نکاتی درباره دندان درآوردن کودک

بي‌قراري شيرخوار از همان ماه‌هاي اول تولد نمی‌تواند به رويش دندان مربوط باشد. اينكه شیرخوار 3 ماهه‌اي دست به دهان ببرد و بي‌تابي كند، ربطي به خارش لثه ندارد زیرا حداكثر چند روز قبل از رويش دندان نخست (دندان پيش فك تحتاني) و از حدود ٦ ماهگي اين خارش و بي‌تابي شروع می‌شود نه ماه‌ها قبل از آن.

تب خفيف، آن هم در اوج زمان رويش كه بزاق خيلي زياد ترشح می‌شود و كودك كلافه است،شايد بتوان به دندان نسبت داد اما تب ناگهاني، شديد يا طولاني را هرگز به رويش دندان ربط ندهيد خصوصا اگر با سرفه، درد شكم، استفراغ و… همراه باشد.

در بزرگسالان گاهي درد دندان آسيا سبب گوش‌درد مي‌شود اما در كودكان اين 2 درد به یکدیگر ربطی ندارند و علت بايد بررسي شود.

تا حدودي شل شدن مدفوع، آن هم فقط براي چند روز همراه ساير علائم رويش دندان مانند افزايش بزاق و بي‌قراري قابل‌توجيه است اما اسهال شديد و طولاني ربطي به اين موضوع ندارد و حتما پزشك بايد كودك را ببيند.

شروع رويش دندان حدود 7-6 ماهگي و همزمان با 3 پديده در زندگي او است. گاهي والدين به اشتباه به جاي رسيدگي بيشتر و در نظر داشتن اين موارد كودك را رها می‌کنند و مشكلات را به رويش دندان نسبت می‌دهند. این 3 پدیده شامل شروع غذاي كمكي، افزايش تحرك كودك، تماس‌هاي اجتماعي‌ او و كاهش برخي عوامل ايمني‌زاست كه تا اين سن در خون كودك وجود داشته (از طريق بندناف از مادر گرفته) و كم‌كم از اين ماه‌ها ناپديد می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *