نشانه های کمبود پتاسیم

پتاسیم در بسیاری از عملکردهای بدن  از جمله تنظیم مایعات و حفظ عملکرد درست عضلات نقش اساسی دارد.به نقل از  نیوزویک ،نتیجه یک مطالعه جدید، نشان می دهد که دریافت  پتاسیم فراوان از قلب و کلیه محافظت می کند؛ اما متاسفانه بسیاری از افراد میزان کافی پتاسیم  دریافت نمی کنند.پزشکان توصیه می کنند که  افراد بالغ  روزی حداقل 4 میلی گرم پتاسیم دریافت کنند، اما بیشتر ما نصف این مقدار را هم مصرف نمی کنیم. اما چگونه می توان از کم نبودن میزان پتاسیم مطمئن شد؟  با آزمایش های روتین نمی توان میزان پتاسیم را بررسی کرد و ممکن است شما با هیچ علامت بدنی هم مواجه نشوید.

 

1.برنامه غذایی رنگارنگ ندارید

بدون شک میوه و سبزی از غنی ترین منابع پتاسیم است، پس به برنامه غذایی خود  تنوع دهید.

2. احساس خستگی و ضعف می کنید

 درست است که هر چیزی می تواند انرژی فرد را از بین ببرد؛ اما اگر خواب  کافی دارید و همچنان احساس خستگی می کنید بهتر است نگاهی به برنامه غذایی خود بیندازید. مصرف کردن میوه و سبزی غنی از پتاسیم باعث ایجاد انرژی می شود. اما اگر پس از تغییر دادن برنامه غذایی باز هم مشکلتان برطرف نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

3. فشار خون بالا دارید

عوامل زیادی از جمله سابقه خانوادگی ،داشتن اضافه وزن  و مصرف زیاد  نمک می تواند باعث افزایش فشار شود .پتاسیم اثر سدیم یا نمک را خنثی می کند. بسیاری از مردم بیشترغذاهای خیلی شور و کمترمیوه و سبزیجات،  مصرف می کنند که این امر  باعث افزایش فشار خون می شود.

4.گرفتگی عضلات پا

اگر به طور منظم ازگرفتگی عضلات پشت پا رنج می برید ،به احتمال زیاد  کمبود پتاسیم دارید. ورزشکارانی که سخت  ورزش می کنند و زیاد عرق می کنند، دچار گرفتگی عضله  پشت  پا می شوند. آن هم به این علت که با تعریق  زیاد پتاسیم و الکترولیت از تعادل خود خارج می شود. بهترین کار در این مواقع خوردن یک نوشیدنی حاوی الکترولیت است نه آب.

5.دچار تپش قلب می شوید

پایین آمدن سطح پتاسیم می تواند خیلی  جدی باشد. اگر حس می کنید که قلب شما محکم می زند،تپش دارد یا این که  می خواهد از سینه کنده شود، احتمالا دچار بی نظمی ضربان قلب شده ا ید و باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

6.بهترین راه افزایش  میزان پتاسیم

بهترین راه برای جبران کمبود پتاسیم، مصرف انواع میوه ها و سبزی ها در طول روز است. اگرچه  بیشتر مردم فکرمی کنند که برای تامین پتاسیم  باید موز خورد اما  یک سیب زمینی کباب شده با پوست، دو برابر موز پتاسیم دارد. از دیگر منابع غنی پتاسیم  می توان به اسفناج، توت فرنگی، آواکادو، کلم بروکلی و…اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.