نکاتی که والدین درباره نوزاد تازه متولد شده خود باید بدانند

 

بچه

 

نی نی دوست داشتنی
نوزادان تازه متولد شده دارای حس بویای بسیار قوی می باشند که آنها را قادر می سازد مادر خود را شناسایی کنند. تا آنجا که می توانید نوزاد خود را در آغوش بگیرید و در شناسایی خود به او کمک کنید.

لمس کردن آهسته( نرم)
زمانیکه شما قسمت نرم سر نوزاد یعنی فونتانل( ملاج ) او را لمس می کنید به مغز او آسیبی نمی رسد. در واقع آن یک پوسته ضخیم محافظ است و به نی نی اجازه می دهد که به راحتی از کانال تولد عبور کند، جمجه ( کاسه سر) نوزاد تا حدی انعطاف پذیر است و فونتانل یک فضای خالی (باز) در جمجه است که بتدریج با گذشت زمان و رسیدن نوزاد به 6 ماهگی بسته می شود.و اگر شما در قسمت فونتانل نوزاد نبض (تپیدن) حس می کنید امری کاملا طبیعی است و نشانه سلامتی نوزاد می باشد. اگر فونتانل نوزاد کمی تورفتگی داشته باشد، و او بی میل باشد حتما به پزشک مراجعه کنید( ممکن است بیمار باشد).

مو خوب
برخی از نوزادان ممکن است با موهای فر( مجعد)، درهم پیچ خورده بدنیا آیند. لازم است که موهای نی نی را هنگامی که خیس است با برس نرم برس کنید تا زمانیکه او شروع به شناختن خود می کند ، دستهای او در بین موهایش گیر نکند. اگر موهای نوزاد شما شروع به ریختن کرد و تمام موهای زیبا هنگام تولدش را از دست داد اصلا ناراحت نشوید زیرا موهای او دوباره رشد می کند.

کله مخروطی
آماده باشید، زیرا ممکن است که کله نی نی شما بعد از مرحله دوم زایمان، تا حد کمی دراز شود( فرم آن تغییر کند) و این امری کاملاً طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود.

سکسکه
آماده باشید، زیرا ممکن است که کله نی نی شما بعد از مرحله دوم زایمان، تا حد کمی دراز شود( فرم آن تغییر کند) و این امری کاملاً طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود.

سروصدا
بعلت اینکه مجاری تنفسی( وابسته به بینی) نوزادان از ماده مخاطی پوشیده شده است، آنها برای پاک کردن این مجرا عطسه و خر خر می کنند و بعد از مدتی آنها قادرند که از طریق دهان تنفس کنند، زمانیکه بینی آنها بسته است. هوای خانه خود را تمیز و عاری از دود و گرد و غبار سازید و از بخور برای پاک و تمیز نگه داشتن مجرای تنفسی نوزاد استفاده کنید.

سکسکه
ممکن است شما احساس کنید که نی نی درون رحم شما سکسکه می کند و برخی از نوزادان بسیار سکسکه می کنند. متخصصان اطفال براین عقیده اند که در نوزادان تازه متولد شده یک ارتباط نادرست (عدم ارتباط) بین مغز و دیافراگم باعث سکسکه می شود. در هر صورت ناراحت نباشید سکسکه کاملاً طبیعی و بدون ضرر است.

بو کشیدن
نوزادان تازه متولد شده دارای حس بویایی قوی هستند که آنها را قادر می سازد در طی سه روز بوهای طبیعی (رایحه های طبیعی )، بو بدن مادر خود را شناسایی کنند. وقت بیشتری را صرف در آغوش گرفتن نوزاد خود کنید و او را به سینه خود نزدیک کنید و در شناسایی بو خود به او کمک کنید و ارتباطتان را قوی سازید.

سلام لکه ها!
این دانه ها و جوش های روی صورت نی نی چیست؟ بخوبی، هورمون های مادرانه در بدن شما ترشح شده است. بسیاری از نوزادان دارای جوش هایی ریز می باشند که معمولاً بین دو هفتگی تا دو ماهگی بوجود می آیند و خود بخود از بین خواهند رفت، نوزاد را به طور مرتب حمام کنید پوست آن را تمیز نگه دارید از لوسیون های مخصوص جوش استفاده نکنید . فقط در بعضی موارد خیلی شدید به پزشک اطفال مراجعه کنید و اگر لازم باشد دارو تجویز می کند که در اکثر موارد ضرورتی ندارد. این امر برای مادر نگران کننده است ولی هیچ آزاری به نی نی نمی رساند. صبور باشید، این مسئله بخودی خود برطرف می شود.

پوست نرم
در بعضی موارد تحریک و قرمزی پوست نوزاد ( در محل پوشک) بدون هیچ دلیلی دیده می شود. نا امید نشوید. و بیشتر پزشکان کرم های مرطوب کننده و آب را توصیه می کنند تا زمانیکه قرمزی برطرف شود. برای محافظت از پوست نوزاد از کرم های مخصوص سوختگی نوزاد( سوختگی ناشی از ادرار- پوشک) استفاده نمایید.

گرفتن دست من
دستان نوزادان بصورت جمع ( مشت کرده) می باشد که بدلیل رفلکس چنگ زدن می باشد و در چند هفته اول بعد از تولد ناپدید می شود. برای باز کردن دست نوزاد و توجه او به انگشتانش این حرکت را به آرامی انجام دهید: انگشت شست خود را بر روی کف دست نوزاد قرار داده و به آرامی حرکت دایره ای شکل ( کشیدن دایره بر کف دست) انجام داده تا نی نی احساس آرامش کند و مشت خود را بازکند سپس به آرامی انگشتان وی را باز کرده و لمس کنید.

برآمدگی( بیرون زدن) ناف
زمانیکه بند ناف نوزاد می افتد، ممکن است شما احساس کنید که ناف نی نی قدری برآمده است. ناراحت نباشید، احتیاج به هیچ درمانی نمی باشد. این مسئله بخودی خود برطرف می شود و ناف نی نی شما کاملاً طبیعی می شود. بستن شکم و یا ناف نوزاد برای محکم و یا تحت فشار قرار دادن آن هیچ کمکی نمی کند.

منبع:نی نی پلاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.