نرم افزاری برای تشخیص زایمان زودرس

نرم‌افزاری برای تشخیص زایمان زود‌رس

 محققان «کینگز کالج» لندن، یک ابزار پیش‌بینی کننده را اختراع کردند که برای ارزیابی خطرات خاص زایمان زودرس استفاده می‌شود.

این نرم افزار که QUiPP نام دارد، در دو پژوهش جداگانه با بیش از هزار و 600 شرکت کننده باردار مورد آزمایش قرار گرفت. یکی از این آزمایشات بر مادرانی که علایم اولیه زایمان را داشتند متمرکز شد در حالی که آزمایش دیگر بر روی بانوانی که خطرات ناشی از زایمان زودرس در آنها افزایش یافته بود انجام شد.

پس از انجام یک سری آزمایشات، از جمله آزمون فیبرونکتین جنینی، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که این برنامه به مراتب دقیق‌تر از روش‌های پیش‌بینی کننده دیگر است.

با این حال، پروفسور اندرو شرمن، که هدایت تیم را برای توسعه برنامه QUiPP به عهده دارد می‌گوید که برای اثبات قابل اعتماد بودن این راه حل که می‌تواند به دقت خطر تولد زودرس را شناسایی کند، ارزیابی‌های بیشتری مورد نیاز است.

وی افزود: ارزیابی دقیق خطرات بارداری زودرس یک مادر باردار کار دشواری است، زیرا بسیاری از بانوانی که دارای علائم زایمان زودرس هستند، زایمان زودرس نخواهند داشت.

محققان پس از این که دریافتند در سراسر جهان هر سال 15 میلیون زایمان زودرس اتفاق می‌افتد، شروع به توسعه این نرم افزار کردند. عوارض زایمان زودرس می‌تواند برای نوزادان کشنده باشد. به این ترتیب، کارشناسان قصد دارند تا با بهبود اقدامات از ایمنی مادر و نوزاد اطمینان حاصل کنند.

این برنامه هم اکنون فقط برای سیستم‌های عامل IOS در دسترس است. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *