نشانه کمبود پتاسیم خون

این نشانه‌ ها می‌ گویند کمبود پتاسیم دارید

درست در لحظه‌ ای که خواب هفت‌ پادشاه می‌بینید، با درد کشنده ناشی از گرفتگی عضله بیدار می‌ شوید و به خودتان می‌ پیچید. شاید این مشکل در روزهای اول شما را بترساند و چند روز بعد برایتان عادی شود، اما اگر بدانید که کمبود چه ماده‌ ای در بدنتان شما را دچار گرفتگی‌ های گاه و بیگاه عضلاتی می‌ کند، می‌ توانید به جای تحمل گرفتگی عضله آن را درمان کنید.

شاید نام پتاسیم را به اندازه ویتامین C یا کلسیم نشنیده باشید اما این ماده معدنی در تنظیم مایعات بدنتان و سالم نگه داشتن عضلاتتان نقش مهمی بازی می‌ کند. مطالعات نشان می‌ دهد پتاسیم حتی از پس حفظ سلامت قلب و کلیه هم برمی‌ آید و اگر به دیابت نوع دو دچار شده باشید، با مصرف آن می‌ توانید بسیاری از عوارض ابتلا به این بیماری را پایین بیاورید.

با این حال، خبر بد این است که تنها تعداد کمی از افراد به اندازه کافی پتاسیم مصرف می‌ کنند. در حالی که بزرگسالان باید هر روز حداقل ۴۷۰۰ میلی‌گرم پتاسیم مصرف کنند، بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که اغلب آن‌ ها کمتر از نیمی از این نیاز بدنشان را تامین می‌ کنند. اگر شما هم یکی از کسانی هستید که به این نیاز توجه چندانی نمی‌ کنند، احتمالا نشانه‌ های زیر را در بدنتان مشاهده می‌ کنید.

همیشه خسته‌ اید؟

کمبود انرژی یکی از شایع‌ ترین نشانه‌ هایی است که به دنبال کمبود پتاسیم ایجاد می‌ شود. گرچه مشکلاتی مثل کم‌ خونی، آلرژی که نفس کشیدن را سخت می‌ کند، بیماری‌ های قلبی و عروقی و بسیاری از اختلالات جسمی را می‌ توان از دلایل ابتلا به خستگی مزمن معرفی کرد، اما کمبود پتاسیم مشکلی است که بسیاری از افراد را با احساس تمام‌ نشدنی خستگی روبرو می‌ کند و انجام فعالیت‌ های روزانه را برایشان دشوار می‌ کند.

فشار خونتان بالاست؟

بالا بودن فشارخون هم می‌ تواند دلایل بی‌ شماری داشته باشد اما وقتی چند نشانه حاکی از کمبود پتاسیم را همراه با فشارخون بالا تجربه می‌ کنید و با نگاهی به رژیم غذایی‌ تان می‌ بینید که رد پای خوراکی‌ های حاوی پتاسیم کمرنگ است، پیش‌ بینی دلیل بالا بودن فشار خون برایتان آسان‌ تر می‌ شود. سابقه خانوادگی، اضافه‌ وزن و مصرف بیش‌ از اندازه نمک، تنها بخشی از دلایل بالا رفتن فشارخون هستند. محققان می‌ گویند کسانی که در رژیم غذایی‌ شان به اندازه کافی پتاسیم وجود ندارد هم به عوارضی مثل فشار خون بالا دچار می‌ شوند.

عضلاتتان می‌ گیرد؟

اسپاسم‌ های عضلانی دردناک در پاها و دیگر عضلات بدن، می‌تواند از کمبود پتاسیم حکایت کند. گرچه ورزشکارانی که مشغول تمرینات سخت هستند اغلب از این عارضه شکایت می‌ کنند، اما اگر بیش از اندازه دچار کمبود پتاسیم باشید، حتی در حالت نشسته یا وقتی خواب هستید هم گرفتار چنین اسپاسم دردناکی می‌ شوید. اگر شما هم گاه‌ و بیگاه چنین اسپاسم‌ های غیر قابل‌ تحملی را تجربه می‌ کنید، بیش از قبل به خوراکی‌ های حاوی پتاسیم که در انتهای این مطلب به شما معرفی می‌ کنیم رو بیاورید.

تپش قلب دارید؟

هنگامی که سطح پتاسیم بدنتان بسیار کم می‌ شود، تپش قلب آزار دهنده هم به مشکلات دیگری که با آن‌ ها دست‌ به‌ گریبان هستید اضافه می‌ شود. اگر احساس می‌ کنید چیزی درونتان را می‌ لرزاند یا فکر می‌ کنید قلبتان از شدت تپیدن از سینه‌ تان بیرون می‌ زند، می‌ توانید به کمبود پتاسیم بدنتان شک کنید. البته تپش بیش‌ از اندازه قلب دلایل بی‌ شماری می‌ تواند داشته باشد اما همراه شدن آن با نشانه‌ های دیگر، می‌ تواند شما را نسبت به چنین کمبودی مشکوک کند.

گیاه‌ خوار شوید!

بهترین راه برای به دست آوردن میزان مورد نیاز پتاسیم، خوردن طیف گسترده‌ ای از میوه‌ ها و سبزیجات در طول روز است. گرچه اغلب ما موز را اصلی‌ ترین منبع پتاسیم می‌ شناسیم، اما بد نیست بدانید سیب‌ زمینی پخته با پوست دو برابر موز پتاسیم دارد. اسفناج، توت‌ فرنگی، کلم‌ بروکلی، و برگ‌ چغندر هم از دیگر منابع پتاسیم هستند که می‌ توانید با گنجاندنشان در سبد غذایی‌ تان جلوی دچار شدنتان به کمبود پتاسیم را بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.