نکاتی راجع به نمونه گیری

آنچه بیماران در مورد نمونه گیری باید بدانند :
برای انجام هر آزمایش نیاز به نمونه خاصی از بدن می باشد که باید با رعایت شرایط خاصی گرفته شود. متاسفانه موقع مراجعه به آزمایشگاه اکثر افراد از این موضوع بی اطلاعند و در نتیجه در وقت غیر مناسب بدون آمادگی مراجعه می نمایند که باعث میشود یا مجددا مراجعه نمایند یا با نمونه غیر مناسب آزمایش برای آنان انجام شود که در نتیجه جواب مطلوب حاصل نمی شود .
صرف نظر از نوع آزمایش درخواستی به دو نکته دقت کنید :*  در صورتی که بیماری خاصی دارید یا به منظور خاصی آزمایش را انجام می دهید حتما آزمایشگاه را مطلع سازید .* در صورتی که پزشک معالج شرایط خاصی را برای انجام آزمایش توصیه کرده حتما رعایت فرمائید .

1
قند ناشتا و چربی
حداقل 12 ساعت ناشتائی لازم است.ناشتائی یعنی نخوردن غذا,میوه,چای شیرین ومواد حاوی قند و چربی. مثلا اگر ساعت 9 شب شام خورده اید بایستی 9 صبح نمونه گیری شوید.مصرف آب در ساعات ناشتائی بلا مانع است .
قند خون در تست تحمل گلوکز(GTT)
حد اقل 12 ساعت ناشتائی لازم است چون اولین نمونه آن قند خون ناشتاست بعد از این نمونه در آزمایشگاه به بیمار پودر گلوکز به اندازه لازم خورانده می شود و در فواصل منظم چک می شود. دقت کنید در فواصل آزمایش نبایستی غذا مصرف کنید .توجه : بیماران دیابتی بایستی برای چک کردن قند خون داروی خود را مثل روزهای دیگر مصرف کنند مگر آنطور که پزشک معالج توصیه کند .

اسید اوریک,اوره,فسفر,کلسیم,کراتینین,آنزیم های کبدی,تستهای انعقادینیاز به ناشتائی ندارند .
تست های هورمونینیاز به ناشتائی ندارند .
آهن : بهتر است ناشتا و صبح هنگام انجام شود .
نمونه های ادرار و مدفوعآزمایش کامل و کشت ادرار(بزرگسالان و بچه ها) : بهتر است اولین نمونه صبحگاهی بعد از بیدار شدن از خواب گرفته شود . برای اینکار پس از پذیرش نسخه و دریافت ظرف از آزمایشگاه صبج روز بعد به این ترتیب عمل کنید . محل را با آب گرم بشوئید ابتدای ادرار را تخلیه کنید ادرار وسط جریان را در ظرف جمع آوری کنید .قبل از انجام آزمایش نبایستی در ظرف را بازکنید. ازمصرف ضد عفونی کننده و الکل جداً خوداری کنید . آزمایش ادرار ٢٤ ساعته :دفع بعضی مواد در یک زمان با زمان دیگر تفاوت زیادی دارد و یک نمونه ادرار نمی تواند نشان دهنده صحیح دفع آن باشد بنابراین لازم است طی یک دوره ٢٤ ساعته اندازه گیری شود .
برای این منظور پس از تهیه گالن ٤ لیتری تمیز به آزمایشگاه مراجع نمائید تا پس از پذیرش نسخه مواد نگهدارنده مناسب در ظرف شما ریخته شود . نمونه های ادرار شیرخواران و نوزادان :در سنینی که هنوز کنترل ادراری برقرار نشده است بایستی کیسه مخصوص که برای دختر و پسر جداگانه طراحی شده است از داروخانه خریداری کرده و پس از شستن تمیز محل آن را به شیر خوار وصل کنید پس از اینکه تقریباً 3/1 آن پر شد آن را به آزمایشگاه بیاورید .
دقت کنید : حتی المقدور صبح اول وقت کیسه را به شیر خوار وصل کنید که تا ظهر درآن ادرار جمع شده به آزمایشگاه آورده شود تا آزمایش روی آن انجام شود و اگر شب کیسه را وصل کنید علاوه بر اینکه ادرار می ریزد ماندن ادرار باعث نتایج غلط میشود .
تست چسب مقعد(Scatch test)آخر شب بعد از خابیدن کودک یک قطعه چسب نواری بدون تا خوردگی دقیقا به ناحیه مقعد او بچسبانید و صبح هنگام آن را برداشته روی لامی که از آزمایشگاه گرفته اید بچسبانید و به آزمایشگاه بیاورید ..
مدفوع سه نوبته: برای مدفوع سه نوبته پس از پذیرش نسخه 3 ظرف از آزمایشگاه می گیرید . هر نوبت را در یک روز تهیه کرده و به آزمایشگاه برسانید . از نگهداشتن یک نوبت و آوردن آن با نوبت بعدی جداً بپرهیزید .آزمایش ادرار برای تشخیص حاملگی نیاز به دستور خاصی ندارد .
ضایعات پوستیبرای بررسی ضایعات پوستی زخم هاو لکه ها از نظر عفونت و قارچ بایستی حداقل یک شبانه روز از شستن محل خودداری کنید . همچنین نبایستی دارو ازجمله کرم و محلول موضعی مصرف شود .
پاپ اسمیرحداقل سه روز قبل از انجام پاپ اسمیر از نزدیکی و مصرف پماد و کرم واژینال خودداری کنید در صورتیکه پاپ اسمیر قبلی دارید بهتراست به مسؤل آزمایشگاه ارائه دهید .
آزمایش مایع منی برای بررسی اسپرمبرای انجام آزمایشات اسپرم برای کنترل لوله بندی یا بررسی عقیمی بایستی حتما شرایط زیرا رعایت کنید .از زمان انزال قبلی تا نمونه گیری بایستی 3 و حداکثر 5 روز گذشته باشد .درصورت تهیه نمونه درمنزل بایستی حداکثر ظرف نیم ساعت نمونه را به آزمایشگاه برسانید .در تمام مدت حمل نمونه بایستی ظرف آن در داخل دست نگه داری شود تا حرارت بدن را به خود بگیرد .قبل از نمونه گیری محل را نیز بشوئید . در صورتیکه آزمایش ادرارهم درخواست شده باشد بایستی نمونه ادرار جداگانه در ظرف ادرار تهیه شود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.