نحوه،مضرات و عوارض مصرف كلوفازيمين

كلوفازيمين :Clofazimine

اشكال دارويي :Cap: 50mg , 100mg

موارد و مقدار مصرف :
جذام ُپر باسيل
در معمول ترين رژيم درماني رژيمي كه توسط WHO پيشنهاد شده است mg600 ريفامپين و mg300 كلوفازيمين هر دو ماهي يكبار تجويز مي شوند و علاوه بر آن mg50 كلوفازمين هر روز ( يا mg100 روز در ميان) و mg100 داپسون هر روز تجويز مي گردد و اين رژيم براي 2 سال ادامه مي يابد.
كودكان 10 تا 14 سال سال: دوز پيشنهادي كلوفازيمينmg 200 يكبار در ماه و mg50 هر روز است.
واكنشهاي جذام تيپ II
دوز mg300 كلوفازمين روزانه پيشنهاد مي شود ولي اين درمان نبايد بيشتر از سه ماه ادامه يابد. از كورتيكواستروئيدها هم براي درمان استفاده مي شود. اثرات دارو و علائم بهبودي زودتر از 4 تا 6 هفته ظاهر نمي شوند.

كلوفازيمين
موارد منع مصرف و احتياط :
كلوفازيمين بايد در بيماران مبتلا به اختلالات گوارشي نظير درد شكمي و اسهال با احتياط تجويز شود. در صورتيكه در طول مصرف اين دارو اختلالات گوارشي تشديد شد دوز دارو بايد كاهش يابد و يا در صورت لزوم فواصل مصرف دارو بايد افزايش يابد و يا ممكن است نياز به قطع مصرف دارو باشد.
در بيماران مبتلا به نقص عملكرد كبد يا كليه با احتياط تجويز شود.
مصرف در بارداري و شيردهي :
در گروه C حاملگي قرار دارد و بايد فقط در صورتي استفاده شود كه فوايد ناشي از مصرف از خطرات دارو بيشتر باشد.
از آنجا كه اين دارو از جفت عبور مي كند و در شير هم ترشح مي شود پوست نوزاد مادراني كه در طي دوران بارداري يا شيردهي ازاين دارواستفاده كرده اند و يا به نوزاد خود شير ميدهند تغييررنگ ميدهد. در دوران شيردهي نبايد استفاده شود.
تداخلات مهم :
تجويز كلوفازيمين به بيماراني كه ريفامپين و داپسون دريافت ميكنند باعث كاهش سرعت جذب ريفامپين و افزايش و زمان رسيدن آن به حداكثر غلظت پلاسمايي مي شود.
عوارض جانبي :
عوارض جانبي كلوفازيمين وابسته به دوز هستند. شايع ترين عارضه اين دارو تغيير رنگ پوست به ويژه نواحي كه در معرض نور خورشيد قرار دارند به قرمز يا قهوه اي است. اين تغيير رنگ در افراد سفيد پوست مشهودتر است و حتي ممكن است باعث عدم پذيرش دارو توسط بيمار شود. اين نواحي تغيير رنگ يافته ممكن است نياز به گذشت ماهها و سالها پس از قطع مصرف براي بازگشت داشته باشند. تغيير رنگ موها، اشك و تعريق، خلط، شير مادر، ادرار و مدفوع هم ممكن است ايجاد گردد.
عوارض گوارشي براي دوزهاي كمتر از mg100 در روز غير شايع است و جدي نمي باشد. تهوع، استفراغ و درد شكم زمان كوتاهي بعد از شروع مصرف دارو ايجاد مي شوند و معمولاً با كاهش و تعديل دوز دارو بر طرف مي شود.
تجويز دوزهاي روزانه mg300 و يا بيشتر براي مدت چندين ماه مي تواند باعث بروز درد شكم، اسهال، كاهش وزن، خونريزي گوارشي مي شود.
از ديگر عوارض كلوفازيمين عبارتست از خشك شدن و فلسي شده پوست، كهير، حساسيت به نور، التهاب چشم ها و كاهش اشك چشم است. سر درد، خواب آلودگي، گيجي و اختلالات چشايي هم به ندرت گزارش شده است.
توصيه ها :
جهت كاهش عوارض گوارش و افزايش جذب بهتر است دارو همراه غذا استفاده شود.
دوزهاي بيشتر از mg100 در روز نبايد براي مدت بيشتر از 3 ماه تجويز شوند و بيماراني كه دوزهاي بيشتر از mg10 در روز مصرف مي كنند بايد تحت نظر دقيق پزشك باشند.
چنانچه بيمار دچار علائم درد استخوان، درد مفاصل، خونريزي گوارشي، دل دردهاي شديد، تهوع، استفراغ، اسهال و كاهش بينايي شد بايد بلافاصله به پزشك اطلاع دهد.
جهت بر طرف كردن خشكي پوست استفاده فراوان آب توصيه مي شود. همچنين بيمار بايد زياد از صابون استفاده نكند.
اگر بيمار با مصرف اين دارو دچار خواب آلودگي، سرگيجه يا اختلال بينايي شد بايد از رانندگي و انجام كارهاي حساس بپرهيزيد.
شرايط نگهداري :
در درجه حرارت 15 تا 30 سانتيگراد و دور از نور و حرارت نگهداري شوند.