نگهداری ماهی آروانا ( اژدها ماهی )

آروانا فیش یا اژدها ماهی می تواند یک انتخاب بزرگ و مناسب باشد برای کسانی که مایل به نگهداری ماهی های بزرگ هستند ، چرا که آروانا می تواند تا ۴ پا ( حدود ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد کند .

 

آنها می توانند مهاجم و تندخو باشند ، هر چند که شما می توانید با تکان دادن انگشتتان قبل از هر بار غذا دادن به آنها ، آرواناها را تربیت کنید ، آما هرگز به آنها دست نزنید .

اژدها ماهی

 

گذشته ی آروانا به زمان انسان های اولیه ( دوره ی ژوراستیک ) بر می گردد و بعضی گونه های آنها به Bony Tongued Fish شهرت یافته اند .

 

آرواناها برخلاف اینکه تقریباً همه چیزخوارند ولی گوشتخوار محسوب می شوند . البته می توان آرواناهای کوچک را با تخم میگوی فریز شده یا زنده ، کرم و ماهی های کوچک تغذیه کرد .

باید بچه های آروانا ۳ بار در روز ، آروانای متوسط ۲ بار در روز و آرواناهای بالغ یکبار در روز یا هر چند روز یکبار تغذیه شوند . البته این وعده ها با توجه به انواع آرواناهایی که در ادامه ذکر خواهند شد ، انتخاب می شوند .

در هر بار تغذیه ی آروانا مقدار زیادی از غذا هدر می رود و باید نسبت به وضعیت شیمیایی آب ( مقدار آمونیاک ، نیتریت و نیترات )  توجه خاصی داشته باشید . هر هفته ۲۵ تا ۳۳ درصد از آب را تعویض کرده یا بهتر است دوبار در هفته هربار ۲۰ درصد آب را تعویض کنید . PH آب آکواریوم آروانا باید خنثی بوده و لازم است توجه زیادی به دمای آب داشته باشید چرا که آروانا نسبت به گرم یا سرد بودن آب حساس بوده و در صورتی که آب خیلی گرم باشد ، آنها زودتر پیر و فرسوده شده و حتی عمرشان کاهش می یابد و سرد بودن آب ممکن است سبب مرگ آنها شود .

معمولاً یک آروانای سالم حداقل ۲۴ تا ۳۰ اینچ ( ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر ) رشد کرده و بعضی آرواناها در زیستگاه اصلی خود تا ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند .

آنها ممکن است پرخاشگر شوند ، پس مناسب تانک های گروهی نیستند و بهتر است تنها در تانک نگهداری شوند . هم چنین باید توجه داشته باشید که ممکن است ماهی های کوچک تر را یک وعده ی غذایی محسوب کرده و نباید در تانک آنها از ماهی های کوچک نگهداری شود .

معمولاً آرواناها در سطح بالایی آب شنا کرده و قادرند از آکواریوم به بیرون بپرند ، به همین دلیل باید روی آکواریوم پوشش مناسبی قرار دهید . آنها در طبیعت برای شکار حشرات در حال پرواز و حتی حشرات روی درختان پرش های بلندی به بیرون آب انجام می دهند .

آنها می توانند سال های زیادی زندگی کنند و اگر از آنها خوب نگداری شود در اسارت هم بیش از ۲۰ سال عمر می کنند .

اگر آب تانک آروانا کمی سرد باشد ، ظاهر آرواناها از آرواناهایی که در آب گرم تر هستند جوان تر به نظر می آیند که این تغییرات باید با توجه به انواع آروانا که در زیر آمده است صورت گیرد :

اروانا

۱- آروانای آسیایی یا آروانای طلایی ( Scleropages Formosus ) :

یک گونه ی در معرض خطر آروانا بوده که با توجه به کمبود آنها باید به رعایت قانون صادرات آنها توجه بیش تری صورت گیرد .

آروانای آسیایی معمولاً تا ۳۶ اینچ ( حدود ۹۰ سانتی متر ) رشد می کند و اغلب از گونه های دیگر آروانا خیلی گرانتر است . آنها در جنوب شرق آسیا تا اندازه ای محبوبند که مردم فکر می کنند نگهداری از آروانای آسیایی برای آنها شانس می آورد .

گوپی های سالم ، گلدفیش ها ، قورباغه ها و میگو می تواند یک غذای کامل برای آنها محسوب شود .

بهترین دما برای آب تانک آروانای آسیایی بین ۷۵ تا ۸۶ درجه فارنهایت ( ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد ) و PH بین ۷٫۰ تا ۷٫۵ درجه است .

۲- آروانای سیلور ( Osteoglossum bicirrhosum ) :

آنها را در رودخانه آمازون می توان یافت که در آنجا تا ۴۸ اینچ ( حدود ۱۲۰ سانتی متر ) رشد می کنند و ارزان ترین گونه ی آروانا به حساب می آیند . آروانای سیلور بیش تر از سایر گونه های آروانا میل به پرش از آکواریوم به بیرون را دارد و به همین دلیل اغلب آنها از آکواریوم هایی که پوشش نداشته و یا پوشش مناسب و محکمی نداشته باشند به بیرون پریده و تلف می شوند .

آروانای سیلور را می توان با گرسنه نگه داشتن به خوردن غذاهای غیر زنده و خشک هم عادت داد ، ولی بهتر است به آنها ماهی ، خرچنگ و میگوی بدون نمک بدهید .

این گونه ی آروانا در دمای ۷۵ تا ۸۶ درجه فارنهایت ( ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد ) و PH بین ۶٫۰ تا ۷٫۰ درجه به خوبی زندگی می کند .

طول تانک آرواناهای جوان نباید از ۳۶ اینچ ( ۹۰ سانتی متر ) کوچکتر باشد و پس از کمی بزرگتر شدن باید تانکی به طول ۴۸ اینچ ( ۱۲۰ سانتی متر ) برای آنها فراهم کنید . البته وقتی طول آروانا به ۱۵ اینچ ( ۴۰ سانتی متر ) می رسد ، به تانک بزرگتری برای آنها نیاز است .

آروانای سیلور می تواند با گونه های مشابه ناسازگار بوده و به سوی آنها پرخاش کند مگر اینکه سایر ماهی ها از آن خیلی بزرگتر باشند . آنها را می توان با کت فیش ها و گونه های مشابه بزرگتر از خود نگه داشت .

بی شک آرواناهای سیلور شکارچی های خوبی بوده و ماهی های کوچک تر را می خورند .

آرواناهای کوچک و جوان برای آکواریوم های خانگی مناسبند ولی وقتی رشد می کنند مناسب نگهداری در تانک های جمعی بسیار بزرگند .

۳- آروانای خالخالی ( Scleropages Leichardti ) :

بیش تر در جنوب استرالیا یافت شده و در آنجا تا ۳۶ اینچ ( ۹۰ سانتی متر ) هم رشد می کنند ، هرچند که در آکواریوم از نظر طول بسیار کم رشد می کنند . آنها کمتر از آرواناهای آسیایی مورد علاقه ی مردم هستند .

اغلب می توان از رودخانه ی داوسون در جنوب ساراتوگا ، اسپاتت بارامودی ، استرالیا و لیچاردی ساراتوگا آنها را گرفت .

در بعضی موارد می توان آنها را با آروانای سیلور هم نگه داشت .

آنها قادرند بیش تر چیزهایی که در دهانشان جای می گیرد نظیر جیرجیرک ها ، حشرات و … را ببلعند .

آروانای خالخالی ترجیحاً در دمای ۷۵ تا ۸۴ درجه فارنهایت ( ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد ) و PH بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ درجه نگهداری می شود .

ممکن است آروانای خالخالی پرخاشگر بوده و برای خود قلمرو برگزیند .

۴- آروانای شمالی ( Scleropages Jardini ) :

اغلب در استرالیا یافت می شود و تا ۳۶ اینچ ( ۹۰ سانتی متر ) رشد می کنند . هم چنین ساراتوگا ، ژاردین ساراتوگا ، گلف ساراتوگا و استرالیا هم محل مناسبی برای جستجوی آنها محسوب می شود .

غذای آنها همانند آروانای خالخالی بوده و کمتر از سایر آرواناها از تانک به بیرون می پرند ، ولی باز هم احتمال پرش آنها به بیرون از تانک وجود دارد .

بهتر است آروانای شمالی در PH بین ۶٫۰ تا ۷٫۵ درجه و دمای ۷۲ تا ۸۰ درجه فارنهایت ( ۲۲-۲۷ درجه سانتیگراد ) نگهداری شود .

ممکن است در کنار سایر ماهی ها و به صورت دسته جمعی کمتر پرخاشگر باشد ولی باز هم شکارچی محسوب شده و هر چیزی که در دهانشان جای می گیرد را می بلعند .

آنها خرچنگ ، ماهی ، حشرات و غذاهای دانه ای را شکار کرده و می خورند .

۵- آروانای آفریقایی ( Heterotis Niloticus ) :

در غرب و مرکز آفریقا زندگی کرده و تا ۴۰ اینچ ( ۱۰۰ سانتی متر ) رشد می کنند و از سایر گونه های آروانا کمیاب ترند . آنها ماهی های کوچک را خورده و بهتر است در دمای ۷۵ تا ۸۶ درجه فارنهایت ( ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد ) و PH بین ۶٫۷ تا ۷٫۵ درجه ( ترجیحاً ۷٫۰ درجه ) نگهداری شوند .

آرواناهای آفریقایی ماهی ، میگو ، کرم زنده و حشرات را می خورند .

۶- آروانای مشکی ( Osteoglossum Ferreirai ) :

آنها را از آبگیرهای جنوب ریونگارو می آورند و تا ۴۰ اینچ ( ۱۰۰ سانتی متر ) در طبیعت و در اسارت خیلی کمتر رشد می کنند .

آروانای مشکی ماهی زنده ، حشرات بزرگ ، عنکبوت ، کرم فشرده و حتی گاهی اوقات غذاهای دانه ای و پولکی را می خورد . البته نه هر نوع پولکی و غذای دانه ای .

آرواناهای مشکی جوان خیلی ظریف و حساسند ولی آرواناهای مشکی بزرگتر مقاومتر و سخت ترند .

آنها PH بین ۵ تا ۷ را در کنار دمای ۷۵ تا ۸۶ درجه فارنهایت ( ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد ) را ترجیح می دهند

برگرفته ازaquarium5

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *