نکات اصلی برای خرید مایکروفر

انواع مایکروفر

مایکروفر توکار: مایکروفر توکار برای ست شدن با نمای آشپزخانه و دکوراسیون آن و همچنین آشپزخانه هایی مناسب است که میز کافی برای قرار دادن مایکروفر ندارند. این نوع از دستگاه ها پس از خریداری باید توسط تکنیسین نصب شوند.

مایکروفر رومیزی: این دستگاه ها برای آشپزخانه هایی مناسب است که به مقدار کافی میز دارند. از آنجا که محل قرار گرفتن آن ها اختیاری بوده و نباید در مکان خاصی نصب شوند، بلافاصله پس از اتصال به برق قابل استفاده هستند. به علاوه نسبت به نوع اول، قیمت پایین تری نیز دارند.

قدرت مایکروویو: قدرت مایکروویو با وات مشخص می شود. هرچه این دستگاه ها وات بالاتری داشته باشند، پخت غذا با آن ها سریع تر و راحت تر است.

حجم: حجم مایکروفر یا به عبارتی فضای داخلی آن با واحد لیتر مشخص می شود. هرچه حجم مایکروفر بیشتر باشد مواد غذایی بیشتری نیز در آن جای می گیرد. البته دارا بودن حجم بیشتر به معنای بزرگ تر بودن دستگاه نیز هست، بنابر این برای انتخاب میزان حجم داخلی مایکروویو علاوه بر مقدار مواد غذایی که  قرار است پخته شوند، توجه به اندازه مکان محل قرار گیری آن نیز مهم است.

قابلیت های مایکروویو: قبل از اینکه دستگاه مایکروفر مورد نظر خود را انتخاب کنید، باید بدانید که نوع استفاده شما از آن چیست؟ آیا تنها می خواهید با آن غذاهای خود را گرم نموده یا علاوه بر آن، آشپزی هم بکنید؟ هرچه انتظارات بیشتری از مایکروفر خود داشته باشید، به همان میزان باید دستگاهی با قابلیت های بیشتر انتخاب نمایید.

مایکروفر چگونه کار می کند ؟

اجاق مایکروفر دارای لامپ مگنترون می باشد که الکتریسیته را به امواج فرکانس بالای مایکروویو تبدیل می کند . مایکروویو شکلی از انرژی الکترومغناطیسی می باشد .مانند امواج نوری و امواج رادیویی و قسمتی از طیف الکترومعناطیس را در بر می گیرد . امواج مایکروویو موجب می شود که ملکول های غذا به شدت بلرزد و در نتیجه در اثر اصطکاک بوجود آمده که موجب ایجاد گرما می شود ، پخت غذا را به دنبال خواهد داشت . به مفهومی دیگر غذا پخته شده در مایکروفر به سادگی امواج مایکروویو را جذب کرده و آنرا به شکل انرژی گرمایی تبدیل می کند و همین موجب پخته شدن غذا می شود . امواج مایکروویو ، بی بو ، بی رنگ ، بدون مزه بوده ودر عین حال موج رادیواکتیو نمی باشد . اجاق مایکروویو یکی از دستگاههای کارآمد صرفه جویی در وقت و انرژی می باشد که می توان آنرا خریداری نمود . بعنوان مثال پخت سیب زمینی در یک فر معمولی ۱۸ بار بیشتر از پخت در مایکروفر طول می کشد . و علاوه بر این در مایکروفر بیرون تا داخل غذا به طور کامل پخته می شود .پخت در مایکروفر برای بسیاری از کارهای آشپزی سریعتر است چرا که انرژی در غذا ایجاد می شود نه ظرف یا فر . ضمنا مایکروفر موجب گرم شدن آشپزخانه نمی شود ، مانند گرمایی که دیگر وسایل پخت ایجاد می کند . 

چه زمانی مایکروفر برای اولین بار در پخت غذا استفاده شد

مایکروویو در جنگ جهانی دوم بعنوان اساس رادار جهت تشخیص و مکان یابی هواپیماهای دشمن در مصافت های طولانی بکاربرده شد . در این زمان حدود ۱۹۴۵ بطور اتفاقی یک مهندس آمریکایی به نام پرسی لی بارون اسپنسر که در زمینه ابزار رادار کار می کرد ، متوجه شد مقداری شکلات که در جیب او بوده آب شده است . اسپنسر متوجه شد که این امواج مایکروویو بوده که موجب آب شدن شکلات و همچنین گرم شده او شده است. بعد از آن ،  آنها به توانایی چنین کشفی  پی بردند و اولین اجاق مایکروفر خانگی را ساختند .

آیا امواج مایکروویو مضر است ؟

مقدار کمی موج مایکروویو مضر نمی باشد . امواج مایکروویو بطور معمول اطراف ما را احاطه کرده است . امواج ارسالی ماهواره ها ، تلفن همراه  و حتی بوسیله امواج حرارتی در اطراف ما مایکروویو می باشد  . یک اجاق مایکروویوی که به درستی طراحی شده هیچ موج مایکروویوی را به بیرون منتقل نمی کند .

چرا از ظروف فلزی نمی توان در مایکروفر استفاده کرد؟

امواج مایکروویو موجب ورود جریان به فلز می شود ، این جریان ممکن است تا حدی فلز را گرم کند که موجب آتش سوزی شود . بنابراین ، استفاده از ظروف فلزی اصلا کار معقولی نیست .

همواره نکته های را در استفاده از مایکروفر به یاد داشته باشید:

* قبل از استفاده از مایکروفر دفترچه راهنمای استفاده از آن را به دقت  و بطور کامل مطالعه نمایید .

* از ظروف و تابه های فلزی در مایکروفر استفاده نکنید .

 * ظروف چینی که دارای حاشیه طلاکوب و براق می باشند ، ظرف مناسبی برای پخت نیست  . همواره از ظروف چینی نشکن و مقاوم با دما Pirex که دارای رنگ شفاف می باشد استفاده نمایید .

 * غذا زمانی بطور کامل پخته شده که کف ظرف در قسمت وسط گرم شده باشد .

* غذای کمتر را به مدت کمتری بپزید . زمانی که غذا در ظرف حدود ۵ سانتی متر قطر را اشغال کرده باید مدت زمان کمتری پخته شود چرا که نفوذ گرما از اطراف غذا سریعتر انجام می شود .

* برای جلوگیری از خشک شدن غذا ، در زمان پخت و یا گرم کردن غذا ، ظرف را با درپوش منفذ دار بپوشانید .

* در پخت مایکروفر مقدار کمتری نمک و ادویه استفاده کنید ، چرا که موجب از دست دادن رطوبت و سفت شدن غذا می شود . می توانید نمک را در مراحل پایانی پخت اضافه کنید .

 * در پخت مایکروفر از مقدارکمتری آب استفاده کنید تا پخت سریعتر انجام شود .

* در پخت  با اجاق مایکروویو بطور مرتب مایع را بهم بزنید ، این کار موجب پخت بهتر و سریعتر  غذا می شود .

* غذاهای متراکم را برای مدت زمان بیشتر و با قدرت کمتر بپزید . چرا که غذاهای متراکم و فشرده آرام تر از غذاهای پرمنفذ پخته می شود .

* در چیدن غذاها قبل از پخت ، بخشی از غذا را که دارای پهنای بیشتر و ضخامت کمتر است در ظرف پهن کنید و گیاهان خرد شده را در اطراف ظرف قرار دهید و سعی کنید مواد در یک لایه در مایکروفر چیده شود .

 * در صورت پخت تکه های بزرگ ، آنها را گه گاه زیر و رو کنید .

 * غذای پخته شده در مایکروفر نیاز به زمان توقف بعد از پخت دارد ! از آنجا که بعد از اتمام کار دستگاه مایکروفر، گرمای داخلی غذا به پختن بیشتر آن کمک می کند ، لذا پیشنهاد می کنیم بعد از پخت در مایکروفر و خارج کردن غذا از دستگاه ، درب ظرف را روی آن بگذارید و یا آن را در ظرف هم اندازه در بسته قرار دهید  تا گرمای خارج شده به خود غذا برگردد .

مایکروفر

 * دقت کنید که منافذ خروجی گرمای مایکروفر را نپوشانید تا به دستگاه آسیب نرسد . بر روی دستگاه مایکروفر چیزی نگذارید و فاصله مناسبی در پشت و اطراف دستگاه جهت خنک شدن قطعات دستگاه حفظ کنید .

توجه کنید : مایکروفر با ماکروفر تفاوت دارد! مایکرو پسوندی برای ریز و کوچک بودن است و ماکرو پسوندی برای بزرگ بودن .مایکروویو یعنی امواج ریزی که دارای فرکانس بالا و طول موج کم است این در حالی است که ماکروویو عکس آن است . پس مایکروفر و یا اجاق مایکروویو ،  اجاق برقی است که از امواج مایکروویو جهت پخت استفاده می کند  . بعضا به  این دستگاه مایکروویو می گویند که این تنها نام امواج استفاده شده است و مانند این است که به اجاق گاز بگوییم گاز .

۱) سه طراحی اصلی برائ ساخت ماکروفر وجود دارد که موقع خرید باید به آنها توجه کنید؛ ماکروفرهای توکار که داخل دیوار یا کابینت جاسازی می شوند بنابراین در آن هم تراز سطح دیوار یا کابینت قرار می گیرد. نوع دیگر آنهایی می باشند که روی فر موجود یا فر داخل کابینت کار گذاشته می شوند و آخری هم همان ماکروفرهای معمولی می باشند که یک دستگاه جداگانه است که می توانید آن را روی کابینت، میز یا هر جای دیگری که بخواهید قرار بدهید.

۲) اگر هزینه خرید ماکروفر برائتان مهم است باید در نظر داشته باشید که ماکروفرهای رومیزی معمولی از همه ارزان تر می باشند. سبب اصلی بالا بودن قیمت انواع دیگر هزینه های نصب آن است. تنها کاری که پس از خرید ماکروفر رومیزی باید بکنید این است که جایی برائ آن باز کنید و دوشاخه اش را به پریز بزنید در حالی که دو نوع دیگر ماکروفر باید داخل یا روی دیوار کار گذاشته شوند و باید شرایط مطلوب برائ تهویه آنها فراهم شود.

۳) ببینید ماکروفر با چه قدرتی نیاز دارید. قدرت ماکروفر با وات اندازه می گردد. بیشترین قدرت بعضی ماکروفرها ۶۰۰ وات و در بعضی دیگر ۱۴۰۰ وات است. اگر برائ پخت مواد غذایی در حجم بالا از ماکروفر استفاده می کنید به ماکروفر پرقدرت تری احتیاج دارید اما اگر برائ یکی دو نفر از ماکروفر استفاده می کنید دستگاه کم قدرت تری کار شما را راه می اندازد.

۴) همچنین باید به اندازه ماکروفری که می خواهید توجه کنید؛ هم از نظر جایی که در آشپزخانه برائ آن در نظر گرفته اید و هم اینکه ماکروفرهای بزرگتر در هر بار پخت مقدار ماده غذایی بیشتری در خود جای می دهند. بهتر است پیش از آنکه برائ خرید اقدام کنید جای قرار دادن آن را در آشپزخانه مشخص کنید.

۵) ماکروفر معمولی باید قادر باشد غذا بپزد، یخ زدایی کند و غذاهای یخچالی را دوباره گرم کند. مطمئن بشوید ماکروفری که می خواهید بخرید بتواند همه این عملکردها را انجام بدهد.

۶) سرانجام به سایر عملکردهایی که ممکن است از ماکروفر خود انتظار داشته باشید، فکر کنید.

بیشتر ماکروفرهای تازه صفحه چرخانی دارند که ماده غذایی را می چرخاند و سبب پخت یکنواخت آن می گردد. مدل های تازهتر المنتی دارند که سبب طلایی و ترد شدن روی غذای پخته شده می شوند. برائ بعضی ها هم مهم است که ماکروفرشان حالت مخصوص پاپ کورن داشته باشد که تنها با فشار یک دکمه بتوانند پاپ کورن درست کنند.

● احتیاط کنید

ماکروفر وسیله ای چندمنظوره است. هنگامی که کاربرد و قدرت هر دکمه روی دستگاه تان را یاد گرفتید می توانید انواع مختلف غذاها را با آن طبخ کنید. دستورالعمل های طبخ با ماکروفری را که خریده اید به دقت مطالعه کنید و جزئیات کارهایی را که انجام می دهد یاد بگیرید. تا وقتی که به تمامی عملکردهای دستگاه کاملاً آشنا نشده اید احتیاط را فراموش نکنید.

راهنمای خرید مایکروفر

در بازار لوازم‌خانگی مدل‌های متنوع مایکروفر دیده می‌شود که برای رفع نیازهای مختلف ارائه می‌شوند؛ مانند مایکروفر رومیزی که صرفاً برای قرار دادن روی کابینت و اپن آشپزخانه طراحی‌شده است و قیمت مناسبی دارد و یا مایکروفر چندمنظوره که با توجه به فولاد ضدزنگ به‌کاررفته در ساخت بدنه‌ی آن به معنای واقعی در هر شرایطی استفاده می‌شود و طبعاً قیمت بالاتری نیز دارد. این مدل معمولاً به چراغ داخلی و فن مخصوص با خروجی قابل اتصال به دودکش در زیربدنه مجهز است و می‌تواند همه‌ی دود و بخار حاصل از پخت غذا را کاملاً تهویه کند.

نکات مهم در انتخاب و خرید مایکروفر

 • توان الکتریکی:
   هرچه توان الکتریکی مایکروفر که با واحد وات اندازه‌گیری می‌شود بالاتر باشد، غذا در آن سریع‌تر پخته می‌شود. اگر شما به‌طورمعمول مایکروفر را فقط برای گرم کردن غذا و یخ‌زدایی مواد غذایی منجمد به کار می‌برید، یک مایکروفر با توان الکتریکی ۶۰۰ وات نیازتان را برآورده می‌کند ولی اگر دارای خانواده‌ی پرجمعیتی هستید و در آشپزی از مایکروفر استفاده‌ی زیادی می‌کنید باید به دنبال یک مدل با توان بین ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ وات باشید.
 • ویژگی پخت به کمک انتقال حرارت (convection):
  درصورتی‌که اهل مهمانی دادن هستید و به دنبال وسیله‌ای می‌گردید که بتواند به‌عنوان اجاق پخت‌وپز کمکی به کارتان بیاید و یا وقت زیادی برای آشپزی ندارید و یک مایکروفر باقابلیت پخت فوق‌سریع می‌خواهید، حتماً ویژگی پخت به کمک انتقال حرارت برایتان مفید خواهد بود. مایکروفرهای مجهز به تکنولوژی انتقال حرارت با استفاده از المنت‌های حرارتی و یک فن برای گردش هوا می‌توانند غذا را به اشکال مختلف کبابی، پخت معمولی، سرخ کردن و برشته کردن در نصف مدت لازم برای مایکروفرهای معمولی آماده کنند.
 • ویژگی صفحه‌ی چرخنده و قابل تنظیم
  یک مایکروفر مجهز به صفحه چرخنده با قطر ۴۱ سانتیمتر معمولاً تمام نیازهای یک آشپزخانه را تأمین می‌کند. مایکروفری انتخاب کنید که صفحه‌ی چرخنده‌ی خودکار داشته باشد تا علاوه بر آشپزی آسان‌تر به‌راحتی بتوانید آن را بازکرده و بشویید.
 • ·          مجهز بودن به حسگرهای بخار
  مایکروفرهای
  که دارای این نوع حسگرها هستند با محاسبه‌ی میزان بخار جمع شده در محفظه پخت، آماده شدن کامل غذا را تشخیص داده و به‌صورت خودکار خاموش می‌شوند. به‌این‌ترتیب از پخته شدن بیش‌ازحد و یا پخته نشدن کامل غذا جلوگیری می‌شود.
 • ·         درهای مجهز به قفل کودک:
  بعضی از انواع مایکروفرها دارای درب‌هایی مجهز به قفل مخصوص الکترونیکی هستند که فعال یا غیرفعال شدن آن به کمک پنل کنترل انجام می‌شود. با این ویژگی خطرات ناشی از کنجکاوی کودکان و گشودن درب مایکروفر در حال کار به صفر می‌رسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *