نگهداری و تکثیر انواع گیاه یوکا

یوکا  –  SPINELESS YUCCA
YUCCA GUATEMALENSIS: نام علمی
  AGAVACEAE  – خنجریان: خانواده
مکزیک، بلیز، کاستاریکا، گواتمالا و هندوراس: بومی منطقه
soft-tip yucca,blue-stem yucca, giant yucca,itabo : نام های دیگر

 

یوکا

 

 

یوکا:

درخت یوکای امریکایی، بلندترین گونه از جنس یوکادر خانواده خنجریان است. نام های متداول برای این گونه عبارتند از درخت یوکای بدون ستون فقرات، یوکای امریکایی نرم نوک ، یوکای آبی، یوکای امریکایی غول و itabo. این گیاه بومی مکزیک، بلیز، کاستاریکا، گواتمالا و هندوراس است و گیاه ملی کشور السالوادور میباشد

 

هر چند این گیاه می تواند تا 9 متر در ارتفاع رشد کند و در عرض تا 4.5 متر گسترده شود، اما معمولا کمتر از 6 متر ارتفاع میگیرد.

 

برگ های آن مانند بند، بدون ستون فقرات و تا 1.2 متر طول دارد. گل آن نیز سفید رنگ بوده و در تابستان تولید شده و به دنبال آن میوه های قهوه ای رنگ گوشتی و تخم مرغی شکل ظاهر میشود که تا 2.5 سانتی متر طول دارد

 

این گونه می تواند در انواع خاک ها رشد کرده و در برابر خشکسالی مقاوم است به همین جهت به عنوان گیاه زینتی آپارتمانی مورد استقبال قرار گرفته است.

 

این گیاهان در صورت آبیاری بیش از اندازه در معرض پوسیدگی ریشه قرار میگیرند و نباید زیاد آبیاری شوند

 

جهت تميز نمودن برگها از پارچه يا اسفنج مرطوب استفاده کنيد و از مواد براق کننده استفاده نکنيد

 

تکثير یوکا با جدا کردن پاگياه در بهار، کاشت بذر در بهار در دمای 20 درجه سانتی گراد و کاشت قلمه در شن و ريشه دار نمودن آنها امکان پذیر است

 

 

 

یوکا فیلی  –  YUCCA
YUCCA ELEPHANTIPES: نام علمی
  AGAVACEAE  – خنجریان: خانواده
مناطق گرم و خشک بخش هایی از شمال امریکا ، مرکز و جنوب امریکا و کارائیب: بومی منطقه
Yucca elephantipes tree: نام های دیگر

 

یوکا فیلی

 

 

یوکا فیلی:

گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز

 

این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است.

 

هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.

 

آنها بومی مناطق گرم و خشک بخش هایی از شمال و مرکز آمریکا ، امریکا جنوبی و کارائیب هستند.قبلا این گیاه با (Manihot esculenta) اشتباه گرفته میشد

 

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.

 

به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد؛ ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد .

 

درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود ( نسبت به سرما مقاوم است ).

 

در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

 

خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

 

یک روش تکثیر جدا کردن پاجوش ها ( پا گیاه ) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید .

 

 

یوکا آمریکایی  –  YUCCA ROSTRATA
YUCCA ROSTRATA: نام علمی
  AGAVACEAE  – خنجریان: خانواده
جنوب آمریکا و شمال مکزیک: بومی منطقه
Beaked yucca : نام های دیگر

 

یوکا آمریکایی

 

یوکا آمریکایی:

 

درخت یوکای آمریکایی که Beaked yucca نیز نامیده می شود درختی متعلق به خانواده خنجریان است و بومی جنوب آمریکا و شمال مکزیک میباشد

 

یوکا آمریکایی تا 4.5 متر (15 فوت) بلند میشود و دارای برگ های نازک و محکم است که به صورت متقارن پخش شده اند.

 

گل آذین آن که شامل گل های کوچک و سفید رنگ میباشد در پاییز نمایان میشود.

 

این یکی از زیبا ترین درخت های بیابانی در آمریکا است ، دارای سر تقریبا کروی شکل که توسط انبوه برگ های بلند و متعدد آبی و سبز و آبی مایل به خاکستری پوشیده شده است.

 

طول برگ های آن به 40 تا 70 سانتی متر می رسد و 1 تا 3 سانتی متر عرض دارد

 

گل آذین در حدود 11 سانتی متر است و خوشه آن حدوداً به 60 سانتی متر می رسد و معمولا این گل ها به رنگ سفید روشن و گوشتی میباشد و در برابر درجه حرارت تا -10 درجه مقاومت دارد

 

مثل همه یوکا ها آنها هم نیازمند خورشید کامل و خاک با زهکشی خیلی خوب می باشد

 

در آب و هوای مرطوب بهتر است بعد از چند هفته خوشه های گل آن چیده شود چون ممکن است منجر به سقوط تاج گیاه شود

 

نارگیل

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *