نکات اصلی خرید ماشین ظرفشویی

بدلیل اینکه این قبیل لوازم خانگی حجم بالایی از نقدینگی سبد خانواده ها را به خود اختصاص می دهد آگاهی و انتخاب درست باعث استفاده کامل از تمام ظرفیت دستگاه خواهد شد. در این بین تولید کنندگان نیز به جهت افزایش آگاهی مصرف کنندگان ومشتریان به ارتقای کیفی محصولات خود همت بیشتری خواهند گمارد. همچنین این آگاهی باعث کارکرد صحیح دستگاه افزایش طول عمر دستگاه را به همراه خواهد داشت.  اگر قصد دارید با شرایط بهینه ایی و با توجه به بودجه خود ماشین ظرف شویی تهیه فرمایید که یکی از لوازم ضروری دنیای مدرن و آشپزخانه های امروزی به شمار می رود، توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم.

ظرفیت دستگاه:نکته مهم و اول در هنگام انتخاب و خرید ماشین ظرف شوئی توجه به تعداد نفرات خانواده است. به عنوان مثال یک ماشین ظرف شویی ۱۲ نفره برای یک خانواده ۶ تا ۸ نفره و یک ماشین ظرفشویی ۴ نفره برای خانواده ۲ تا ۴ نفره مناسب است. انتخاب یک ماشین ظرف شویی همانند انتخاب ماشین لباسشویی از این نظر مشابهت دارد.

مخزن و قفسه ها:  مخزن و قفسه ها توجه به مخزن و قفسه های ماشین ظرفشویی از دیگر مواردی است که باید هنگام خرید ماشین ظرفشویی به آن توجه کرد.

ماشین ظرفشویی به گفته مصرف کنندگان و فروشندگان با تجربه اکثر ماشین ظرف شویی های ارزان دارای مخزنی از جنس پلاستیک و مدل های گران قیمت مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ دارند. توجه خوانندگان گرامی را به این نکته جلب می نمایم که اصطلاح ضد زنگ در بین بازار و فروشنده های لوازم  همان اصطلاح علمی زنگ نزن یا استیل است که در سایت ایران کالا مقاله ایی در این مورد وجود دارد و خواندن آن را به شما توصیه می نمایم.
در مورد قفسه های ماشین ظرفشویی نیز باید گفت که هنگام خرید توجه داشته باشید که اندازه قفسه ها با بشقاب ها، عمق قابلمه، کاسه و سایر ظروفتان هماهنگ باشد.
بعضی مدل های ماشین ظرف شویی نیز دارای آسیاب مخصوص هستند که خرده های غذا را آسیاب کرده و همراه آب بیرون می فرستند، اما مدل های دیگری نیز هستند که فاقد این قابلیت هستند و باید حتما ظروف را تمیز نموده و بعد از پاک کردن خرده غذا و آشغال های احتمالی همراه ظرف ها ، در آن قرار داد. پس اگر فرد تنبلی هستید و حوصله تمیز کردن ظروف را ندارید به این مساله مهم نیز توجه داشته باشید.
همچنین برخی از ماشینهای ظرفشویی دارای حسگر میزان کثیفی آب خروجی هستند. به این صورت که با کمک این سنسورها و با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن میزان کثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص می کند. و اصطلاحا به صورت اتوماتیک این موضوع را تشخیص می دهند.
برخی از ماشین های ظرفشویی به آب گرم متصل می شوند که معمولا در درجه ۴۸ تا ۵۵ درجه سانتیگراد تنظیم می شوند و شستشو و آبکشی انجام می دهند. ماشین های ارزان تر نیز از همین دما استفاده می کنند و ماشین های گران قیمت تر نیز خود دارای سیستم گرم کننده هستند و آب را گرم و ظروف را با آن می شویند.

هنگام خرید توجه داشته باشید که چه نوع ماشین ظرفشویی را انتخاب می کنید و اینکه چه مقدار آب برای شستشو مصرف می کنند و چه آبی سرد یا گرم استفاده می نمایند.
برنامه های شست و شوی ظروف از موارد مهم دیگری هستند که هنگام خرید باید به آن توجه کرد. به گفته فروشنده ها اکثر ماشین های ظرفشویی دارای سه گانه برنامه شستشو هستند. برنامه سختی گیر آب، سیستم هوشمند ایمنی، برنامه شست و شوی سریع، معمولی، قوی.

در بعضی از ماشینهای ظرف شویی که می نبرنامه شستن میوه و سبزیجات و… برخی از آنها هستند و مثلا به سادگی می توان سبزی و میوه را در داخل آنها ریخت و عمل شستشو را انجام داد.
پس هنگام خرید توجه داشته باشید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاری دارید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری کنید. تمیز کردن فیلتر دستگاه و پاک کردن ظروف از غذای باقیمانده از کارهایی است که عمر ماشین ظرف شویی را افزایش می دهد. آخرین نکته توجه به انرژی و نوع برق مصرفی و برچسب انرژی ماشین ظرف شویی انتخابی شماست.

ماشین ظرفشویی رو میزی در ظرفیت های ۶ و ۸ نفره

ماشینهای ظرفشویی در مدلهای کوچک استاندارد، توکار و مجزا به فروش میرسند و شما میتوانید با توجه به محلی که برای این دستگاه در نظر گرفته اید، تعداد نفرات خانواده و همچنین سلیقه خود، مدل مناسب را انتخاب کنید.

مخزن

ماشینهای ظرفشویی ارزان، دارای مخزنی از جنس پلاستیک و مدلهای گران قیمت تر، مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ (اصطلاحا استیل) دارند. جنس استیل از زنگ زدگی، رسوب و لک شدگی جلوگیری میکند. در استفاده از مدلهایی با مخزن استیل، از مواد شوینده دارای سفید کننده استفاده نکنید.

قفسه ها

شما باید این قسمت را به دقت بررسی کنید تا از مناسب بودن اندازه قفسه ها با بشقابها، عمق قابلمه ها، کاسه ها و خلاصه بیشتر ظروف خود اطمینان حاصل کنید. شاید ظروفی داشته باشید که در هیچ ماشین ظرفشویی جا نشوند، در چنین مواردی باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظروف را دستی بشویید.

بعضی از ماشینهای ظرفشویی دارای سه قفسه هستند که ممکن است اندازه بشقابها یا عمق ظروف گودی که در آن قرار میدهید را محدود کنند. اکثر ماشینها دو طبقه قفسه دارند و گاهی دارای قابلیت شیب دار قرار گرفتن نیز هستند همچنین بعضی از مدل های جدید قفسه هایی با قابلیت تغییر ارتفاع هستند.

مصرف آب

ماشینهای ظرفشویی میزان آب متفاوتی مصرف میکنند که البته هرچه ماشین ظرفشویی پیشرفته باشد، مقدار آب مصرفی آن کمتر خواهد بود ولی در کل مقدار آب مصرفی دستگاه یک شوم مقدار آبی است که با شستن دستی ظرف مصرف میشود. لطفا برای اطمینان یافتن از مقدار مصرف آب، مدلهای مختلف و مقدار مصرف آنها را  بررسی کرده و یا از فروشنده بپرسید.

فیلتر غذا

بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای آسیابی مخصوص هستند که خرده های غذا را آسیاب کرده و همراه با آب بیرون میفرستد. اما مدلهای دیگر این دستگاه چنین آسیابی ندارند و ظروف باید قبل از قرار داده شدن در آن با دستمالی مرطوب پاک شوند.

شستشوی هوشمند

بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن، میزان کثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص میکند.

آب گرمکن

تقریبا تمام ماشینهای ظرفشویی به آب گرم متصل میشوند. آب گرم منزل معمولا در درجه ۴۸ تا ۵۵ درجه سانتیگراد تنظیم میشود. ماشینهای ارزانتر از همین دمای آب استفاده میکنند و ماشینهای گرانتردارای سیستم گرم کننده هستند. برای شسته شدن چربی و پاک شدن مواد شوینده، دمای آب باید ۶۰ درجه باشد. از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و آب کشی مکرر را از بین برده و در مصرف آب صرفه جویی خواهد نمود. مدلهای جدیدتر، ظروف را با آب داغ شسته و با آب سرد آب کشی میکند تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.

برنامه های شستشو

تمام ماشینهای ظرفشویی دارای سه برنامه شستشو هستند : سبک، معمولی و سنگین. برنامه های دیگر شامل شستشوی ظروف چینی/کریستال، قابلمه، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه هستند. مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن خواص اضافه که تنها موجب گرانتر شدن آن میشود، نیازهای شما را هم برطرف کند.

سوراخهای آب فشان

بازوهای شوینده ای که در دستگاه تعبیه شده اند دارای سوراخهایی هستند که آب با فشار از آن خارج میشود. سوراخهای ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن

ماشینهای ظرفشویی دارای خشک کن، برق زیادی مصرف میکنند. اما مدلهایی که مخزن استیل دارند، به دلیل اینکه مخزن حرارت را نگه میدارد، خشک شدن عادی ظروف را تسریع میکنند.

مقدار صدا

ماشینهای ظرفشویی کمی سرو صدا ایجاد می کنند که از گردش موتور، فشار آب و…ایجاد میشود. اگر دستگاهی که انتخاب میکنید دارای دیواره های عایق کاری شده باشد، صدای مزاحم آن تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

نگهداری

مهمترین نکات، اول تمیز کردن فیلتر دستگاه است که باید ماهی یک مرتبه انجام شود و نکته دوم پاک کردن ظروف از غذاهای باقیمانده است.

نکاتی در مورد مصرف انرژی و ماشین ظرفشویی

 • دستگاه را حتی‌الامکان در ساعت‌های اوج مصرف روشن نکنید.
 • دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را که توسط کارخانه سازنده تهیه می‌شود با دقت مطالعه نمایید و نکات پیشنهادی آن را در استفاده از دستگاه، مورد توجه قرار دهید.
 • تا حد امکان از برنامه کوتاه مدت (کم مصرف) استفاده کنید. همچنین اگر ظرف‌ها را پیش از قرار دادن در دستگاه با یک دستمال تا اندازه‌ای پاک کنیم، امکان استفاده از برنامه کوتاه بیشتر است. اگر ظرف‌ها فقط کمی کثیف هستند از یک چرخه شستشوی سبک استفاده کنید زیرا در این روش به دلیل استفاده کمتر از آب گرم و کاهش زمان کار دستگاه، انرژی کمتری مصرف خواهد شد.
 • حتی‌الامکان از ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی استفاده کنید. تعداد ظرف‌ها تغییری در مصرف آب ماشین نمی‌دهد. پس بهتر است ظرف‌ها را در طول روز داخل ماشین جمع کنید و سپس یکبار در ساعات غیر اوج مصرف برق آنرا بکار اندازید.
 • از پودر ظرفشویی به اندازه لازم استفاده کنید، زیرا ریختن پودر زیاد هیچ تأثیری در تمیزتر شدن ظروف نخواهد داشت.
 • ظرفها را مطابق دستور العمل تولید کننده در ماشین قرار دهید. همه ردیف‌ها را پر کنید تا از آب و انرژی حداکثر استفاده بشود. اما این کار بگونه‌ای باشد که گردش آب به راحتی صورت گیرد تا ظرفها کاملاً تمیز گردد.
 • پیش از قرار دادن ظرفها در ماشین باقیمانده غذا را پاک کنید و مایعات را خالی کنید. بقیه کار را ماشین‌ ظرفشویی انجام می‌دهد. اگر مجبور شدید که ظرفها را پیش از گذاشتن در ماشین آب بکشید حتی‌الامکان از آب سرد استفاده کنید. در برنامه انتخابی شستشو ماشین امکان استفاده از آبگرم برای اینکار وجود دارد.
 • اگر از یک منبع آب گرم ارزان قیمت برخوردار هستید، در صورت امکان آن را مستقیماً به ماشین ظرفشویی وصل کنید.
 • نظافت منظم، عمر دستگاه را افزایش و مصرف انرژی آن را کاهش می‌دهد.
 • ماشین ظرفشویی را دور از یخچال قرار دهید زیرا ماشین ظرفشویی در هنگام کار تولید حرارت می‌نماید و مصرف انرژی یخچال را بالا می‌برد.
 • در صورتی که ماشین ظرفشویی شما سیستم خشک­ کن بدون گرما دارد، از آن استفاده کنید. اگر دستگاهی دارید که قدیمی­‌تر است و مجهز به این سیستم نیست می‌توانید بعد از پایان شستشو ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و در آن را باز بگذارید تا جریان هوا ظرفها را خشک کند.

•ماشینهای ایستاده

این ماشینها بیشتر ۱۲ نفره هستند که به دلیل اشغال جای زیاد و طولانی بودن زمان شستشو ( بین ۵/۱ تا ۵/۲ ساعت ) و همینطور کاربردی نبودن در استفاده روزانه به دلیل مصارف زیاد آب و برق خصوصا در ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند .

•ماشینهای رومیزی

اغلب این ماشینها عمدتا ۴ ، ۵ ، ۶ و به ندرت ۸ نفره می باشند و با اینکه مشکل جا را حل کرده اند ولی هنوز کارایی لازم را برای مصارف روزمره و خصوصا شستشوی قابلمه و ماهیتابه ندارند اما موریس با وجود رومیزی بودن توانسته است با بهره بردن از طراحی فوق مدرن ظرفیت ۸ نفره کامل را در ۱۰۸ پارچه عرضه نماید . یعنی بیشترین ظرفیت متصور و منطقی با اشغال کمترین فضا و با زمان حداکثر ۴۵ دقیقه برای شستشوی کامل، رکورد تازه ای حتی در بین ماشینهای رومیزی دیگر بدون کاهش کیفیت شستشو بدست آورده است .

نکات مهم در خرید ماشین ظرفشویی

۱٫ میزان مصرف انرژی:

کلیه ماشین های ظرفشویی دارای سیستم گرم کننده بوده و آب را گرم و ظروف را با آن شستشو می دهند اما ماشین ظرفشویی موریس علاوه بر داشتن سیستم گرم کننده آب تنها ماشین ظرفشویی است که دارای دو ورودی آب سرد و گرم بوده و قابلیت استفاده از آب گرم را دارد. و میزان مصرف برق دستگاه را تا ۷۳ درصد کاهش می دهد.

با توجه به بحث آزادسازی حامل های انرژی و هزینه های قابل توجه برق مصرفی نکته بسیار مهمی در هنگام خرید می باشد که با ظرفشویی موریس با مصرف نا چیز برق این هزینه را به حداقل رسانیده است.

۲٫ سختی گیر مغناطیسی آب:

املاح موجود در آب ، بازده مواد شوینده را در ماشین های ظرفشویی به شدت پایین می آورد . به همین خاطر ماشین های ظرفشویی از سختی گیرهای شیمیایی استفاده می کنند که نیاز به استفاده مداوم از نمک مخصوص ظرفشویی دارد .اما ظرفشویی موریس با بهره گیری از سیستم مغناطیسی که شیمیایی نبوده و به هیچ ماده مصرفی نیز نیاز ندارد ، بالاترین اثر سختی گیری را دائما تامین می کند که حاصل آن مصرف کمتر مواد شوینده و جلای بیشتر ظروف برای شما خواهد بود .

۳٫ زمان شستشو:

در ماشین های ظرفشویی بزرگ، مدت زمان شستشو طولانی است. این مدت در بعضی از آنها تا ۲ ساعت نیز به طول می انجامد. ماشین های ظرفشویی رومیزی اگرچه توانسته اند مدت زمان برنامه شستشو را کاهش دهند اما در این میان موریس رکورددار کوتاه ترین برنامه شستشوی کامل با حفظ کیفیت است. این ماشین ظرفشویی با بهره گیری از فناوری کاربردی در طراحی، میوه و سبزیجات و یا سرویس کامل هشت نفره را در زمان ۲۰ تا ۴۵ دقیقه می شوید.

۴٫ خدمات پس از فروش:

نکته ی مهم دیگر که شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین نکات در خرید ماشین ظرفشویی است ، توجه به خدمات ، مدت گارانتی و پشتیبانی فنی دستگاه از جانب سازنده آن می باشد. هر دستگاهی باید از پشتوانه خدمات کامل پس از فروش بهره مند باشدتا خریدار بتواند با این خدمات با خیال آسوده و به دفعات از آن وسیله استفاده نماید این خدمات توسط بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان به شرکت های دیگری واگذار می گردد که با دیدگاه انجام خدمات با هدف انتفاع سبب افت کیفیت خدمات و یا هزینه های بی مورد می گردد درحالیکه شرکت فراگامان با پرسنل کارآزموده و مسلط خود به طور مستقیم خدمات پس از فروش را به عهده گرفته است تا در جهت ارائه بهترین خدمات با کیفیت بالا و حداقل هزینه جوابگوی گوشه ای از اعتماد مشنریان عزیز به این محصول باشد و بلافاصله پس از خرید در کنار شما خواهد بود و علاوه بر ۲۴ ماه گارانتی به صورت دوره ای اقدام به تماس با مشتریان گرامی می نماید تا در هیچ زمانی شما تنها نباشید و با خیال آسوده و به دفعات از آن استفاده نماید.

سعی کنید در هنگام خرید از مدت گارانتی دستگاه مطلع شده و نیز از خدمات پس از فروش آن اطمینان حاصل نمایید.

۵٫ شستشوی میوه و سبزیجات:

در بعضی از ماشین ها با استفاده از برنامه آبکشی عنوان می شود میتوان میوه را شستشو داد. برای شستشوی میوه لازم است آب با فشاری قوی اعمال گردد و همچنین امکان استفاده از مواد ضدعفونی کننده وجود داشته باشد. موریس با بهره بردن از موتوری قوی و بدنه داخلی مخصوص محیط مناسب برای شستشوی میوه را دارا میباشد و میتوان در آن از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد. درماشین هایی که بدنه داخلی آنها از استیل میباشد امکان استفاده از این مواد وجود ندارد.

۶٫ امکان منحصر به فرد استفاده از موارد سفیدکننده:

ماشین های با بدنه استیل در برابر مواد سفیدکننده و واکنش های شیمیایی، مقاومت کمتری داشته و به مرور زمان دچار خوردگی و تغییر رنگ می شوند. همچنین نوار لاستیکی که برای آب بندی در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرند. در تماس با این نوع مواد دچار تغییر حالت شده و متلاشی می گردند. اما موریس بدلیل بهره بردن از بدنه پلیمری و عدم نیاز به استفاده از نوار آب بندی تنها ماشین ظرفشویی موجود در دنیاست که در آن می توان بدون هیچ نگرانی از مواد سفیدکننده استفاده نمود.

تمامی نکاتی که در بالا به آنها اشاره شد ، نکاتی کلیدی و مهم در خرید ماشین ظرفشویی می باشد .پس هنگام خرید توجه داشته باشید از ماشین ظرفشویی خود چه انتظاری دارید و با توجه به نیاز خود آن را خریداری کنید. به یاد داشته باشید تمیز کردن فیلتر دستگاه و پاک کردن ظروف از غذای باقیمانده از کارهایی است که عمر ماشین ظرف شویی را افزایش می دهد.

ظرفشویی

اصطلاحاتی که باید بدانیم:

مخزن
ماشینهای ظرفشویی ارزان، دارای مخزنی از جنس پلاستیک و مدلهای گران قیمت تر، مخزنی از جنس فولاد ضدزنگ (اصطلاحا استیل) دارند. جنس استیل از زنگ زدگی، رسوب و لک شدگی جلوگیری میکند. در استفاده از مدلهایی با مخزن استیل، از مواد شوینده دارای سفید کننده استفاده نکنید.

قفسه ها
شما باید این قسمت را به دقت بررسی کنید تا از مناسب بودن اندازه قفسه ها با بشقابها، عمق قابلمه ها، کاسه ها و خلاصه بیشتر ظروف خود اطمینان حاصل کنید. شاید ظروفی داشته باشید که در هیچ ماشین ظرفشویی جا نشوند، در چنین مواردی باید قبول کنید که یکی دو قطعه از ظروف را دستی بشویید.

بعضی از ماشینهای ظرفشویی دارای سه قفسه هستند که ممکن است اندازه بشقابها یا عمق ظروف گودی که در آن قرار میدهید را محدود کنند. اکثر ماشینها دو طبقه قفسه دارند و گاهی دارای قابلیت شیب دار قرار گرفتن نیز هستند.

مصرف آب
ماشینهای ظرفشویی آب زیادی مصرف میکنند که البته اگر ماشین کاملا پر باشد، مقدار آب مصرفی آن، از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف میشود چندان تفاوتی ندارد. برای اطمینان یافتن از مقدار مصرف آب، مدلهای نختلف و مقدار مصرف آنها را با دقت بررسی کنید.

فیلتر غذا
بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای آسیابی مخصوص هستند که خرده های غذا را آسیاب کرده و همراه با آب بیرون میفرستد. اما مدلهای دیگر این دستگاه چنین آسیابی ندارند و ظروف باید قبل از قرار داده شدن در آن با دستمالی مرطوب پاک شوند.

شستشوی هوشمند
بعضی مدلهای ماشین ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که با عبور دادن شعاع نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن، میزان کثیفی آب را تشخیص داده و زمان خالی شدن و تعویض آب را مشخص میکند.

آب گرمکن
تقریبا تمام ماشینهای ظرفشویی به آب گرم متصل میشوند. آب گرم منزل معمولا در درجه ۴۸ تا ۵۵ درجه سانتیگراد تنظیم میشود. ماشینهای ارزانتر از همین دمای آب استفاده میکنند و ماشینهای گرانتردارای سیستم گرم کننده هستند. برای شسته شدن چربی و پاک شدن مواد شوینده، دمای آب باید ۶۰ درجه باشد. از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و آب کشی مکرر را از بین برده و در مصرف آب صرفه جویی خواهد نمود. مدلهای جدیدتر، ظروف را با آب داغ شسته و با آب سرد آب کشی میکند تا در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.

برنامه های شستشو
تمام ماشینهای ظرفشویی دارای سه برنامه شستشو هستند : سبک، معمولی و سنگین. برنامه های دیگر شامل شستشوی ظروف چینی/کریستال، قابلمه، خیس کردن، صرفه جویی در انرژی و شستشوی کوتاه هستند. مدلی را انتخاب کنید که بدون داشتن خواص اضافه که تنها موجب گرانتر شدن آن میشود، نیازهای شما را هم برطرف کند.

سوراخهای آب فشان
بازوهای شوینده ای که در دستگاه تعبیه شده اند دارای سوراخهایی هستند که آب با فشار از آن خارج میشود. سوراخهای ریزتر کار شستشو را بهتر انجام میدهند.

خشک کن
ماشینهای ظرفشویی دارای خشک کن، برق زیادی مصرف میکنند. اما مدلهایی که مخزن استیل دارند، به دلیل اینکه مخزن حرارت را نگه میدارد، خشک شدن عادی ظروف را تسریع میکنند.

مقدار صدا
ماشینهای ظرفشویی اصولا پر سرو صدا هستند که از گردش موتور، فشار آب و…ایجاد میشود. اگر دستگاهی که انتخاب میکنید دارای دیواره های عایق کاری شده باشد، صدای مزاحم آن تا حد زیادی – نه کاملا – برطرف خواهد شد.

نگهداری
مهمترین نکات، اول تمیز کردن فیلتر دستگاه است که باید ماهی یک مرتبه انجام شود و نکته دوم پاک کردن ظروف از غذاهای باقیمانده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *