و… می‌توانند به شما کمک کنند.

همچنین از گفتن مشکلات جنسی‌تان به پزشکتان خجالت نکشید و در این مورد مشورت بخواهید.

توجه به اثر مکمل‌ها در اغلب موارد بر زندگی جنسی مردان متمرکز است، اما آنچه بر مردان موثر است، لزوما برای زنان نیز همان تاثیر را ندارد. به‌هرحال برای هر دو جنس، مکمل‌ها و گیاهان دارویی وجود دارد.

مکمل‌ ها برای زنان

آهن
اگر مقدار آهن بدنتان کم باشد، اشتیاق جنسی شما هم افت می‌کند، به این معنا که میل، برانگیختگی، لغزنده شدن و توانایی شما در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) کاهش می‌یابد.

در یک بررسی پس‌ از اینکه خانم‌ها آهن مکمل برای جبران کمبود این ماده مغذی دریافت کردند، متوجه بهبود وضعیت جنسی خود شدند. از طرف دیگر، مصرف بیش‌ازحد آهن هم خوب نیست. مصرف بیش از ۲۰ میلی‌گرم مکمل آهن المنتال در روز می‌تواند باعث یبوست و دل‌آشوبه شود. مصرف بیش از ۶۰ میلی‌گرم آهن المنتال در روز نیز می‌تواند عوارض مرگباری ایجاد کند.

گیاه تیبولوس ترستریس (خارخاسک)

این گیاه مدیترانه‌ای میوه‌ای تولید می‌کند که با خار پوشیده می‌شود. افراد میوه، برگ یا ریشه گیاه خارخاسک را به‌عنوان دارو استفاده می‌کنند. برخی از فرمولاسیون‌های این گیاه حاوی اجزای دیگری هم هستند.

در یک بررسی کوچک، خانم‌های دچار اختلال میل جنسی هر روز برای ۴ هفته روزانه ۷۵۰ میلی‌گرم از مکمل این گیاه دارویی را مصرف کردند. این خانم‌ها پس از این مدت بهتر شدن میل جنسی، برانگیختگی، لغزنده شدن، ارگاسم و ارضای جنسی را گزارش کردند و درد کمتری حین رابطه زناشویی داشتند.

گیاه ماکا

این گیاه که به آن «جینسنگ پرویی» هم می‌گویند، یک گیاه ریشه‌ای بومی آمریکای جنوبی است. اگر داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنید که میل جنسی شما را کاهش می‌دهد، یک بررسی کوچک نشان داده ماکا ممکن است به شما کمک کند.

ازآنجایی‌که این گیاه نوعی غذا محسوب می‌شود، امتحان کردن آن احتمالا بی‌خطر است، اما اگر مبتلا به یک سرطان یا عارضه حساس به هورمون استروژن هستید، بهتر است از مصرف آن پرهیز کنید چرا که ممکن است میزان استروژن شما را بالا ببرد.

اگر دچار آثار جانبی جنسی ناشی از داروهای ضدافسردگی یا هر داروی دیگری شده‌اید، پیش از اینکه به مصرف مکمل‌ها روی بیاورید، از پزشکتان سوال کنید آیا می‌تواند داروی شما را تغییر دهد یا نه؟

مکمل‌ ها برای مردان

مکمل‌های موجود در بازار برای مردان اغلب جهت رفع مشکلات نعوظ آلت هستند که به دلایل پزشکی بسیاری ممکن است ایجاد شود، از جمله به علت مصرف برخی داروهای ضدفشارخون یا ضدافسردگی. راه‌حل در این موارد مشاوره با پزشک درباره امکان استفاده از داروهای جایگزین است که این آثار جانبی جنسی را نداشته باشد.

پزشک همچنین ممکن است توصیه‌هایی درباره رژیم غذایی، برنامه ورزشی و وزن به شما ارائه کند. اگر می‌خواهید مکملی را امتحان کنید، تایید مصرف آن را از پزشکتان بگیرید.

ال- آرژینین

این ماده جزو اسیدهای آمینه است که واحدهای ساختمانی پروتئین‌ها هستند. آل- آرژینین در بدنتان به ترکیب اکسید نیتریک تبدیل می‌شود که گشادکننده رگ‌هاست. در یک بررسی، حدود یک‌سوم مردانی که روزانه ۵ گرم از این ماده را در روز برای ۶ هفته مصرف کرده بودند، بهبود نعوظ را گزارش کردند.

ناتوانی در نعوظ تا حدی ناشی از اختلال گردش خون در آلت تناسلی مرد است. اکسید نیتریک رگ‌های خونی را گشاد می‌کند، بنابراین شاید آل- آرژینین که مولد اکسید نیتریک در بدن است، اثر مشابهی داشته باشد.

توجه داشته باشید این مکمل می‌تواند باعث درد شکم، آروغ زدن، اسهال و سایر آثار جانبی شود. این ماده همچنین در برخی افراد واکنش‌های شدید حساسیت ایجاد یا علائم افراد مبتلا به آسم را تشدید می‌کند.

پروپیونیل- ال – کارنیتین

بدن افراد این اسیدآمینه را می‌سازد. این ترکیب برای سوخت‌وساز بدن ضروری است. مصرف این ماده به‌عنوان مکمل ممکن است باعث افزایش تاثیربخشی داروی سیلدنافیل یا ویاگرا بر مردان دیابتی دچار اختلال نعوظ شود. کارنیتین هم جریان خون را بهبود می‌بخشد.

عوارض جانبی مصرف این مکمل شامل درد قفسه صدری، تهوع، استفراغ و دل‌آشوبه است. این ماده همچنین می‌تواند باعث بدبو شدن عرق و ادرار شود.

– نیاسین: نیاسین یک ویتامین گروه B است که میزان کلسترول «خوب» شما را بالا می‌برد. در یک بررسی مردان با میزان بالای کلسترول که دچار ناتوانی متوسط تا شدید نعوظ بودند، پس از ۱۲ هفته مصرف روزانه ۱۵۰۰ میلی‌گرم نیاسین بهبود یافتند.

البته باید درباره مصرف این مکمل احتیاط کنید زیرا دوزهای بسیار بالای آن می‌تواند به کبدتان آسیب بزند و به مشکلات قلبی، فشارخونی و ادراری بینجامد.

SAM-e یا اس آدنوزیل متیونین

افسردگی می‌تواند زندگی جنسی شما را مختل کند. درمان‌های افسردگی شامل روان‌درمانی و در برخی افراد دارودرمانی همراه بهبود شیوه زندگی مانند انجام ورزش است که می‌تواند در این مورد به شما کمک کند، اما برخی داروهای ضدافسردگی ممکن است اشتیاق جنسی را هم کاهش دهند.

SAM-e یک ماده شیمیایی است که بدنتان می‌تواند آن را بسازد. نتایج برخی بررسی‌ها نشان می‌‌دهد مصرف مکمل این ماده می‌تواند به درمان افسردگی خفیف تا متوسط کمک کند، بدون اینکه آثار جانبی جنسی ایجاد کند.

این ماده همچنین می‌تواند آثار برخی داروهای ضدافسردگی را تشدید کند. به یاد داشته باشید بدون نظارت پزشکتان SAM-e را همراه با داروهای ضدافسردگی مصرف نکنید زیرا آثار جانبی وخیمی ایجاد می‌کند. دوزهای بالای این ترکیب ممکن است باعث دل‌آشوبه شود و به بی‌خوابی، سرگیجه و سردرد بینجامد.

یوهیمبین

این مکمل گیاهی از پوست یک درخت بومی آفریقای مرکزی به دست می‌آید. این ماده می‌تواند باعث بهبود ناتوانی نعوظی شود، اما عوارض خاص خود را هم دارد. این ماده موثرترین مکمل برای اختلال کارکرد نعوظ است، اما درعین‌حال نسبت به سایر مکمل‌ها بیشترین عوارض جانبی را هم ایجاد می‌کند.

یوهیمبین می‌تواند باعث بالا رفتن فشارخون، تپش قلب، سردرد، اضطراب و سرگیجه شود. یوهیمبین در افرادی که مشکلات روان‌پزشکی دارند، مشکل‌آفرین است و با بسیاری از داروها تداخل دارد.

مکمل‌ ها برای مردان و زنان

• جینسنگ آسیایی: این گیاه دارویی می‌تواند میل جنسی را در خانم‌هایی که وارد دوران یائسگی شده‌اند، بهبود بخشد. یک بررسی کوچک نشان داد میل جنسی خانم‌هایی که روزانه ۳ کپسول ۳ گرمی از این گیاه دارویی را مصرف کردند، افزایش یافت.

این گیاه دارویی در مردان نیز کارکرد نعوظی را بهبود می‌بخشد. در بررسی‌ها معمولا دوز ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرمی جینسنگ ۲ تا ۳ بار در روز استفاده شده است.

مصرف جینسنگ ممکن است باعث بی‌خوابی شود. بنابراین اگر مشکلات خواب دارید، از آن استفاده نکنید. عوارض جنسی کمتر شایع شامل عادت‌ماهانه‌های دردناک در خانم‌ها و اسهال است.

اگر انرژی جنسی‌تان افت کرده، با پزشکتان درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید. عوامل متفاوت بسیاری ممکن است در مشکل شما دخیل باشند که هر کدام به درمان متفاوتی نیاز دارند.

توجه داشته باشید مکمل‌های تشدیدکننده میل جنسی عوارض جانبی دارند. درباره وضعیت خاص خودتان ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. همچنین به هشدارهای روی برچسب مکمل توجه داشته باشید.

1 دیدگاه دربارهٔ «مکمل‌ هایی که ممکن است به زندگی زناشویی شما کمک کنند»

  1. خوردن مکمل یا غذاهاهای حاوی ویتامین E مثل حوانه گندم هم در میل جنسی موثر است و همچنین خوردن نخود میزان و حجم‌مایع منی و میل ولذت جنسی را افزایش میدهد.همچنین خوردن خرما و عسل طبیعی.فلفل سیاه هم در خیلی موثر است.خوردن گوشت چرخ کرده بصورت کباب کوبیده و تخم مرغ نیمرو هم موثر است.و البته خوردن پنیر و سبزیجات در وعده ی عصرانه یا شام هم خیلی موثره.افراد سیگاری هم حتما باید مکمل ویتامین ث و مرکبات زیاد مصرف کنن تا سطح ویتامین ث بدنشون کم نشه چون با کم شدن ویتامین ث هم میل جنسی کاهش میابد و هم اسپرم سازی.خوردن پیاز هم خیلی موثره و تره و مابقی سبزیجات از جمله کلم بروکلی و اسفناج.غذاهای حاوی زینک هم موثرن مثل گوشت صدف و جگر و و گوشت گوساله و کنجد و ارده بخصوص ارده شیره خرما.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *