نگهداری از حلزون آفریقایی زمینی غول پیکر

نگهداری از حلزون های آفریقایی زمینی، در ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها ممنوع است زیرا آنها گونه هایی مهاجم هستند که محیط زیست را به شدت تخریب میکنند. با اینکه در برخی از کشورها نگهداری از این بی مهرگان، قانونی است اما تحت هیچ شرایطی، رها کردن آنها در طبیعت مجاز و قانونی نیست بنابراین اکیدا از این کار خودداری کنید. همچنین این حلزون ها دارای روند تکثیر بسیار سریعی هستند لذا در صورتی که بیش از یک حلزون دارید باید در جهت معدوم سازی صحیح تخم های آنها، از قبل برنامه مناسب و صحیحی داشته باشید.

گونه ها
گونه ی Achatina fulica که آن را با نام «حلزون زمینی آفریقایی شرقی» (East African Land Snail) میشناسند
گونه ی Achatina marginata که آن را با نام «حلزون زمینی آفریقایی غربی» (West African Land Snails) میشناسند
گونه ی Achatina achatina که آن را با نام «حلزون ببری» (Tiger Snails) میشناسند
تمامی این گونه ها را به اختصار با نام «حلزون زمینی آفریقایی غول پیکر» (GALS) نام میبرند.
اندازه
کوچکترین این حلزون ها (Achatina fulica) بین ۷٫۵ تا ۱۰ سانتی متر رشد میکند (طول لاک) در حالی که گونه بزرگتر (Achatina achatina) میتواند تا ۲۵ الی ۳۰ سانتی متر رشد کند. به طوری که گونه بزرگتر میتواند در حالتی که بدن خود را میکشد به طولی بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر میرسد.
 طول عمر
به طور متوسط این حیوانات بین ۵ تا ۶ سال عمر میکنند اما گاهی تا ۱۰ سال نیز طول عمر دارند.
خانه سازی
یک تانک شیشه ای یا ظرف پلاستیکی با اندازه مناسب که دارای تهویه مناسبی هم باشد (حجم ۵ الی ۱۰ گالن برای یک حلزون بالغ با رشد کامل) میتواند گزینه مناسبی باشد. به عنوان بستر میتوانید از ۳ الی ۵ سانتی متر خاک گلدان استفاده کنید که به حلزون امکان حفاری را بدهد. تکه های چوب میتوانند ظاهری زیباتر به محیط بدهند ضمن اینکه مکان های مناسبی برای مخفی شدن حلزون مهیا میکنند. بستر را باید حداقل هفته ای یک بار به طور کامل تعویض کنید. محفظه را تا حدی مرطوب کنید تا بستر اندکی نم دار و مرطوب باشد. دقت کنید که نباید بستر خیس باشد بلکه باید فقط اندکی رطوبت داشته باشد.
دما
با اینکه این حلزون ها از مناطق استوایی می آیند اما دمای نسبتا کمتری را طلب میکنند. تانک آنها میتواند در محدوده دمایی بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتیگراد قرار داشته باشد گرچه محدوده دمایی ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد برای آنها بهترین گزینه بوده و ایده آل است. اگر نیاز به گرمادهی به محفظه را احساس میکنید بهتر است که از پد های حرارتی (تشک برقی) مخصوص خزندگان استفاده کنید و آن را فقط زیر نیمی از تانک قرار دهید. فراموش نکنید در صورتی که از وسایل گرمایشی برای تانک استفاده میکنید با این کار رطوبت محفظه سریع تر از بین میرود و باید دفعات بیشتری محفظه را نم دار کنید.
غذادهی
حلزون های غول پیکر زمینی نیاز به انواع زیادی از سبزیجات تازه و میوه ها نظیر خیار، برگ کاهو، فلفل سبز، سیب، شلیل، انگور، موز، هلو، خربزه، آلو، عنبه هندی، برگ های سبز، لوبیا سبز، ذرت، گوجه فرنگی و … دارند. حتی برخی از آنها خوراکی هایی مانند نان و بیسکویت مرطوب شده سگ را هم میخورند.
منبع کلسیم
این حلزون ها برای حفظ استحکام صدف (لاک) خود نیاز به دسترسی به مکمل کلسیم دارند که میتوانید آن را به وسیله کف دریا تامین کنید. کف دریا را میتوان از فروشگاه های لوازم ماهیان آکواریومی تهیه کرد.
آب
تا زمانی که تانک را به خوبی و به طور منظم مرطوب میکنید نیازی به این نیست که یک ظرف آب در اختیار حلزون قرار دهید. (آنها معمولا آب مورد نیاز را از غذای خود تامین میکنند) میتوانید در صورت تمایل از یک ظرف آب کم عمق استفاده کنید. ظرف های آب مخصوص خزندگان که لبه های کوتاهی دارند گزینه مناسبی هستند زیرا از افتادن حلزون به داخل آب جلوگیری به عمل می آید.
دست زدن و لمس کردن
اینطور به نظر میرسد که حلزون ها احساسی در خصوص در دست گرفته شدن توسط انسان ها ندارند اما باید دقت کنید زمانی که آنها را در دست میگیرید از صدمه زدن به صدف (لاک) آنها خودداری کنید. برخی افراد توصیه میکنند پیش از لمس کردن این حلزون ها، دستان خود را مرطوب کنید. قسمت انتهای صدف بسیار شکننده است بنابراین در هنگام لمس این قسمت کاملا دقت کنید و سعی کنید حلزون را از این قسمت صدف، بلند نکنید. سعی کنید همیشه تمام صدف حلزون را با دستان خود تحت کنترل بگیرید تا به قسمت خاصی، فشار زیاد وارد نشود.
نکات تکمیلی
 با توجه به اینکه این بی مهرگان توانایی عجیبی در تبدیل شدن به آفت های کشاورزی را دارند واردات آنها به ایالات متحده از سال ها پیش ممنوع شده و نگهداری آنان به عنوان حیوان خانگی نیز ممنوع است. با اینکه نگهداری از این حلزون ها در بسیاری از کشورها همچنان اقدامی قانونی به شمار میرود اما باید دقت کرد که این حیوان، توانایی بالقوه بسیار زیادی در نابود کردن محیط زیست دارد.
حلزون های زمینی آفریقایی، هرمافرودایت یا بکر زا (hemraphrodites) هستند. این بدان معنی است که یک نمونه از آن ها دارای اندام های جنسی هر دو جنس نر و ماده است. با این وجود آنها معمولا همچنان نیاز به تکثیر و جفتگیری دارند اما از این لحاظ، حیواناتی بسیار حاصلخیز و پربار هستند. گونه ای Achatina fulica میتواند در سال در حدود ۱۲۰۰ تخم بگذارد.
در آفریقا از این حلزون ها به عنوان منابع غذایی استفاده میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *