نمونه گیری از مجرای ادرار خانم و مرد

خروج ترشحات از مجرای ادراری در هر دو جنس دیده می شود اما به دلیل این که ترشحات عفونی معمولا با ترشحات واژن در زنان پوشانیده می شود، این گونه عفونت ها در زنان علامت کم تری دارند.
برای نمونه گیری مجرا از سواب های کتانی، ابریشمی و یا رایون استفاده می شود که معمولاً به منظور خنثی کردن اثر اسید های چرب، دارای شارکول هستند.
آزمایش مستقیم میکروسکوپی:
در نخستین قدم‏، معمولاً از ترشحات گرفته شده لام گرم تهیه می شود. حساسیت لام گرم در یورتریت سوزاک در مردان تا ۹۰% و ویژگی تا ۹۸% خواهد بود. (لام مجرا)
حساسیت لام گرم در واژینوز باکتریایی و به ویژه واژینوز گاردنرلا واژینالیس بین ۹۳ تا ۹۷% است. (بیشتر از کشت) اما حساسیت در زنان مبتلا به سرویسیت نایسریایی و به ویژه زنان بدون علامت کم تر است.
کشت:
از این محیط ها در شناسایی نایسریا گونوره آ استفاده می شود. تایرمارتین،  تایرمارتین تغییر یافته و محیط کشت نیویورک سیتی
برای تریکوموناس واژینالیس: ‌محیط   Diamound
برای گاردنرلا:  CAN (Sheep Blood Colistin Nalidixic Acid)

نمونه گیری از مجرای ادراری مردان:
سواب را تقریباً به اندازه ۲ cm در داخل مجرا فرو برده و قبل از خارج نمودن، آن را در داخل مجرا کاملاً بچرخانید. از آن جایی که کلامیدیاها پاتوژن داخل سلولی هستند بنابر این خارج ساختن سلول های اپی تلیال بوسیله سواب از مخاط مجرای ادرار مهم است. جدا کردن سلول برای کشت دادن گنوکوک، کلامیدیا و اوره آ پلاسما ضروریست. در مواردی که ترشحات مجرای ادرار زیاد باشد می توان بدون وارد کردن سواب به داخل مجرا ترشحات آن را جمع آوری کرد.

نمونه گیری از مجرای ادرار زنان:
نمونه مجرای زنان تا یک ساعت پس از دفع ادرار باید گرفته شود. به واسطه اسپیکولوم یک سواب وارد سرویکس شده و از طریق آن از فضای آندومتر نمونه گیری انجام می شود. در این روش از آلودگی سواب با دیواره های واژن و یا دهانه رحم جلوگیری می شود. نمونه هایی  که برای جداسازی کلامیدیا تراکوماتیس مورد استفاده قرار می گیرند باید در محیط ترانسپورتی که دارای بافر، ساکاروز و آنتی بیوتیک است قرار داده شوند. اگر امکان کشت نمونه ها به مدت چندین ساعت نیست می توان بدون آن که یخ بزند در یخچال قرار داد.
نمونه گرفته شده از ترشحات مجرا علاوه بر کشت باید به وسیله رنگ آمیزی گرم از نظر وجود گنوکوک (دیپلوکوک های گرم منفی داخل سلولی) مورد بررسی قرار گیرند. تشخیص این باکتری در دستگاه تناسلی زنان به وسیله رنگ آمیزی، مشکل تر از مردان است.
ترشحات را بر روی آگار خون دار، شکلات آگار و یا کلمبیا آگار در شرایطی که دارای  ۵% CO2 باشد کشت می دهند.
از جمله باکتری هایی که ممکن است در ترشحات مجاری ادراری یافت شوند می توان به کلامیدیا، مایکوپلاسما، نایسریا گونوره آ، گاردنرلا واژینالیس، استافیلوکوکوس ها و کلی فرم ها اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *