9 مکمل طبیعی در رژیم غذایی برای چاقی و لاغری،سلامت پوست

مکمل طبیعی طیف وسیعی از فراورده‌های مختلف را در بر می‌گیرند.این مکملها یا به شکل ترکیبی از مواد غذایی یا فراورده‌های جانبی آن‌ ها می‌باشند و از فواید بسیاری برخوردارند.

مکمل طبیعی سرشار از مواد مغذی خاص و نیز حاوی اجزای سازنده فعالی هستند که به فرایندهای گوارشی یا متابولیکی کمک کرده، یا ترکیبی از مواد غذایی و اجزاازنده فعال را تأمین می‌کنند. با وجود این، باید در هنگام مصرف آن‌ها نسبت به مزایا و معایب آن‌ها آگاهی کاملی داشت.

مکملهای غذایی طبیعی نظیر سیر، گیاه صبر زرد (آلوئه ورا)، گیاهان برگی، روغن ماهی و سبوس می‌باشد و قرن‌هاست که در بسیاری از نقاط دنیا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

خیلی از افراد نیز برای مقابله با این مشکلات دست به دامان مکملهای دارویی میشوند؛ غافل از این که بهتر است تنوع را به برنامه غذایی بیاورند و با مصرف مواد غذایی پُرویتامین، طبیعی و مفید سلامتی خود را ارتقاء دهند.

در ادامه 9 مکمل طبیعی معرفی شده است:

آناناس

خاصیت مکمل طبیعی آناناس
گزنه سفید گیاهی با خواص متعدد است که در طب سنتی استفاده میشود. این گیاه همچنین در ترکیب مکملهای غذایی سم زدا استفاده میشود، چون عملکرد دفع سموم را فعال کرده و باعث میشود تا بدن از شر توکسینها و سموم خلاص شود. آناناس نیز مانند پاپایا یک میوه استوایی بوده و برای لاغری مفید است.
این میوه یک مکمل ۱۰۰درصد طبیعی است. آنزیم مهم و مفید موجود در این میوه که شهرت زیادی نیز دارد بروملین نامیده میشود. بروملین به بدن اجازه میدهد تا پروتئینهای جذبشده زودتر هضم شوند و به این ترتیب بعد از صرف غذا چربیهای بیشتری سوزانده میشود.
این آنزیم مفید همچنین باعث دفع مازاد آب از بافتهای بدن شده و به مقابله با سلولیت کمک میکند.

پاپایا

فواید میوه پاپایا در تقویت بدن
پاپایا یک میوه استوایی رنگی، خوشبو،خوش طعم، شیرین و کم کالری است. مصرف این میوه در تابستان توصیه میشود و حاوی ترکیب مهمی به نام پاپائین است.
این آنزیم از طرفی باعث تسهیل هضم غذا و از طرف دیگر باعث مقابله با سلولیت یا همان پوست پرتقالی شکل روی رانها، بازوها و غیره میشود. شما میتوانید با این میوه باک ویتامینها و مواد معدنی بدنتان را پر کنید.

آلفالفا (یونجه)

فواید و خواص آلفاآلفا یا یونجه
گیاه آلفالفا که جوانه آن در بسیاری از فروشگاههای شهر به فروش میرسد،درواقع همان یونجه است. این جوانه ها بی نهایت مغذی و دارای مواد معدنی زیاد هستند.
این گیاه مفید با شکنندگی ناخنها و موها، پوکی استخوان، عوارض یائسگی، ضعف و کم خونی مقابله میکند. توصیه میکنیم داخل سالادهاو ساندویچ هایتان را پر از جوانه یونجه کنید. این جوانه ها سرشار از آنتیاکسیدانها و ترکیبی به نام ساپونین هستند که به کاهش کلسترول بد خون کمک میکنند.

اسپرولینا مکمل طبیعی سرشار از ویتامین

مواد تقویتی در جلبک اسپرولینا
اسپرولینا جزو جلبکهای مفیدی است که از آن به عنوان قهرمان یاد میشود. با وجود اینکه اندازه این جلبکها بسیار کوچک است، اما حاوی میزان زیادی مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند. اسپرولینا حاوی پروتئینها، ویتامینهای ،A،B،C،D،E،F،K مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و همچنین میزان زیادی آنتی اکسیدان است.
زمانی که احساس میکنید انرژیتان تحلیل رفته و احتمال میدهید دچار کمبود ویتامین شدهاید میتوانید جلبک اسپرولینا را که به صورت پودر یا کپسول در داروخانه ها به فروش میرسد، خریداری و مصرف کنید.

مطلب خواندنی:مکمل های طبیعی بدنسازی

توت گوجی

فواید خوردن توت گوجی
توت گوجی Goji نیز مانند انواع توتها و میوه های کوچک دیگر جزو مواد غذایی فوق العاده هستند. این توت حاوی ارزش غذایی بالایی است چون سرشار از فیبرها، انواع ویتامینها،آنتی اکسیدانها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی است. این توتهای کوچک، انرژی و قدرت بدنی را بالا برده و بینایی را تقویت میکند.

مخمر آبجو یک مکمل طبیعی

فواید مصرف مخمر آبجو
مخمر آبجو به دلیل دارا بودن پروتئینها و اسیدهای آمینه، مواد معدنی و ویتامینها یکی از بهترین مکملهای غذایی طبیعی است که تأثیر زیادی در زیبایی دارد.
در گام اول باعث زیبایی پوست و برطرف کردن جوش ها و مشکلات پوستی میشود. علاوه بر این ناخنها را براق، محکم و صاف میکند. در گام بعدی میتوانید اطمینان داشته باشید که با مصرف مکمل مخمر آبجو موهایتان سریعتر رشد کرده و پر پشت تر میشوند.درواقع با یک تیر سه نشان میزنید.

گیاه ماکا

خواص و فواید گیاه ماکا
ماکا یا مکا ریشه ای گیاهی است که به تولید انرژی زیاد و تقویت بدن کمک زیادی میکند.این گیاه قدرت فیزیکی و روحی را افزایش میدهد. ماکا برای ورزشکاران و همچنین برای افرادی که از مشکل عدم تمرکز و اختلالات خواب رنج میبرند فوق العاده است.این گیاه مکمل طبیعی فوق العاده ای است.
پودر این گیاه در داروخانه ها به فروش میرسد و شما میتوانید این پودر را در آب میوهها یا اسموتیها حل کرده و میل کنید تا شاداب و سرحال شوید. علاوه بر این گیاه ماکا شهرت زیادی در برطرف کردن اختلالات جنسی داشته و میل جنسی را بالا میبرد.

کربن گیاهی یا زغال فعال

خواص کربن گیاهی و روش مصرف
پودر زغال فعال یکی از مکمل های ایده آل برای مقابله با نفخ و گازهای آزار دهنده است. درواقع این پودر که از سوزاندن چوبهای نرم حاصل میشود، حجم گاز را تا ۱۰۰برابر جذب میکند.
به بیان دیگر مصرف پودر زغال فعال باعث میشود که هوای موجود در معده و دستگاه گوارش جذب شده و مانع از تولید گازهای ناخوشایند و بدبو شود.

گزنه سفید

خواص گزنه سفید در طب سنتی
گزنه سفید گیاهی با خواص متعدد است که در طب سنتی استفاده میشود. این گیاه همچنین در ترکیب مکملهای غذایی سم زدا استفاده میشود؛ چون عملکرد دفع سموم را فعال کرده و باعث میشود تا بدن از شر توکسینها و سموم خلاص شود. توصیه میکنیم این گیاه را به خصوص بعد از جشنها، اعیاد و مواقعی که در مصرف مواد غذایی شیرین، چرب و پرکالری افراط میکنید، مصرف کنید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.