علت مگس پران چشم

مگس پران چشم چیست (علت و راه درمان)

مگس پران لکه های متحرک کوچکی هستند که در میدان بینایی ظاهر می شوند. این حالت به ویژه موقعی که شما به چیز روشنی همچون یک کاغذ سفید یا آسمان آبی نگاه می کنید، قابل توجه است. مگس پران چشم می تواند آزاردهنده باشد، ولی معمولاً تداخلی با میدان بینایی شما پیدا نمی کند. بعضی اوقات تنها یک جسم شناور به صورت سایه ای ظریف در میدان بینایی شما دیده شود، ولی این حالت معمولاً در انواع خاصی از نور دیده می شود.

بیشتر اوقات مردم به این اجسام شناور عادت می کنند و آن را نادیده می گیرند. ممکن است این مشکل ماه ها و سال ها مورد توجه قرار نگیرد، اما به ندرت این اجسام شناور آنقدر دردسرساز می شوند که فرد را وا می دارند به دنبال درمان باشد.

علائم مگس پران (اجسام شناور)

اجسام شناور در مگس پران به صورت محو مشاهده می شوند و زمانی که می خواهید روی آن تمرکز کنید به سرعت حرکت می کنند و دور می شوند. اجسام شناور ممکن است به شکل های مختلف ظاهر شوند. از جمله:

نقاط سیاه یا خاکستری
خطوط پیچ خورده متحرک
رشته نخ، که می تواند برجسته و نیمه شفاف باشد
توده شبکه ای (توری)
اجسام حلقه ای شکل

گاهی اوقات مگس پران نشانه ای از یک مشکل جدی تر است. اگر به طور ناگهانی متوجه افزایش قابل توجه مگس پران شدید باید فوراً در پی بررسی پزشکی باشید.

مخصوصاً اگر اجسام شناور با جرقه های نور همراه باشند و یا همراه با کاهش دید جانبی باشند، توجه پزشکی فوری ضروری است. اگر شما این علائم را دارید، در اولین فرصت نزد چشم پزشک بروید و یا در صورت امکان به چشم پزشک متخصص در بیماری های شبکیه مراجعه کنید. در صورت عدم درمان فوری، ممکن است دچار کاهش بینایی به صورت دائم شوید.

علائم این مشکل

جداشدگی شبکیه
پارگی شبکیه
خونریزی داخل چشم

علل ایجاد مگس پران

بیشتر اجسام شناور از بلورهای کوچک یک پروتئین به نام کلاژن ایجاد می شوند. محفظه پشتی چشم با ماده ژل مانندی به نام مایع زجاجیه پر شده است. با افزایش سن، زجاجیه و میلیون ها فیبر کلاژنی موجود در آن منقبض و کوچکتر می شوند و حالتی تکه تکه پیدا می کنند. این تکه ها می توانند در مایع زجاجیه تجمع پیدا کنند. اندازه ژل شفاف زجاجیه -که کاملاً محفظه پشتی چشم را در سالهای اولیه زندگی پرکرده است- کوچکتر می شود و به تدریج نمی تواند این فضا را پر کند، زجاجیه کشیده شده و از شبکیه دور می شود و نواحی اتصالات قبلی به شبکیه به طور آزاد در زجاجیه شناور شده و به صورت اجسامی دیده می شوند. این تغییرات می توانند در هر سنی اتفاق افتد، ولی معمولاً در سنین 50 تا 75 سالگی رخ می دهد، به ویژه در افرادی که نزدیک بینی شدید دارند و یا عمل جراحی کاتاراکت (آب مروارید) انجام داده اند.

چه زمانی باید پیگیر درمان مگس پران باشید:

مگس پران ها به تدریج شدیدتر می شوند، بخصوص وقتی تغییرات سریع ایجاد می شود.
به همراه این مشکل جرقه های نورانی می بینید و یا کاهش حدت بینایی مشاهده می شود.
افزایش اجسام شناور به دنبال جراحی های چشم و یا ضربه به چشم باشد.
همراه با مگس پران درد چشم هم داشته باشید.

راه درمان

مگس پران های خفیف و بی خطر نیازی به درمان ندارند. اگر آنها شما را آزار می دهند می توانید با حرکت چشم آنها را از بین ببرید. اگر اجسام شناور بسیار متراکم و زیاد هستند و روی بینایی شما تاثیر می گذارند، چشم پزشکتان ممکن است یک روش جراحی به نام ویترکتومی را به شما پیشنهاد کند.

این جراحی می تواند موجب عوارضی همچون جداشدگی شبکیه، پارگی شبکیه و آب مروارید داشته باشد. خطر بروز این عوارض کم است، ولی اگر رخ دهد بینایی به طور محسوسی آسیب می بیند. به همین دلیل پزشکان تا زمانی که اجسام شناور بیش از حد طبیعی بینایی را مختل نکرده اند، این جراحی را توصیه نمی کنند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.