نحوه نگهداری ماهی کوریدوراس

نام : کوریدوراس یا کف خوار

نام علمی : Corydoras spp

زیستگاه اصلی : جنوب امریکا

خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما = 72-78 درجه فارنهایت ( 22-26 درجه سانتیگراد ) – PH=6.0-8.0

اندازه : حداکثر تا 2.5 اینچ ( 6 سانتی متر ) رشد می کند .

ماهی کوریدوراس

طول عمر : 3 تا 5 سال

غذا : همه چیزخوار بوده و غذای خود را از بین شن های کف تانک پیدا می کند . می توان آنها را با پولکی ، کرم خونی ، تخم میگو و غذاهای دانه ای تغذیه کرد .

شرایط آب تانک : در هر 20 تا 40 گالن ( 75-150 لیتر ) آب یک قاشق سوپخوری نمک برای آنها ریخته شود ، ضمن اینکه هر دو هفته یک بار باید 50 درصد آب تانک آنها عوض شده و با آب خنک جایگزین شود . کوریدوراس ها دوست دارند آب تانک در گردش باشد که می توان از فیلتر های داخلی برای این کار استفاده کرد .

شرایط تانک : در کف تانک باید چد لایه شن ریز وجود داشته باشد و بهتر است در قسمت عقب آکواریوم چند گیاه طبیعی قرار داده شود . ضمن اینکه ارتفاع تانک آنها نباید زیاد باشد تا به راحتی از بیرون هوا بگیرند

رفتار و سازگاری : بسیار صلحجو بوده و با ماهیان بسیاری سازگار است ، ولی نباید آنها را با گلدفیش های بزرگ و سایر ماهیان بزرگ در یک تانک نگهداری کرد چرا که ممکن است به کوریدوراس ها آسیب برسد . آنها تقریباً هر چیزی را که در در کف تانک وجود دارد می خورند ولی نمی توانند همه ی غذاهای اضافی که در تانک وجود دارد را بخورند و برای این کار می توان از حلزون استفاده کرد تا غذاهای اضافی کف تانک را خورده و از کپک زدن آنها جلوگیری کند .

کوریدوراس ها یکی از آسان ترین ماهیان از لحاظ نگهداری هستند ، چرا که آنها همانند لابیرنت دار ها یک ارگان ( وسیله ی ) تنفس داشته و بدون وجود اکسیژن در تانک هم قادر به زندگی هستند . این وسیله آنها را قادر می سازد در محل های کم عمق آب های گرم که اکسیژن بسیار کمی دارد هم زنده بمانند و آنها با آمدن به سطح آب از هوای بیرون اکسیژن دریافت می کنند . البته در هنگام هوا گرفتن ممکن است به بیرون تانک پرتاب شوند که برای جلوگیری از بیرون پریدن آنها هم باید روی تانک درپوش قرار دهید .

در صورتی که کوریدوراس ها خوب تغذیه شوند ، پس از 2 سال به بلوغ می رسند ، ولی بعضی گونه ها زودتر هم به بلوغ می رسند . در کل آنها ماهیان اجتماعی بوده و باید به صورت گروهی نگهداری شوند .

برگرفته ازaquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.