نحوه تکثیر تایگر بارب

نام : تایگر بارب

تانک تکثیر : حداقل 50 لیتر

خصوصیات فیزیکوشیمیایی تکثیر : دما = 28- 27 درجه سانتیگراد – PH = 6.5 – 7.5

نحوه ی تشخیص جنسیت : بالای دهان ( نوک بینی ) بارب نر در زمان بالغ شدن قرمز رنگ می شود و لکه های سیاه روی بدن آن سبز تیره به نظر می رسد ، در صورتی که بینی ماده در زمان بلوغ زرد کمرنگ بوده و قسمتی از باله ی پشت و باله های متصل به شکم آن قرمز رنگ است . ( ممکن است در زمان تولید مثل بینی ماده به طور موقت از زرد به قرمز تغییر رنگ می دهد . )

عموماً هم جثه ی نر ها از ماده ها کوچکتر است .

تایگر بارب

نحوه ی تکثیر بارب ها : برای تولید مثل ، آنها را در یک تانک حداقل 50 لیتری حاوی بخاری ، فیلتراسیون مناسب ، 2 سنگ مرمر ضدعفونی شده و چند گیاه قرار داده که آب آن اندکی اسیدی باشد . ( می توان برای اسیدی کردن آب به ازای هر 8 لیتر یک قاشق چایخوری نمک به آب اضافه کرد . )

دمای تانک تکثیر هم حداقل 25 درجه ی سانتیگراد باشد .

اما دو روز قبل از انتقال ماهی ماده به تانک تکثیر ، نر را در آن قرار داده و سپس ماده را به تانک انتقال دهید . ( شکم ماهی ماده در زمان بارداری به شدت ورم کرده و وجود تخم در آنها محسوس است . )

تخمگذاری در صبح صورت می گیرد که ابتدا ماهی نر با چرخیدن به دور و زیر شکم ماهی ماده آن را تحریک کرده و سپس ماده را به سرعت تعقیب می کند . ( در این زمان باله ی زیرین شکم نر جمع و تیز می شود . )

 پس از اندکی ماده مغلوب نر شده ولی نر دوباره به تعقیب ماده می پردازد و بارب ماده 1 تا 3 تخم را در حال حرکت رها می کند که بارب نر به سرعت آنها را بارور کرده و دوباره ماده را تعقیب می کند و اینکار را تا زمانی که ماده کاملاً تخم ریزی کرد ادامه می دهد . ( معمولاً تایگر بارب ها بسته به سنشان در هر بار تخم ریزی 200 تا 700 تخم می گذارند . )

پس از تکمیل تخم ریزی والدین بی توجه به هم هر کدام به یک طرف تانک حرکت کرده که در این زمان باید آنها را از تانک تکثیر خارج کرد . بعضی تخم ها سفید رنگ به نظر می آیند که می تواند به دلیل بارور نشدن و یا ابتلای آنها به قارچ باشد که برای جلوگیری از آن می توان از محلول ضدعفونی و ضد قارچ استفاده کرد . ( به ازای هر 10 لیتر یک قطره ضد قارچ و به ازای هر 5 لیتر یک قطره ضد عفونی )

اما بچه ها پس از 48 ساعت از بارور شدن تخم ها ، بارب ها به دنیا می آیند که معمولاً 4 تا 5 روز از کیسه ی زیر شکم و محتویات باقیمانده از تخم ها تغذیه کرده و نباید به انها غذا دهید ، اما پس از اینکه آنها به آزادی شنا کردن می توان آنها را با آرتمیا ( تخم میگوی زنده شده ) تغذیه کرد .

پس از اینکه اندازه ی آنها به 2.5 تا 3 سانتیمتر رسید ، می توان آنها را به تانک اصلی منتقل کرد .

برگرفته از:aquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.