نقش ورزش در تکامل جنین

ورزش مادران در دوران حمل، تاثیرات مثبت بر تکامل جنین دارد؛ چراکه بین حرکات تنفسی جنین و تکامل سیستم عصبی وی ارتباط مستقیم برقرار است. ورزش، باعث حفظ و بهبود آماده گی جسمی و حفظ تناسب زنان حامله شده و به علت افزایش جریان خون در بدن، مانع بروز عوارض در بجلک پا میگردد. زنان حامله ای که ورزش میکنند، کمتر چاق میشوند و تحمل درد را بهتردارند.

فعالیت ورزشی با شروع دوران حمل، تاسه ماه بعد از ولادت کم می شود و در جریان حاملگی، ورزشهای با شدت کم و متوسط ( حداقل 3 باردر هفته ) انجام میشود. بعد از سه ماه اول حاملگی، از ورزش در حالت خوابیده به پشت خوادداری کنید، چرا که این نوع حرکت، قلب جنین را زیر فشار میگیرد. در ضمن ایستادن طولانی هم توصیه نمیشود. قطع ورزش در صورت وجود هریک از علائم زیر، توصیه میشود:

ورزش در بارداری

نفس تنگی، سردردی، تب، خستگی، مشکل در راه رفتن، کم شدن فعالیت جنین و خونریزی. شما میتوانید بسیاری از این روشها راکه در جریان حمل توصیه میشود، در فعالیتهای روزانه انجام دهید، طورمثال: تمرین های لگنی ( کف لگن ) درهنگام شستوشوی دندانها انجام میشود. ورزش پا و بجلک پا را میتوانید در حالیکه پشت میز تان نشت هاید و یا در موتر هستید، انجام دهید و یا در حالیکه در حال خواندن کتاب و یا تماشای تلوزیون هستید، تمرین گردن را اجرا کنید.

پیاده روی:

پیاده روی برای هضم غذا، گردش خون و نگهداری شکل بدن بسیار مفید است. در هنگام پیاده روی، سعی کنید پیراهن تان کلان و آزاد، رانها جفت، شانه ها راست و کشیده و توازن سر، حفظ گردد. همیشه در هنگام پیاده روی، بوتهای مناسب باکف نرم بپوشید.

آببازی:

هدف از آببازی، حمامیکه با آب فراوان ویا شاوری که به سرعت از آن آب بریزد، میباشد که این عمل باعث تقویت عضلات میشود و برای افزایش انرژی، بسیار مناسب است.

 

ورزش های آرام :

این نوع ورشها؛ دارای فواید زیاد است، مانند: تقویت انرژی و کاهش فشار های ذهنی و روانی همچنان به شما یاد میدهدکه چگونه تنفس تانرا کنترول کنید تا در دوران حمل کاملا ً راحت باشید.

  • درروی زمین مسطح، ورزش کنید
  • درصورت نیاز به کمک، به دیوار تکیه دهید.
  • ورزش را به آرامی شروع کنیدو به نرمی ادامه دهید.
  • همیشه مراقب تنفس تان باشید
  • همواره قبل از شروع ورزش، نرمشهایی جهت گرم کردن انجام دهید. اگر تمرینات گرم کردن را انجام ندهید، کوفت کرده گی وخشکی مفاصل و عضلات، شما را آزار میدهد.

تمرین سرو گردن:

  • همواره سرتان را به آرامی تکان دهید. در ابتد ا به آرامی سررا به یکطرف خم کنید. این تمرین را در جهت دیگر نیز انجام دهید.
  • سر را به آرامی به پشت خم کنید و مجددا ً به حالت اول برگردانید و هم بطرف چپ وراست بچرخانید.

تمرینات مفصل دست:

چهار رانو پشت کشیده، بنشینید؛ در حالیکه سرتان را به آرامی مستقیم نگهداشته اید، درهمین هنگام دست راست خود را در پشت خود قرار دهید و نفس بگیرید. این تمرین را با دست چپ و بطرف چپ نیز انجام دهید.

تمرین ساق و کف پا:

روی زمین بنشینید. درحالیکه بدن تان کاملا ً کشیده و پاها بطرف جلو در ازشده است، دستها را در پشت برروی زمین نزدیک مفصل استخوان ران، قرار دهید تا بتواند در تحمل وزن به شما کمک کند. زانو را خم کندی و سپس آنرا در حالت کشیده قرار دهید. این کار را با پای دیگر تکرار کنید. این حرکت، باعث تقویت عضلات ساق پا وران میشود.

بهبود گردش خون:

مستقیم بنشینید و دستها را در پشت جایل کنید. پای تان را از زمین بلند کنید و آنرا بطرف داخل به حالت کشیده سخت کنید سپس با حرکت مفصل بجلک در هوا یک دایره رسم کنید.

به پشت دراز بکشید:

درحالیکه دستهای تان در کنار بدن است، کف پا را به زمین فشار دهید و لگن را تا ارتفاعی که میتوانید از زمین بلند کنید. سپس به آرامی به طرف پایین برگردید. در این حین، به آرامی و عمیق نفس بکشید.

بروی زمین صاف، دراز بکشید و زانو ها را به آرامی در داخل شکم جمع کنید و دراین حالت، چند ثانیه بمانید و به طور عمیق تنفس کنید و سپس در حالت راحت، قرار بگیرید.

به پشت دراز بکشید و دستها را ازهم بازکنید و در حالیکه نفس تانرا بیرون میدهید، به آرامی زانورا به طرف چپ و سررا به راست بچرخانید. این حرکت موجب گردش آرام ستون فقرات میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.