حمل اصولی بار سنگین جهت جلوگیری از آسیب بدن

نکاتی برای حمل اصولی بارهای سنگین

بعضی افراد به فراخور شغلی که دارند، باید بارهای سنگین را جا به‌ جا کنند و طبیعتا بیشتر در معرض آسیب‌ های عضلانی و استخوانی قرار می‌ گیرند. تقریبا 4/1 درصد از حوادث کاری حین حمل بار رخ می‌ دهد. به‌ ویژه اگر حمل بار با حرکات سریع، شدید و ناگهانی مانند چرخاندن تنه یا خم‌ و راست شدن ناگهانی همراه باشد. برای جلوگیری از حوادث ناگوار و بهبود شرایط جسمانی کارگرهایی که وظیفه حمل بار را بر عهده دارند، رعایت یک سری نکات بسیار مفید است.

حمل چه بارهایی برای بدن ایمن است؟

شرایط هر فرد تعیین می‌ کند که او قادر به حمل چه مقدار بار است. نوع باری که حمل می‌ شود، میزان آمادگی جسمانی فرد، تعداد دفعاتی که قرار است این کار تکرار شود و یک سری مسائل جزئی دیگر در تعیین وزن بار مناسب برای هر شخص لحاظ می‌ شود. اما به طور کلی فرمول‌ هایی هم هست که اندازه‌ هایی تقریبی به دست می‌ دهد.

در حالت نشسته یک خانم می‌ تواند 3 تا 5 کیلوگرم و یک آقا 5 تا 7 کیلوگرم بار را جا به‌ جا کند.

در حالت ایستاده این مقدار بیشتر می‌ شود. یک خانم در حالت ایستاده می‌ تواند 15 تا 17 کیلوگرم و یک آقا 20 تا 25 کیلوگرم بار را بلند کند.

کارگران عزیز، توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرید

چنانچه شغلتان ایجاب می‌ کند هر روز باری را حمل کنید، بهتر است از ابزارهای کمکی استفاده کنید. ابزارهایی که قدری از فشار کار بر شما کم می‌ کنند؛ مثل چرخ‌ دستی یا بالابرهای مکانیکی کوچک.

حمل بار بدون داشتن آمادگی جسمانی به سلامت شما آسیب می‌ رساند. بهترین راه این است که برنامه منظمی برای ورزش روزانه داشته باشید. ورزش برای همه لازم است، اما برای کسانی که کارشان بلند کردن و جا به‌ جایی اجسام سنگین است، لزوم و اهمیت بیشتری پیدا می‌ کند.حتی اگر کسی به دلایلی مثل اسباب‌ کشی قرار است بارهای سنگین جا به‌ جا کند، باید پیش از آغاز فعالیت، حرکات نرمشی انجام دهد تا کمتر دچار درد های عضلانی و آسیب احتمالی بشود.

برای بلند کردن یا بر زمین گذاشتن بار نباید کمر را خم‌ و راست کنید، بلکه باید با خم‌ و راست کردن زانوها بار را بلند کنید یا بر زمین بگذارید.

حین حمل بار، دست‌ ها نباید خیلی از بدن فاصله داشته باشند. تا حد ممکن دست‌ ها را نزدیک به بدن نگه دارید.

الزاما همه بارها به یک شکل و توسط دست نباید حمل شوند. بعضی بارهای سنگین روی دوش بهتر و راحت‌ تر حمل می‌ شوند.

راه رفتن روی پله ها

اگر قرار است باری را از پله‌ ها بالا ببرید، بهتر است از سطح شیب‌ دار استفاده کنید که معمولا در اغلب ساختمان‌ ها وجود دارد. حتی اگر این سطح شیب‌ دار وجود نداشت، می‌ توانید پله را با استفاده از یک صفحه چوبی یا فلزی غیر لغزنده، شیب‌ دار کنید.

اگر قرار است بار را یک‌ بار زمین بگذارید و دوباره جا به‌ جایش کنید، بهتر است آن را روی یک سکو یا میز یا هر بلندی دیگری قرار دهید تا برای بار دوم مجبور نباشید کاملا خم شوید.

افرادی که شغل دائمشان حمل بارهای سنگین است، می‌ توانند مفاصل را با پارچه ببندند. این کار باعث می‌ شود نوعی حفاظت بیرونی از مفاصل صورت بگیرد و فشار کمتری به مفاصل وارد شود.

مراقب زمین خوردن باشید

روی زمین‌ های لغزنده نباید باری را حمل کنید، چراکه در صورت از دست دادن تعادل احتمال آسیب‌ دیدگی دوچندان می‌ شود.

عواملی مانند نور و سر و صدا هم در حمل بار نقش مهمی را ایفا می‌ کنند. معمولا در محیط‌ های کم‌ نور یا محیط‌ های شلوغ و پرسر و صدا احتمال برهم خوردن تعادل بیشتر است. بنابراین در نور کم یا محیط شلوغ باید خیلی بیشتر مراقب باشید.

خستگی ذهنی یا تنش روانی هم در حمل بار موثر است. وقتی فرد تمرکز لازم را ندارد، احتمال اینکه بار از دستش بیفتد یا تعادلش به هم بخورد، زیاد است. بنابراین افرادی که شغلشان حمل بار است، باید به وضعیت ذهنی و روانی خود هم رسیدگی کنند.

استراحت به‌ موقع در شغل‌ های دائمی که با حمل بار سنگین سروکار دارند، یکی از ملزومات کار است. هرگاه احساس خستگی سراغتان آمد باید استراحت کنید.در واقع احساس خستگی نوعی هشدار بدن به شماست. فشار آوردن در مواقع خستگی تنها آسیب‌ های جسمانی را بیشتر می‌ کند. بعد از یک استراحت کوتاه توان جسمانی از دست‌ رفته بازمی‌ گردد و کار به شیوه سالمی انجام می‌ شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.