درمان میگرن چشمی

میگرن چشمی (علت ایجاد،پیشگیری و روش های درمانی)

میگرن چشمی مشکلی است که باعث کاهش بینایی یا کوری در یک چشم در کمتر از یک ساعت می شود. این حالت می تواند همراه یا پس از یک سردرد میگرنی اتفاق بیفتد. کارشناسان گاهی آن را میگرن بصری، شبکیه، چشمی یا یک چشمی می نامند.

این مشکل بسیار نادر بوده و از هر ۲۰۰ نفر مبتلا به میگرن یک نفر را درگیر می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که در بسیاری از موارد، علائم ممکن است به دلایل مشکلات دیگری ایجاد شده باشد.

سردردهای میگرنی مداوم نیز می تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی شود و تغییراتی در بینایی ایجاد کند که ممکن است به صورت جرقه های نورانی در جلو چشم یا نقاط کور دیده شود؛ اما این علائم اغلب در هر دو چشم ظاهر می شوند.

اگر به میگرن چشمی دچار شده اید، با پزشک تان قرار ملاقاتی بگذارید. او عوامل دیگری که می تواند علائم مشابهی ایجاد کند را بررسی می کند.

رای تشخیص درست و صحیح، سعی کنید علائم را به درستی برای پزشک تان شرح دهید، با این کار به او کمک می کنید تا بتواند به درستی بیماری تان را تشخیص دهد و درمان مناسب را برای شما تجویز کند.

علائم میگرن چشمی

مشکلات بینایی که روی یک چشم تاثیر می گذارد و به صورت جرقه های نورانی، نقاط کور در میدان دید یا کوری در یک چشم احساس می شود. این حالت می تواند برای چند دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد.

این مشکلات فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد و همین حالت است که باعث تفاوت میگرن چشمی از دیگر مشکلات می شود. ممکن است تشخیص وجود جرقه های نورانی یا کوری در یک چشم برای تان مشکل باشد و نتوانید تشخیص دهید که این علائم را فقط در یک چشم تجربه می کنید یا هر دو چشم؛ برای این کار بهتر است ابتدا یک چشم تان را بپوشانید و علائم را بررسی کرده و سپس چشم دیگرتان را ببندید و علائم را در چشم دیگرتان نیز بررسی کنید.

سردردی که از ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد ممکن است:

یک طرف سرتان را تحت تاثیر قرار دهد.
احساس درد متوسط تا شدید داشته باشید؛
احساس ضربان یا تکان در سر داشته باشید؛
با حرکت دادن سر، شرایط بدتر شود.

علائم دیگر عبارتند از:

حالت تهوع
استفراغ
حساس بودن به نور یا صدا

دلایل ایجاد میگرن چشمی

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که دلیل میگرن چشمی چیست. برخی معتقدند که این مشکلات ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

اسپاسم در عروق خونی موجود در شبکیه و بافت های پشت چشم؛
تغییراتی که در سراسر سلول های عصبی در شبکیه ایجاد می شود.

این حالت نادر است، اما افرادی که به این نوع میگرن مبتلا می شوند، ممکن است بیشتر در معرض خطر از دست دادن دائمی بینایی در یک چشم باشند.
مشخص نیست که آیا تمام داروهایی که از میگرن جلوگیری می کنند، مانند ضدافسردگی های سه حلقه ای یا داروهای ضدتشنج می توانند از مشکلات بینایی و از دست دادن بینایی نیز پیشگیری کنند یا خیر اما این داروها برای میگرن تجویز می شوند و گاهی روی علایم همراه نیز موثرند.

اما اگر مبتلا به میگرن چشمی شده اید، حتی اگر علائم به خودی خود رفع شده اند، باید با پزشک تان در مورد این نشانه ها، صحبت کنید.

درباره عوامل محرک سردرد و میگرن بخوانید

میگرن چشمی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما در مورد علائم تان می پرسد و چشم تان را معاینه می کند. او در این حالت سعی می کند شرایط دیگر را نیز بررسی کند از جمله:

کوری گذرا: کوری گذرا به دلیل کمبود جریان خون در چشم ایجاد می شود که می تواند به دلیل مسدود شدن شریان هایی که به چشم می روند، ایجاد شود.
اسپاسم در رگ های خون رسان به شبکیه؛
آرتریت ژانت سل (Giant cell arteritis): مشکلی که در اثر التهاب در رگ های خونی ایجاد می شود. این حالت نیز می تواند منجر به مشکلات بینایی و کوری شود.
دیگر مشکلاتی که در رگ های خونی در اثر بیماری های خودایمنی ایجاد می شود.
سوء مصرف داروها
شرایط دیگری که منجر به لخته شدن طبیعی خون می شوند مانند بیماری سلول داسی شکل و پلی سیتمی.
نوریت اپتیک( التهاب عصب بینایی)

درمان

میگرن چشمی معمولاً به خودی خود در مدت۳۰ دقیقه از بین می رود، بنابراین بسیاری از افراد نیازی به درمان آن ندارند. بهترین کار در این شرایط این است که هر کاری که انجام می دهید را متوقف کرده و چشمان تان را استراحت دهید تا بینایی تان به حالت اولیه بازگردد. اگر سردرد دارید، از یک ضد درد که توسط پزشک تان تجویز شده، استفاده کنید.

تحقیقات اندکی نشان داده که راه هایی برای درمان یا پیشگیری از میگرن وجود دارد؛ اما ممکن است پزشک تان یکی از این داروها را با توجه به شرایط و بیماری تان برای شما، تجویز کند:

آسپرین
داروهایی که در درمان صرع استفاده می شوند، مانند دیوالپروکس سدیم (والپوریک) یا توپیرامات
داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین (Elavil) و یا نورتریپتیلین
داروهای ضد فشارخون به نام مسدودکننده های بتا

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.