ناو هلیکوپتر بر u.s.s

سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا هم اکنون دارای سه فروند ناوهلیکوپتربر هجومی بازمانده از کلاس “تاراوا” می باشد که در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به سن بازنشستگی می رسند. به علاوه، این نیرو دارای ؟ فروند هلیکوپتربر جدیدتر از کلاس “وسپ”  است. با وجود امکان جایگزینی هیلکوپتربرهای قدیمی تاراوا با هلیکوپتربرهای جدید وسپ تفنگداران دریایی در فکر بکارگیری ناوهلیکوپتربر کاملا جدیدی هستند چراکه  آموزه های جدید  و نیازهای عملیاتی این نیرو اجازه استفاده از هلیکوپتربرهای  کلاس وسپ را نمی دهد. بزرگترین تغییر در هواپیماهای محمول این گونه ناوها اتفاق افتاده است. تا چندی دیگر جنگنده اف-۳۵ به خدمت این نیرو در خواهد آمد و باید هلیکوپتربر جدیدی برای حمل این گونه هواپیماها طراحی شود تا بتواند بهترین مقدورات را در اختیار سپاه تفنگداران دریایی قراردهد. ناوهای هواپیمابر جدید باید سبک تر از نمونه های قبلی باشند و بتوانند نیروهای رزمی بیشتری را با سرعت بیشتر و به مسافت دورتر اعزام کنند. به علاوه، این ناو باید بتواند ،مانند هلیکوپتربرهای سابق،  به عنوان ناوسرفرماندهی یک “ناوگان هجومی تفنگداران دریایی” عمل کند.
پس از برگذاری مناقصه، ساخت ناوهلیکوپتربر جدید به شرکت نورث روپ واگذار شد و قرار است که اولین نمونه این شناورها ،با نام “یو.اس.اس آمریکا”، در سال ۲۰۱۰ به آب انداخته شود و پس از انجام آزمایشهای گوناگون در سال ۲۰۱۳ رسما به خدمت گرفته شود.
ناو
عرشه پروازی این ناو شباهت زیادی به عرشه ناوهای کلاس وسپ دارد اما  یو.اس.اس آمریکا ۲۴متر از ناوهای کلاس وسپ طولانی تر و ۳ متر عریض تر می باشد. ظرفیت یو.اس.اس آمریکا حتی از ناوهواپیمابر فرانسوی شارل دوگل، بزرگترین هواپیمابر حال حاضر اروپا، بیشتر می باشد. حداکثر ظرفیت شارل دوگل  به ۴۳۰۰۰ تن می رسد درحالیکه وزن کامل هلیکوپتربرهای کلاس آمریکا به بیش از ۴۵۰۰۰ تن بالغ می شود. ظرفیت زیاد این هلیکوپتربر وقتی بیشتر به چشم می آید که آن را با ناو هواپیمابر بریتانیایی اینونسیبل  یا ایتالیایی جوزپه گالیباردی مقایسه کنیم. ناوهای اخیر به ترتیب دارای وزن رزمی ۲۰۰۰۰ و ۱۴۰۰۰ تن می باشند و می توانند یک سوم یا حداکثر نیمی از هواگردهای  یو.اس.اس آمریکا را حمل کنند.

قیمت یک فروند ناو کلاس آمریکا ۳ برابر یک فروند هلیکوپتربر هجومی کلاس وسپ است اما چرا با اینکه می توان با پول یک فروند از این ناوها ۳ فروند هلیکپتربر قدیمی ساخت تفنگداران دریایی به ساخت این غولهای گران قیمت روی آورده اند؟ پاسخ این سوال در تغییرات هواگردهای این نیرو نهفته است. هلیکوپتربرهای سابق نوعا به ۱۶ فروند هلیکوپتر سنگین، ۴ فروند هلیکوپتر تهاجمی کبرا، ۲ فروند هیویی و ۶ فروندهواپیمای عمود پرواز هاریر  مجهز بودند اما ناو یو.اس.اس آمریکا ناوگان بال ثابت گسترده تری را حمل می کند. هواپیماهای محمول هلیکوپتربر یو.اس.اس آمریکا به ۱۲ فروند وی-۲۲ و ۱۰ فروند اف-۳۵ بالغ می شود که ۶ درصد بیشتر از هلیکوپتربرهای کلاس وسپ هستند.

ناوهلیکوپتربر آمریکا ،برخلاف پیشینیانش، به هاورکرافت مجهز نشده است. بدین سان فضای بیشتری برای افزایش ظرفیت آشیانه هواگردها در داخل بدنه کشتی باقیمانده است. به علاوه مقداری از این فضا  برای افزایش ذخیره سوخت، سلاح و تعمیرگاه هواگردها درنظرگرفته شده است. این انتخاب یو.اس.اس آمریکا را شبیه هلیکوپتربرهای قدیمی کلاس “ایوجیما” در دهه ۶۰ کرده است.

این ناوها را می توان به عنوان ناوهواپیمابر سبکی در نظر گرفت که بسته به نوع مأموریت می توان آرایش ونوع هواگردهای آن را تغییر داد.چهار آرایش پروازی تا کنون برای آمریکا درنظرگرفته شده اند که عبارتند از:

۱-آرایش استاندارد:
۱۰ فروند اف-۳۵
۱۲ فروند ام.وی-۲۲
۴ فروند سی.اچ-۵۳
۸ فروند سوپرکبرا
۴ فروند ام.اچ-۶۰ نایت هاوک

۲-آرایش کنترل دریایی:
۲۰ فروند اف-۳۵
۶ فروند هلیکوپتر ضدزیردریایی

۳- آرایش ۲۰۰۷:
۶ فروند اف-۳۵
۱۲ فروند ام.وی-۲۲
۴ فروند سی.اچ-۵۳
۴ فروند زولوکبرا
۳ فروند ام.اچ-۶۰ نایت هاوک
۳ فروند یو.اچ-۱ هیویی

۴- آرایش ۲۰۰۸:
۶ فروند اف-۳۵
۱۲ فروند ام.وی-۲۲
۴ فروند سی.اچ-۵۳
۸ فروند زولوکبرا
۳ فروند یو.اچ-۱ هیویی

۵- ناوهواپیمابر:
۲۲ فروند اف-۳۵

برای آشنایی خوانندگان با توان رزمی این ناو بد نیست که توضیح مختصری درباره هواگردهای آن داده شود. هواپیمای اف-۳۵ یک شکاری-بمب افکن چند منظوره نسل پنجم می باشد که توانایی بلندشدن در باندهای کوتاه و فرود به صورت کاملا عمودی را داراست. بکارگیری اف-۳۵ بدین معنی است که هلیکوپتربرهای جدید کلاس آمریکا نیازی به نصب منجنیق بر روی عرشه ندارند. این هواپیما می تواند طیف وسیعی از مأموریتها را برعهده گیرد و ویژگی رادارگریز بودن آن توان زیادی برای تهاجم عمیق در خاک دشمن را به آن داده است.

ام.وی-۲۲ هواپیمایی است که به موتورهای چرخان مجهز شده و می تواند مانند هلیکوپتر نشست و برخواست کرده ولی مانند یک هواپیمای معمولی حرکت کند. این هواپیما ترابری بوده و می تواند ۲۴ سرباز را با تجهیزات کامل تا فاصله ۲۰۰ مایل دریایی حمل کند. ام.وی-۲۲ را می توان برای حمل چترباز، نفربر یا زرهپوش های سبک بکارگرفت و توانایی جمع شدن بالهایش اجازه می دهد که تعداد زیادی از آنها را در آشیانه یا بر روی عرشه ناو آمریکا حمل کرد.

هلیکوپتر کبری از اصلی ترین هواگردهای محمول کبری به حساب می آیند. کبرای پیر هنوز هم توانایی های رزمی خود را حفظ کرده و سپاه تفنگداران دریایی حاضر به تعویض این کهنه سرباز با هلیکوپترهای جدیدتر نمی باشد. این هلیکوپتر با حمل طیف وسیعی از تسلحات ضدزره ، از جمله موشکهای تاو و ماوریک، توانایی زیادی در رزم با ادوات زرهی دشمن و پشتیبانی از پیاده نظام خودی دارد.

سی.اچ-۵۳ هلیکوپتری است که می توان آن را برای حمل و نقل سرباز و ملزومات یا در نبردهای ضدزیردریایی بکارگرفت. دیگر عناصر پروازی یو.اس.اس آمریکا عبارتند از هلیکوپترهای چندمنظوره بل هیویی و هلیکوپترهای ام.اچ-۶۰ که بیشتر برای انجام عملیات جستجو و نجات بکارمی روند.

یو.اس.اس آمریکا ، به عنوان ناوسرفرماندهی یک “گروه هجومی آبی-خاکی”، قرار است که بتواند یک تیپ از تفنگداران دریایی را با تمام محوله و سلاح هایشان در خود جای دهد. این ناو به تسهیلات کامل برای اسکان این تعداد سرباز مجهز شده است و با داشتن یک بیمارستان مجهز می تواند نیازهای درمانی سربازان مجروح شده در عملیات نظامی را تا حدود زیادی برطرف نماید.

اصولا هر گروه هجومی-آبی خاکی تفنگداران دریایی آمریکا دارای ۴ عنصر است که مهمترین آنها عنصر زمینی می باشد. عنصر زمینی یک گروه هجومی آبی-خاکی یک تیپ تفنگدار  است که توسط تانکهای آبرامز، زرهپوشهای آبی-خاکی ، زرهپوشهای سبک لاو و آتشبارهای گوناگون تقویت می شوند. این ادوات در هنگام عملیات توسط دیگر ناوهای گروه در منطقه عملیاتی پیاده می شوند.

عنصر لجستیک رزمی وظیفه تأمین نیازهای مهندسی-رزمی در صحنه عملیات را برعهده دارد و نصب تجهیزاتی چون ژنراتورهای برق، پلهای موقت، پمپ آب و.. را برعهده دارد. هواگردهای محمول یو.اس.اس آمریکا هم عنصر هوایی گروه هجومی آبی-خاکی را تشکیل می دهند و وظیفه حمل سربازان به ساحل و پشتیبانی از آنها را برعهده دارند.

تمامی این عناصر تحت نظارت عنصر فرماندهی قراردارند و هماهنگی بین آنها توسط فرماندهی انجام می پذیرد. عنصر فرماندهی  گردانهای اطلاعات، مخابرات، دیده بان توپخانه و رابط هوایی را هدایت می کنند.

یکی از تجهیزات جالب نصب شده بر روی این ناو سیستم شبیه ساز و تمرینی “آموزگار تاکتیکی نیروی نبرد”  می باشد. این سیستم شبیه ساز اجازه می دهد که پرسنل ناو تا زمان رسیدن به منطقه هدف به تمرینات نظامی خود ادامه دهند. با استفاده از این سیستم فرماندهان صحنه نبرد و افسران می توانند به توانایی های سربازان خود در محیط پرتنش میدان جنگ پی برده و با تنظیم سناریوهای گوناگون سعی در بهبود توانایی های رزمی سربازانشان کنند. این سیستم می تواند با کشتی های دیگر به صورت شبکه درآمده و محیط بزرگتری برای تمرینات نظامی را در اختیار فرماندهان قراردهد.

یو.اس.اس آمریکا ، به عنوان یک فرودگاه شناور، به تجهیزات و رادارهای لازم برای کنترل ترافیک هوایی صحنه نبرد و رادارهای رهگیر برای مقابله با هواگردهای دشمن مجهز شده است. از جمله سیستمهای الکترونیکی این شناور، سیستم مقابله با موشکهای کروز ضدکشتی موسوم به اس.اس.دی.اس مارک-۲  است.  اس.اس.دی.اس هم اکنون در هواپیمابرهای کلاس نیمیتز به کار گرفته شده است و وظیفه اصلی آن یکپارچه سازی تسلیحات ضدموشک نصب شده بر روی شناور با تجهیزات راداری و الکترونیکی است. تسلیحات تحت فرمان این سیستم عبارتند از موشکهای حرارتی ریم-۱۱۶ با برد ۷٫۵کیلومتر و گتلینگهای ۶لول فالانکس با نواخت آتش ۴۵۰۰ گلوله در دقیقه. اس.اس.دی.اس می تواند با شبیه ساز میدان نبرد به صورت یکپارچه عمل کند.

این ناوها پس از به خدمت گرفته شدن به یکی از عناصر کلیدی دکترین دریایی آمریکا برای قرن بیست و یکم  در خواهند آمد. ناوهلیکوپتربرهجومی آمریکا با تغییر درناوگان هواگردهایی که حمل می کند می تواند به راحتی برای مأموریتهایی چون اسکورت کاروانهای دریایی، مین روبی و مین گذاری، شکار زیردریایی، مقابله با دزدان دریایی، عملیات ضدتروریستی، عملیات کماندویی درعمق خاک دشمن، کنترل اغتشاشات در بحرانهای بین المللی،گرفتن سرپل در ساحل دشمن، پشتیبانی از پیاده نظام و هجومهای آبی-خاکی بکارگرفته شود. احتمالا تا پایان دهه سوم قرن اخیر سپاه تفنگداران دریایی ۱۰ فروند هلیکوپتربر کلاس آمریکا را در اختیار خواهد گرفت.

یو.اس.اس آمریکا………………………………………………………………..​.مشخصات
تاریخ سفارش…………………………………………………………………​….۲۰۰۷
تاریخ شروع پروژه…………………………………………………………………​.۲۰۰۸
تاریخ به آب انداختن……………………………………………………………….​۲۰۱۰
تاریخ به خدمت گرفته شدن………………………………………………………۲۰۱۳
وزن کامل درحدود………………………………………………………………..​…۴۵۰۰۰ تن
طول…………………………………………………………………..​……………..۲۵۷٫۳ متر
عرض…………………………………………………………………..​…………….۳۲٫۳ متر
آبخور…………………………………………………………………​……………….؟ متر
پیشرانه………………………………………………………………. ​……………..دو توربین گازی جنرال الکتریک ال.ام۲۵۰۰ با قدرت جمعا ۶۴مگاوات؛۲
​                       محور و ۲ پروانه؛۲ موتور دیزل کمکی با قدرت ۵۰۰۰ اسب بخار
سرعت………………………………………………………………….​……………..۲۰+ گره دریایی
برد…………………………………………………………………..​………………….۹۵۰۰ مایل دریایی
خدمه…………………………………………………………………. ​……………….. ۶۵ افسر؛۹۹۴ نفرملوان؛۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی؛+ (۱۸۴ نفر مجروح)
هواگرد……………………………………………………………….. ​……………….. ترکیبی از هواپیماهای اف-۳۵ وام.وی-۲۲+
​                     هلیکوپترهای سی.اچ-۵۳؛کبرا؛هیویی؛ سی هاوک
بالابر………………………………………………………………..​……………………۲ دستگاه

تجهیزات الکترونیک:

سیستم جمع آوری داده درگیریAN/USG-2
سیستم ضدموشک کروزSSDS MK2
سیستم جمع آوری اطلاعات صحنه نبرد DCGS-N
شبیه سازمیدان نبرد AN/USQ-T46(V) BFTT
سیستم تشخیص دوست از دشمن AN/UPX-29 (V)
سیستم کنترل ترافیک هواییAN/TPX-42A(V)14
سیستم تقرب هواگردها  AN/SPN-35C
ژیروسکوپ ناوبری لیزری AN/WSN-7 RLGN
رادار جستجوی هوایی ۳بعدیAN/SPS-48
رادار جستجوی برد بلند  AN/SPS-49
رادار جستجوی سطحی و رهگیرAN/SPQ-9B

تسلیحات:

۲ قبضه موشک انداز ریم-۱۱۶
۲ قبضه موشک انداز سی اسپارو
۲یا۳ قبضه گتلینگ ۲۰ میلیمتری ولکان فالانکس
۷ قبضه مسلسل کالیبر ۵۰

نویسننده:رضاکیانی موحد
منبع: ماهنامه جنگ افزار شماره ۵۹

برگرفته از سایت military.ir

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *