نحوه نگهداری ماهی کت فیش ( لجن خوار )

انواع کت فیش,کت فیش لجن خوار,کت فیش اسپرت,انواع ماهی کت فیش,انواع کت فیش ها,کت فیش آفریقایی,کت فیش پلنگی,کت فیش پوزه بوته ای

نام : گربه ماهی ( لجن خوار )

انواع : کت اسپورت ، پلنگی ، شکلاتی ، ساده ، خاردار و … .

خانواده :Loricariidae

محل زندگی : جنوب برزیل و رودخانه ی آمازون

اندازه : تا ۳۰ سانتی متر رشد می کند .

همزیستی : سازگار با تمام ماهیان آب شیرین ( به جز فلاور و پرت )

سطح شنا : کف آکواریوم

ماهی کت فیش

تغذیه : باقی مانده ی غذاها و غذاهای خشک ( مثل لوفاک و کرم فشرده )

خصوصیات فیزیکو شیمیایی :دما ۲۵ درجه سانتی گراد ، ۷٫۲ = pH

طبیعتاً در هر زیست بومی یکی از اعضاء وظیفه ی نظافت را بر عهده می گیرد و اگر شما هم قصد دارید در خانه ی خود یک زیست بوم کوچک داشته باشید نیاز به چنین عضوی برای شما ضروری است .

این عضو در در آکواریوم گربه ماهی یا به غلط لجن خوار نام دارد و به این دلیل غلط است که گربه ماهی به سبب داشتن دهانی کشیده که در زیر بدنش قرار دارد می تواند شیشه را تمیز کند و مانع از ایجاد جلبک شود . ولی هیچ لجنی در آکواریوم وجود ندارد که او بخورد و به لجن خوار معروف شود .

اما ابتدا به اهمیت وجود گربه ماهی در آکواریوم می پردازیم :

۱- جلوگیری از تار یا کثیف شدن آب آکواریوم :حتماً برایتان پیش آمده که به علت ریختن مقدار غذایی بیش تر از نیاز ماهی ها آب آکواریوم شما تار و در نتیجه کثیف شده است . اما برای حل این مشکل می توان از گربهماهیها کمک گرفت که  غذای خود را تنها در لایه ی پایینی آکواریوم می خورند .

۲- جلوگیری از کدر شدن یا جلبک زدن شیشه ها :اگر آکواریوم شما در جایی قرار دارد که با نور آفتاب در تماس است حتماً پس از چند هفته از تعویض آب متوجه لکه های سبز رنگی روی شیشه ی آکواریوم شده اید که زیبایی آن را به خطر می اندازد و برای جلوگیری از این لکه ها می توان یک عدد گربه ماهی را درون آکواریوم قرار داده تا از به وجود آمدن آن ها جلوگیری کند .

۳- جلوگیری از کثیف شدن وسایل تزئینی : اگر شما از غذاهای پر انرژی مانند لوفاک استفاده می کنید حتماً تا به حال برای شما پیش آمده که روی وسایل تزئینی به خصوص وسایل سفالی لکه های قهوه ای رنگی مشاهده می کنید که از زیبایی آن ها کاسته اند . این لکه ها از باقیمانده ی غذای ماهیان در آب به وجود می آید که وجود یک گربه ماهی از ایجاد آن ها جلوگیری می کند .

 

روش تکثیر :گربه ماهی از جمله ماهی هایی است که در آکواریوم قابل تکثیر نیست و آنها را در دریاچه های مصنوعی تکثیر کرده و سپس به آکواریوم منتقل می کنند .

نکته :برای نگهداری گربه ماهی با گوشتخورانی همانند اسکار و پرت باید گربه ماهی شما از گوشتخواران بزرگتر باشد تا به آن آسیبی نرسد اما در مورد نگهداری ان با گیاهخواران به بزرگ یا کوچکتر بودن آن نیازی نیست.

برگرفته ازaquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *