میان وعده و نکاتی که باید رعایت شود

۴ اشتباه درباره مصرف میان وعده ها

??اشتباه شماره ۱: شما کالری‌های پوچ مصرف می‌کنید
چیپس، آبنبات‌ها و کوکی‌ها، عاری از مواد مغذی هستند، شما را سیر نمی‌کنند، و ممکن است شما را وادار کنند که زودتر از آنچه تصور می‌کنید، به سراغ غذا بروید.

??راه حل: میان وعده‌هایی انتخاب کنید که حاوی پروتئین به همراه کربوهیدرات باشند، مانند بادام با یک پرتقال یا نخود بو داده، که یک ترکیب طبیعی خوب از کربوهیدرات‌ها و پروتئین هستند. نخود همچنین سرشار از فیبر است که تحقیقات نشان می‌دهد ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند و شاید حتی به شما کمک کند که وزن کم کنید. کربوهیدرات و پروتئین، یک جفت خوب برای هم هستند، زیرا کربوهیدرات‌ها، انرژی مورد نیاز بدن و مغز شما را تامین می‌کنند، و مواد غذایی سرشار از پروتئین شما را سیر نگه می‌دارند، زیرا آرامتر در بدن تجزیه می‌شوند.

??اشتباه شماره ۲: شما صبح‌ها میان وعده می‌خورید
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ مجله‌ی انجمن رژیم غذایی آمریکا، دریافته که افراد رژیم گیرنده‌ای که بین صبحانه و ناهار میان وعده نمی‌خورند، نسبت به آنهایی که میان وعده می‌خورند، در طول سال نزدیک به ۵ درصد، بیشتر وزن کم می‌کنند. از آنجایی که صبحانه و ناهار می‌توانند تنها چند ساعت با هم فاصله داشته باشند، محققان گمان می‌برند که اکثر کسانی که در صبح میان وعده می‌خورند، از روی عادت اینکار را انجام می‌دهند نه بخاطر گرسنگی‌شان، و بطور کلی بدون فکر غذا می‌خورند.

??راه حل: از میان وعده‌ی صبح صرفنظر کنید، مگر آنکه بیش از ۴ ساعت تا ناهار فاصله باشد.

??اشتباه شماره ۳: کاملا میان وعده را کنار گذاشته‌اید
تحقیقی در اکتبر ۲۰۱۱ در مجله‌ی تحقیقات بالینی می‌گوید که اگر بین وعده‌های غذایی بیش از حد فاصله بیندازید، ممکن است موقع غذا خوردن تمایل بیشتری به زیاده روی در غذاهای پرکالری پیدا کنید. شرکت کنندگان در این تحقیق بین ۲ و ۴ ساعت بعد از خوردن ناهار، به تصاویر غذاهای کم کالری و پرکالری (مانند بستنی) نگاه کردند و مغزهای آنها اسکن شد. محققان دریافتند که وقتی سطح قند خون شرکت کنندگان پایین بود (به عبارت دیگر، هنگامیکه شرکت کنندگان گرسنه بودند) در مقابل زمانی که سطح قند خونشان نرمال بود، بسیار بیشتر به غذاهای پر کالری علاقه‌مند بودند.

??راه حل: با برنامه‌ریزی از قبل، گرسنگی بعد از ظهر را برطرف کنید، و از غذاهای وسوسه انگیز اما ناسالم دوری کنید.

??اشتباه شماره ۴: خودتان را از چیزهای شیرین و خوشمزه محروم می‌کنید
یک زیاده روی کوچک، ممکن است راز کاهش وزن، و جلوگیری از افزایش وزن برای همیشه باشد. تحقیقی در مجله‌ی انجمن رژیم غذایی امریکا می‌گوید که خوردن یک چیز شیرین کوچک در هر روز، تلاش‌های شما برای کاهش وزن را بر باد نمی‌دهد.

??راه حل: به رژیم غذایی روزانه‌تان یک چیز خوشمزه اضافه کنید. اگر هوس تنقلات شور مانند چیپس، ذرت بو داده یا پنیر و کراکر کرده‌اید، عیبی ندارد که گاهی اوقات به میزان کم از آنها استفاده کنید. اگر عاشق شیرینی هستید، می‌توانید بعد از شام، یک شیرینی شکلاتی کم‌کالری بخورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *